Pondělí 27. března 2023
Svátek slaví Dita, zítra Soňa
Oblačno, déšť 12°C

Velký přehled: Kandidáti na primátora Přerova v komunálních volbách 2022

Náměstí TGM v Přerově
Náměstí TGM v Přerově  (Autor: Profimedia)
Autor: mah - 
3. září 2022
08:01

Do boj o magistrát v přerově vyrazí 11 politických subjektů. O primátora se tak utká o jednoho kandidáta méně, než před čtyřmi lety, kdy se zároveň osm volebních stran na magistrát dostalo. Svou pozici zároveň nebude obhajovat současný primátor.

Kandidáti na primátora Přerova 2022

Kandidát

Volební strana

Jan Horký

Společně pro Přerov

Dan Chromec

SPD

Tomáš Dostal

KDU-ČSL a TOP 09

Petr Vrána

ANO

Lenka Jüngling

Piráti

Marek Dostál

Srdce Přerova

František Jan Hrabina

Za prosperitu města Přerova

Michal Zácha

Pomáháme městu (ODS a nezávislé osobnosti)

Zdeněk Horák

STAN

Věra Vránová

KSČM

Šárka Krákorová Pajůrková

ČSSD

Jan Horký (Společně pro Přerov)

Kandidátku Společně pro Přerov povede v komunálních volbách 2022 Jan Horký, který v současnosti působí jako zastupitel.

Pro Horkého půjde o třetí kandidaturu, poprvé kandidoval v roce 2014 a byl hned zvolen. O čtyři roky později už kandidoval jako volební lídr a znovu se dostal do zastupitelstva.

Dan Chromec (SPD)

SPD sází v Přerově v komunálních volbách 2022 na Dana Chromce, který v současnosti působí jako zastupitel Olomouckého kraje.

Pro toho jde v komunální politice o druhou kandidaturu do zastupitelstva Přerova. Poprvé se objevil na kandidátce SPD před čtyřmi lety, kdy ovšem figuroval až na dvacátém místě a do zastupitelstva zvolen nebyl.

Tomáš Dostal (KDU-ČSL a TOP 09)

 KDU-ČSL a TOP 09 jdou už podruhé do voleb společně. Stejně jako před čtyřmi lety vede společnou kandidátku i v komunálních volbách 2022 Tomáš Dostal, nestraník nominovaný KDU-ČSL.

Jde o kandidáta s bohatými zkušenostmi v komunální politice. Do zastupitelstva Přerova kandidoval poprvé v roce 2010 a hned úspěšně a jako lídr lidovecké kandidátky. O čtyři roky později kandidoval jako dvojka, ale díky preferenčním hlasům se posunul na první místo. V roce 2018 pak poprvé vedl do voleb na magistrát společnou kandidátku lidovců a TOP 09 a jako lídr kandidátky opět uspěl.

Petr Vrána (ANO)

Petr Vrána se v Přerově pro komunální volby 2022 vrací do role jedničky hnutí ANO. Tu v minulém volebním období přenechal současnému primátorovi Petru Měřínskému. Mimo komunální politiku působí za hnutí ANO rovněž jako poslanec a zastupitel Olomouckého kraje. 

Vrána si první zkušenosti s komunálními volbami připsal v letech 2006 a 2010, kdy do přerovského zastupitelstva kandidoval ještě jako člen ODS. Ani jednou ovšem neuspěl. Úspěchu se dočkal až po změně politickéh odresu. V roce 2014 poprvé vedl kandidátku ANO a byl zvolen do zastupitelstva a stal se radním města, jak mandát, tak post radního obhájil i v komunálních volbách 2022.

Lenka Jüngling (Piráti)

Piráti v komunálních volbách 2022 vsadili v Přerově na Lenku Jüngling.

Pro tu jde o první zkušenost s komunální politikou.

Marek Dostál (Srdce Přerova)

Kandidátka Srdce Přerova jde do komunálních voleb v roce 2022 poprvé. Kandidátku vede Marek Dostál, bývalý člen ODS, který byl do zastupitelstva za občanské demokraty zvolen ještě v roce 2018.

