Středa 22. března 2023
Svátek slaví Leona, zítra Ivona
Oblačno 17°C

Velký přehled: Kandidáti na primátora Prostějova v komunálních volbách 2022

Nová radnice v Prostějově
Nová radnice v Prostějově  (Autor: Profimedia)
Autor: mah - 
27. srpna 2022
17:45

V Prostějově se v komunálních volbách 2022 utká o přízeň voličů 10 různých kandidátek. To je o tři méně než před čtyřmi lety. Současný primátor František Jura bude za ANO svou pozici obhajovat. Podívejte se, kdo kandiduje na primátora Prostějova.

Kandidáti na primátora Prostějova 2022

Kandidát

volební strana

Jana Slováková

Zvířata potřebují pomoc

Aleš Matyášek

Na rovinu! (STAN, TOP 09, Zelení)

Pavel Dopita

SPD

Tomáš Weber

Spojenci pro Prostějov

František Jura

ANO

Milada Sokolová

ODS spolu s nezávislými osobnostmi města Prostějova

Tomáš Kaláb

Levicoví občané Prostějova a KSČM

Jan Mochťák

Piráti

Jiří Pospíšil

Pévéčko

Pavel Holík

ČSSD

Jana Slováková (Zvířata potřebují pomoc)

Jméno Zvířata potřebují pomoc dostala kandidátka Demokratické strany zelených. Tu vede Jana Slováková, která je zároveň jedinou kandidátkou strany v Prostějově v komunálních volbách 2022.

Pro Slovákovou jde o první účast v komunálních volbách v Prostějově.

Aleš Matyášek (Na rovinu!)

Kandidátka Na rovinu! sdružuje hnutí STAN, TOP 09 a Zelené, proti volbám v roce 2018 tak přišla o zástupce Pirátů. V čele opět stojí zastupitel Aleš Matyášek z TOP 09.

Ten kandidátku vedl i v roce 2018. Na magistrát se ovšem poprvé dostal už o čtyři roky dříve, kdy vedl kandidátku TOP 09 a nezávislých kandidátů. Poprvé kandidoval dokonce v roce 2010, kdy ovšem nebyl zvolen, jelikož ho přeskočili čtyři kolegové na základě preferenčních hlasů.

Pavel Dopita (SPD)

Hnutí SPD v komunálních volbách 2022 v Prostějově vsadilo na zastupitele Pavla Dopitu.

Ten do komunální politiky poprvé nakoukl před čtyřmi lety, kdy byl díky preferenčním hlasům zvolen za SPD zastupitelem z osmého místa kandidátky. Kandidovat se ovšem pokoušel i v roce 2014, kdy figuroval na jedenáctém místě kandidátky hnutí ANO.

Tomáš Weber (Spojenci pro Prostějov)

KDU-ČSL v komunálních volbách 2022 v Prostějově spojila síly s nezávislými osobnostmi na kandidátce se jménem Spojenci pro Prostějov. Do jejího čela se postavil lidovec Tomáš Weber.

Ten se do prostějovského zastupitelstva pokusil poprvé proniknout před čtyřmi lety ze třetího místa kandidátky lidovců. Ti ovšem v roce 2018 nezískali žádný mandát a Weber se tak zastupitelem nestal.

František Jura (ANO)

Hnutí ANO v Prostějově v komunálních volbách vede primátor a zároveň zastupitel Olomouckého kraje František Jura.

Ten se do zastupitelstva Prostějova poprvé probojoval v roce 2014 z pátého místa kandidátky hnutí ANO. Tu o čtyři roky později už vedl a po vítězství ve volbách se stal novým primátorem města. Kandidovat v komunálních volbách ovšem zkoušel už v roce 2006 na posledním místě kandidátky Koalice SNK ED, NEZ. V roce 2010 se pak neúspěšně pokoušel kandidovat do zastupitelstva města na kandidátce TOP 09.

Milada Sokolová (ODS)

ODS se pro komunální volby 2022 v Prostějově spojila s nezávislými kandidáty. Do čela kandidátky se postavila dlouholetá městská radní, místostarostka a zastupitelka Olomouckého kraje Milada Sokolová.

Ta za ODS poprvé kandidovala do zastupitelstva Prostějova už v roce 2006. Tehdy ovšem ještě nebyla úspěšná. Zvolena tak byla až v komunálních volbách 2010, po kterých se zároveň stala radní města. Mandát i funkci obhájila i o čtyři roky později. Po komunálních volbách 2018 se pak stala i náměstkyní primátora Františka Jury.

Tomáš Kaláb (Levicoví občané Prostějova a KSČM)

Kandidátku nezávislých osobností a komunistů vede Tomáš Kaláb z KSČM. Ani se zapojením nezávislých osobností ovšem KSČM nezvládla postavit kompletní kandidátku. Ta tak nabízí pouze 28 kandidátů z 35 možných.

Pro Kalába jde o první pokus dostat se do zastupitelstva města Prostějov.

Jan Mochťák (Piráti)

Piráti v Prostějově v komunálních volbách 2022 poprvé postavili samostatnou kandidátku, na té ovšem do maximálního počtu kandidátů šest chybí. V jejím čele stojí Jan Mochťák.

Ten za Piráty kandidoval jako nestraník už před čtyřmi lety, kdy byl stranou nominován na kandidátku Na rovinu!, ale do zastupitelstva zvolen nebyl. Mochťák má ovšem s komunálními volbami poměrně bohaté zkušenosti. V roce 2014 kandidoval jako nezávislý za Změnu pro Prostějov, z 15. místa se ovšem do zastupitelstva nedostal. V roce 2010 pak kandidoval jako nestraník za Zelené, ani tehdy ovšem neuspěl.

Jiří Pospíšil (Pévéčko)

Hnutí Pévéčko povede do voleb dlouholetý zastupitel a 1. náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Ten se do zastupitelstva Prostějova dostal poprvé jako člen ODS v roce 2006. O čtyři roky později Pospíšil dokonce vedl kandidátku občanských demokratů v komunálních volbách. Do komunálních voleb v roce 2014 už ovšem šel v čele kandidátky hnutí Pévéčko se kterým svou funkci obhájil i před čtyřmi lety. V současnosti přitom na magistrátu působí i jako první náměstek primátora.

Pavel Holík (ČSSD)

Sociální demokracii vede v komunálních volbách 2022 dlouholetý zastupitel Pavel Holík.

Ten se do zastupitelstva Prostějova dostal poprvé už v roce 2002, kdy kandidoval jako nestraník za US-DEU. Dva roky poté ovšem vstoupil do ČSSD a v komunálních volbách 2006 už kandidoval za sociální demokraty. Do čela kandidátky se ovšem postaví poprvé.

Volební kalkulačka pro komunální volby

Blesk.cz připravil ve spolupráci se sdružením KohoVolit.eu pro své čtenáře volební kalkulačku pro komunální volby.

 

Video  Průvodce komunálními volbami  - Videohub
Video se připravuje ...

Komunální volby 2022

Komunální volby se v Česku konají každé čtyři roky. Voliči v nich mohou volit zástupce více stran díky tzv. panašování. Voleb se zároveň mohou účastnit i občané států Evropské unie, kteří mají v Česku přihlášený přechodný pobyt, a to jako voliči i kandidáti.

Kdy budou volby

Komunální volby 2022 proběhnou v pátek 23. září a sobotu 24. září.

Otevírací doba volebních místností:

  • Pátek: 14:00 - 22:00
  • Sobota: 8:00 - 14:00

Kdo kandiduje

Volby do obecních zastupitelstev jsou tradičně počtem kandidátů největší největším druhem voleb v Česku. Komunální volby 2022 v tom nejsou žádnou výjimkou. Zájem o funkci zastupitele má sice o 21 tisíc kandidátů méně, než před čtyřmi lety, i tak ovšem kandiduje takřka 200 tisíc lidí.

Jak se volí

V komunálních volbách je možné využít tzv. panašování. Lidé mohou dát hlas kandidátům více stran. Volební systém je ovšem poměrný a k určení rozdělení křesel v obecních zastupitelstev se používá přepočet upravenou D’Hondtovou metodou.

Kdo může volit

V komunálních volbách mohou zastupitelstvo volit všichni občané ČR s trvalým pobytem v dané obci, kterým je v den voleb alespoň 18 let. Kromě toho mohou volit i občané států Evropské unie, kteří jsou v obci přihlášeni k přechodnému pobytu.

Volební účast je v průměru 48 procent.

Kandidáti na primátory

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa