Už od srpna 2016 prochází lidé putující na Pražský hrad policejními kontrolami. U vybraných vstupů jsou instalované bezpečnostní rámy a policisté tu kontrolují i zavazadla každého člověka. Během turistické sezony se před vstupem na Hrad ale tvoří dlouhé fronty. A mimo jiné se to nelíbí i dvěma politikům z šesté městské části.

Ti zveřejnili své novoroční přání adresované Miloši Zemanovi. Z něj vyplývá, že místostarosta Prahy 6 Jan Lacina a 1. místopředseda Senátu a zastupitel Jiří Růžička (oba STAN) chtějí v roce 2019 stejně dostupný areál, jako byl v éře prezidenta Václava Havla: „Pane prezidente, léta svobody byli nejen obyvatelé Prahy 6 zvyklí využívat cestu přes Pražský hrad jako půvabnou trasu za prací, za bydlením i přáteli,“ stojí v úvodní větě dopisu a přejí si vrátit Hrad veřejnosti.

Teroristická hrozba

Zavedení nových bezpečnostních prvků však předcházely teroristické útoky v Evropě. Od té doby podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) hrozba nepominula: „Stále platí první stupeň ohrožení terorismem, konkrétní opatření řeší a má řešit policie. Nemělo by to být předmětem politické hry,“ sdělil pro Blesk.cz ministr vnitra.

Od srpna 2016 jsou na Pražském hradě zvýšená bezpečnostní opatření.
Od srpna 2016 jsou na Pražském hradě zvýšená bezpečnostní opatření.
Autor: Blesk:Zbynek Pecak
Podobně se vyjádřil i mluvčí prezidenta Miloše Zemana, Jiří Ovčáček: „Je velmi zarmucující, že pány ze STAN vůbec nezajímá bezpečí občanů, které se snažíme na Hradě zajistit. Pánové ze STAN se chovají nedůstojně sobecky,“ prohlásil Jiří Ovčáček.

Pražský unikát

Bezpečnostní kontroly v sídlech vlády nebo hlavy státu ale nejsou nic nového. Podle experta na bezpečnost Andora Šándora je to v zahraničí běžná věc: „Kupříkladu Buckinghamský palác, kde sídlí britská královna, je otevřený pro veřejnost jen v létě. V tu dobu je královna pryč a ze vstupného se hradí oprava hradu Windsoru, který v devadesátých letech vyhořel. Jinak jsem si jist, že by nebyl palác otevřený pro veřejnost vůbec,“ komentuje praktiky v Británii odborník.

Pražský hrad je podle něj unikát. Je to totiž sídlo hlavy státu a zároveň nejnavštěvovanější památka v České republice, což lze těžko skloubit, aby byla zachovaná dostatečná míra bezpečnosti a přístupnosti. O návratu starých pořádků generál v záloze Andor Šándor pochybuje: „Nejsem si jist, že by bylo úplně nejvhodnější, aby byl Pražský hrad otevřen jako v době Václava Havla,“ a s úsměvem dodává: „Pak existuje ještě varianta, že by prezident sídlil na jiném místě,“ sdělil pro Blesk.cz Šándor.

Fotogalerie
21 fotografií