Dostál v přerovském zastupitelstvu působí už od roku 2014, kdy byl jako člen ODS poprvé zvolen. Svůj mandát obhájil i v roce 2018. Na magistrátu působil i v radě města, v roce 2019 se ovšem funkcí vzdal a odešel ze strany kvůli obvinění, podle kterého se měl dopustit sexuálního nátlaku na bývalou zaměstnankyni. Poprvé kandidoval už v roce 2010, tehdy ovšem neúspěšně.

František Jan Hrabina (Za prosperitu města Přerova)

Kandidátku Za prosperitu Přerova vede František Jan Hrabina.

Ten za ní kandidoval i před čtyřmi lety, kdy se kandidátka jmenovala Za prosperitu Přerova a jeho místních částí. Hrabina tehdy kandidoval ze třetího místa kandidátky.

Michal Zácha (Pomáháme městu)

Kandidátka Pomáháme městu sdružuje ODS a nezávislé kandidáty. Do jejího čela se postavil Michal Zácha z ODS. Ten působí mimo jiné i jako zastupitel Olomouckého kraje a náměstek hejtmana.

Ten do zastupitelstva města Přerova kandidoval poprvé v roce 2010 a byl rovnou zvolen. Kromě toho působil v daném volebním období i jako náměstek primátora. Svůj mandát obhájil i v letech 2014 a 2018, funkce ve vedení města už ovšem neobhájil.

Zdeněk Horák (STAN)

Kandidátku Starostů a nezávislých vede do komunálních voleb v Přerově Zdeněk Horák.

Jde pro něj o první pokus o zasažení do komunální politiky v Přerově.

Věra Vránová (KSČM)

Komunisty vede do komunálních voleb 2022 Věra Vránová.

Ta má za sebou dvoje volby na přerovský magistrát. Pokaždé kandidovala úspěšně, ale na kandidátce dosud figurovala jako dvojka za dlouholetým volebním lídrem Josefem Neklem.

Šárka Krákorová Pajůrková (ČSSD)

ČSSD povede do voleb někdejší náměstkyně bývalého primátora Lajtocha Šárka Krákorová Pajůrková.

Ta za sociální demokraty kandidovala do rady města poprvé už v roce 1998. Tehdy ovšem nebyla úspěšná. Prvního zvolení do zastupitelstva se dočkala v roce 2002. Svůj mandát zvládla obhájit i v letech 2006 a 2010. V roce 2014 kandidovala z druhého místa kandidátky, ale byla přeskočena dalšími kandidáty na základě preferenčních hlasů. Kandidovala i v roce 2018, kdy se ovšem sociální demokraté vůbec neprobojovali do zastupitelstva.

Volební kalkulačka pro komunální volby

Blesk.cz připravil ve spolupráci se sdružením KohoVolit.eu pro své čtenáře volební kalkulačku pro komunální volby.

Komunální volby 2022

Komunální volby se v Česku konají každé čtyři roky. Voliči v nich mohou volit zástupce více stran díky tzv. panašování. Voleb se zároveň mohou účastnit i občané států Evropské unie, kteří mají v Česku přihlášený přechodný pobyt, a to jako voliči i kandidáti.

Kdy budou volby

Komunální volby 2022 proběhnou v pátek 23. září a sobotu 24. září.

Otevírací doba volebních místností:

  • Pátek: 14:00 - 22:00
  • Sobota: 8:00 - 14:00

Kdo kandiduje

Volby do obecních zastupitelstev jsou tradičně počtem kandidátů největší největším druhem voleb v Česku. Komunální volby 2022 v tom nejsou žádnou výjimkou. Zájem o funkci zastupitele má sice o 21 tisíc kandidátů méně, než před čtyřmi lety, i tak ovšem kandiduje takřka 200 tisíc lidí.

Jak se volí

V komunálních volbách je možné využít tzv. panašování. Lidé mohou dát hlas kandidátům více stran. Volební systém je ovšem poměrný a k určení rozdělení křesel v obecních zastupitelstev se používá přepočet upravenou D’Hondtovou metodou.

Kdo může volit

V komunálních volbách mohou zastupitelstvo volit všichni občané ČR s trvalým pobytem v dané obci, kterým je v den voleb alespoň 18 let. Kromě toho mohou volit i občané států Evropské unie, kteří jsou v obci přihlášeni k přechodnému pobytu.

Volební účast je v průměru 48 procent.

Kandidáti na primátory

Video  Průvodce komunálními volbami  - Videohub
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa