Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno 23°C

Do Karviné zábavní park i KFC. Kandidáti na primátora mají úsměvné vize

Primátor Karviné ve volbách láká na rychlé občerstvení. Bude to voličům stačit?
Primátor Karviné ve volbách láká na rychlé občerstvení. Bude to voličům stačit?  (Autor: Profimedia)
Autor: mah, ČTK - 
26. září 2018
17:00

Kandidáti na primátora Karviné se většinou chtějí zaměřit především na rozvoj lázeňství či na to, jak do budoucna využít hornickou historii města. Nechybí ale ani kuriozní volební sliby. Například ČSSD v čele s primátorem Janem Wolfem voličům slibuje, že v případě úspěchu by do města přivedla mezinárodní řetězec rychlého občerstvení.

Martin Gebauer – ANO

Hnutí ANO vede do voleb v Karviné zastupitel Martin Gebauer. Ten v současnosti předsedá kontrolnímu výboru a druhou nejsilnější stranu ve městě by rád dostal z opozice.

V případě úspěchu by hnutí ANO chtělo provést audit hospodaření městských společností, přizvat občany města k rozhodování o některých projektech financovaných z rozpočtu nebo zabránit odkládání projektu obchvatu města.

Hnutí by zároveň chtělo zvýšit počet kamer městské policie a zároveň zvýšit počet strážníků v ulicích. Kromě toho by strana premiéra Andreje Babiše chtěla Karvinou propagovat jako lázeňské město a rozvíjet investice do podpory lázní.

Věra Vantuchová – Karviňáci s Adámkem

O hnutí Karviňáci s Adámkem se nepodařilo najít bližší informace.

Jan Wolf – ČSSD

Jan Wolf je primátorem teprve krátce. Do čela města se dostal teprve na začátku letošního ledna poté, co se funkce vzdal jeho stranický kolega a dlouholetý primátor Karviné Tomáš Hanzel. Ten se rozhodl na funkci primátora rezignovat poté, co se na podzim 2017 stal poslancem.

Wolf ovšem má ve vedení města bohaté zkušenosti. Hanzelovým náměstkem byl již od roku 2006. V roce 2014 se pak stal dokonce prvním náměstkem.

V případě, že pozice ČSSD ve městě uhájí, chce pokračovat v projektu bezpečná Karviná, zavádění bezdoplatkových zón nebo rozšiřování kamerového systému města a strana by rovněž ráda dostavěla bazén. Nechybí ale ani pro některé možná kuriózní slib, že ČSSD do města přivede první KFC.

Petr Rabas – Spolu pro Karvinou

Kandidátku Spolu pro Karvinou tvoří zástupci Rozumných, Národní demokracie a nezávislých kandidátů. Do voleb je vede Petr Rabas z Rozumných. Karvinou by chtěli změnit na lázeňské, podnikatelské, kulturní a vědecko-výzkumné centrum.

Miroslav Hajdušík – KSČM

KSČM jde do voleb v čele s náměstkem primátora Wolfa Miroslavem Hajdušíkem. Komunisté slibují například to, že nebudou zvyšovat nájmy v městských bytech, rozšíření městské policie nebo zvýšení kapacity domova pro seniory.

AndrzejSzyja – Karvinskakoalice.cz

Karvinskou koalici tvoří zástupci KDU-ČSL, ODS a TOP 09. Do voleb ji vede lidovec Andrzej Szyja. I jeho koalice by se chtěla postarat o zkvalitnění kamerového systému nebo rozvoj Lázeňství ve městě.

Zároveň by v případě úspěchu začít vyjednávat o zařazení vybraných památek ve městě na seznam kulturního dědictví UNESCO. Mladé rodiny by pak chtěli ve městě udržet pomocí startovacích bytů nebo příspěvkem na výstavbu či rekonstrukci až do výše 200 tisíc korun.

Kromě toho se koalice prezentuje i vizí pro město do roku 2030. V té by chtěli například vybudovat stánky s občerstvením kolem Olše a cyklostezek, lázeňskou kolonádu či jednokolejku z Karviné do Ostravy. Kromě toho by z dolu Darkov podle vize měla vzniknout vyhlídková věž, wellness a spa centrum, restaurace a hotel a na vybraných haldách by měly fungovat okruhy pro motokros a čtyřkolky. Zároveň by koalice ve městě ráda vybudovala zábavní park.

Petr Letocha – Piráti a Starostové

V čele společné kandidátky Pirátů a Starostů stojí Petr Letocha ze STAN. Společně se svými kolegy z obou stran by chtěl ve městě podpořit podnikání, studentský život i turismus. Zároveň by ve městě rádi zavedli transparentní výdajový účet, kde by si mohli občané snadno ověřit, na co magistrát vynakládá peníze, a zároveň by rádi zavedli participativní rozpočet.

Ve městě by rovněž chtěli zajistit více městských bytů a sociální byty využívat po vzoru mezinárodně oceněných projektů pro řešení bytové nouze, na svých stránkách jako příklad uvádějí Rapid Re-Housing Platformy pro sociální bydlení, tedy projekt, který si již v Česku vyzkoušelo Brno.

Martin Bojko – SPD

SPD v čele s Martinem Bojkem by ve městě chtěla zvýšit počet strážníků, vytvořit nová parkovací místa nebo zavést inteligentní veřejné osvětlení, které by reflektovalo ekologický i zdravotní aspekt.

Výsledky komunálních voleb v Karviné najdete ZDE

Doporučujeme
Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa