Deset dopravních nehod za tento měsíc, z toho sedm od minulého pondělí. Taková je bilance v pražských tunelech. Prakticky každý den zde proto v posledním období museli zasahovat záchranáři. Část tunelů se v takových případech uzavírá, vznikají komplikace pro desetitisíce dalších řidičů.

Technická správa konstatuje, že největším rizikem v tunelech jsou samotní řidiči. „Tunel je uzavřený prostor, a ačkoliv až na výjimky, jako je například Letenský tunel, jedou všichni v samostatném tubusu jedním směrem a mají k dispozici minimálně dva jízdní pruhy, právě zmenšený manévrovací prostor řadě řidičů dělá problém,“ uvedla k situaci Olga Boučková z oddělení BESIP TSK.

Řidiči by v tunelech neměli dělat žádné nečekané manévry, v žádném případě by neměli zastavovat, natož couvat. „Jízda konstantní rychlostí v jednom směru mnohé svádí k podcenění situace a nevěnování se řízení v potřebné míře. Přitom právě v tunelu, kde není prostor pro chybu, je třeba maximální pozornost a předvídavost,“ dodala odbornice.

Řidiči by v tunelech měli sledovat dopravní značení, které může včas upozornit na mimořádnou situaci na cestě, a dodržovat stanovenou maximální rychlost. Důležité je také mít dostačující bezpečnou vzdálenost od vozidla před sebou. Při jízdě rychlostí 70 kilometrů v hodině za dvě vteřiny vozidlo ujede skoro 39 metrů.

Fotogalerie
5 fotografií