Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 21°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Velký přehled: Kandidáti na primátora Pardubic v komunálních volbách 2022

Novorenesanční budova radnice v Pardubicích
Novorenesanční budova radnice v Pardubicích  (Autor: Profimedia)
Autor: mah - 
10. září 2022
13:00

V komunálních volbách 2022 v Pardubicích se utká devět volebních subjektů. To je o šest kandidátek méně, než před čtyřmi lety. Současný primátor Martin Charvát, který město vede od roku 2014, ovšem kandiduje až z druhého místa kandidátky hnutí ANO. Podívejte se, kdo v roce 2022 usiluje o primátorský řetěz.

Kandidáti na primátora Pardubic 2022

Kandidát

Volební strana

Jan Mazuch

Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09)

Ivana Böhmová

Piráti

Jakub Rychtecký

Žijeme Pardubice

Filip Sedlák

Naše Pardubice

Jan Nadrchal

ANO

Vítězslav Novohradský

SPD s podporou Trikolory

René Živný

Společně pro Pardubice

Václav Snopek

KSČM

Alice Paurová

STAN

Jan Mazuch (Spolu)

ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v Pardubicích navazují na úspěšnou spolupráci z posledních voleb do Poslanecké sněmovny a kandidují společně. Do čela kandidátky se postavil Jan Mazuch z ODS.

Ten začal v komunální politice působit po volbách 2014, kdy byl zvolen jak do zastupitelstva Pardubic, tak do zastupitelstva městského obvodu Pardubice II. O čtyři roky později ovšem obhájil pouze pozici  v městském zastupitelstvu. Za ODS nicméně kandidoval už mnohem dříve. Poprvé se objevil na stranické kandidátce  pro volby do zastupitelstva Pardubic v roce 1994, podruhé kandidoval ovšem až v roce 2014. Do zastupitelstva městského obvodu kandiduje pravidelně od roku 2002. Na magistrátu od roku 2019 zastává i funkci náměstka primátora.

Ivana Böhmová (Piráti)

Piráty vede do voleb Ivana Böhmová.

Zkušenosti s komunální politikou sbírá od roku 2018, kdy byla ze třetího místa pirátské kandidátky zvolena do zastupitelstva Pardubic.

Jakub Rychtecký (Žijeme Pardubice)

Kandidátka Žijeme Pardubice sdružuje kandidáty ČSSD, hnutí ProPce21 a nestraníky. V jejím čele stojí sociální demokrat Jakub Rychtecký.

Ten je členem zastupitelstva od roku 2010. Poprvé ovšem zkoušel kandidovat už v roce 2006, tehdy se ovšem z 21 místa do zastupitelstva nedostal. Od roku 2014 pak působí jako náměstek primátora.

Filip Sedlák (Naše Pardubice)

Kandidátku Naše Pardubice vede do komunálních voleb 2022 Filip Sedlák.

Sedlák se na magistrát pokouší dostat už počtvrté. Zatím ovšem ani jednou neuspěl. Od roku 2010 rovněž pravidelně kandiduje do zastupitelstva městského obvodu Pardubice I. Do toho byl poprvé zvolen v komunálních volbách 2014 a v roce 2018 svůj mandát obhájil.

Jan Nadrchal (ANO)

Hnutí ANO povede v komunálních volbách 2022 Jan Nadrchal. Současný primátor za hnutí ANO Martin Charvát kandiduje až z druhého místa letošní kandidátky.

Nadrchal se do zastupitelstva dostal poprvé v roce 2018. Kromě toho byl ve stejném roce zvolen i do zastupitelstva městského obvodu Pardubice V. V obou zastupitelstvech působí i jako radní, v zastupitelstvu města Pardubice je od roku 2020 náměstkem primátora.

Vítězslav Novohradský (SPD)

SPD pro komunální volby 2022 vsadila na Vítězslava Novohradského.

Ten má s komunální politikou v Pardubicích bohaté zkušenosti. Na magistrát byl poprvé zvolen v roce 2010 jako člen ČSSD a po čtyřech letech svůj mandát obhájil. Během celých osmi let byl i členem městské rady. Před čtyřmi lety se ovšem rozhodl poprvé změnit dres a kandidovat za hnutí PRO Zdraví. To se ovšem do zastupitelstva neprobojovalo.

René Živný (Společně pro Pardubice)

Kandidátku Společně pr Pardubice povede v komunálních volbách 2022 René Živný. Ten v současnosti působí jako zastupitel Pardubického kraje, v komunálních volbách na svůj úspěch čeká.

René Živný zkoušel poprvé kandidovat na pardubický magistrát v roce 2010, kdy se objevil na 26 místě kandidátky Sdružení pro Pardubice. O čtyři roky později se posunul na páté místo. V roce 2018 pak kandidoval z desátého místa, ani jednou ovšem nebyl úspěšný. V roce 2012 byl zvolen do zastupitelstva Pardubického kraje a mezi lety 2012 a 2020 působil i jako krajský radní.

Václav Snopek (KSČM)

Do čela kandidátky KSČM se v Pardubicích postaví její tradiční lídr v komunálních volbách Václav Snopek.

Ten se na magistrát poprvé dostal v roce 1994, kdy byl jedničkou komunistické kandidátky. Svůj mandát následně obhájil v letech 1998, 2002, 2006, 2010, 2014 i 2018. Jedinou změnou byl rok 2018, kdy v komunálních volbách jedinkrát kandidoval až z druhého místa kandidátky. Mimo to byl v součtu 12 let i zastupitelem Pardubického kraje, čtyři roky zastupitelem městského obvodu a osm let poslancem.

Alice Paurová (STAN)

Kandidátku STAN v Pardubicích povede Alice Paurová.

Ta získala první zkušenosti z komunální politiky v roce 2014, kdy byla jako nezávislá zvolena na kandidátce Sdružení pro Pardubice do zastupitelstva městského obvodu Pardubice V. Ve stejném roce poprvé kandidovala i na magistrát, ale neuspěla. O čtyři roky později již kandidovala za Starosty a nezávislé a to jak do zastupitelstva městského obvodu, tak na magistrát, ani v jedněch volbách ovšem neuspěla.

Volební kalkulačka pro komunální volby

Blesk.cz připravil ve spolupráci se sdružením KohoVolit.eu pro své čtenáře volební kalkulačku pro komunální volby.

Video  Průvodce komunálními volbami  - Videohub
Video se připravuje ...

Komunální volby 2022

Komunální volby se v Česku konají každé čtyři roky. Voliči v nich mohou volit zástupce více stran díky tzv. panašování. Voleb se zároveň mohou účastnit i občané států Evropské unie, kteří mají v Česku přihlášený přechodný pobyt, a to jako voliči i kandidáti.

Kdy budou volby

Komunální volby 2022 proběhnou v pátek 23. září a sobotu 24. září.

Otevírací doba volebních místností:

  • Pátek: 14:00 - 22:00
  • Sobota: 8:00 - 14:00

Kdo kandiduje

Volby do obecních zastupitelstev jsou tradičně počtem kandidátů největší největším druhem voleb v Česku. Komunální volby 2022 v tom nejsou žádnou výjimkou. Zájem o funkci zastupitele má sice o 21 tisíc kandidátů méně, než před čtyřmi lety, i tak ovšem kandiduje takřka 200 tisíc lidí.

Jak se volí

V komunálních volbách je možné využít tzv. panašování. Lidé mohou dát hlas kandidátům více stran. Volební systém je ovšem poměrný a k určení rozdělení křesel v obecních zastupitelstev se používá přepočet upravenou D’Hondtovou metodou.

Kdo může volit

V komunálních volbách mohou zastupitelstvo volit všichni občané ČR s trvalým pobytem v dané obci, kterým je v den voleb alespoň 18 let. Kromě toho mohou volit i občané států Evropské unie, kteří jsou v obci přihlášeni k přechodnému pobytu.

Volební účast je v průměru 48 procent.

Kandidáti na primátory

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa