Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Při bojích u Avdijivky zemřel Čech: Na Ukrajině bojoval od začátku ruské invaze

Aktualizováno -
15. února 2024
12:36
Autor: rc, ČTK - 
15. února 2024
12:26

V bojích u ukrajinského města Avdijivka v Doněcké oblasti zemřel Čech! Úmrtí českého občana na Ukrajině potvrdilo Blesku ministerstvo zahraničních věcí. Jeho spolubojovníci vypověděli, že vojákovy pozice během nelítostných bojů zasáhl minometný obstřel.

Zprávy o úmrtí českého dobrovolníka v bojích u Avdijivky se objevily na sociální síti Twitter. „V nelítostném boji pod Avdijivkou jsme ztratili jednoho z našich, českého dobrovolníka, který se od prvního dne ruské invaze neváhal postavit na obranu svobody a demokracie. Jeho spolubojovníci viděli, jak jeho pozice zasáhl minometný obstřel,“ stojí na na twitterovém účtu uživatele Vozím drony na Ukrajinu s tím, že doposud o něm jeho spolubojovníci nemají zprávy a na jeho pozicích jsou Rusové.

Blesku zprávu o úmrtí Čecha na Ukrajině potvrdilo ministerstvo zahraničních věcí. „Mohu potvrdit jedno úmrtí českého občana o víkendu u Avdijivky,“ uvedl mluvčí Daniel Drake. „Byl to jeden z těch odvážných mladíků, pravý český hrdina, co neváhal nechat za sebou všechno, co měl, vzít zbraň do rukou a vyrazit čelit nepřátelským silám na východě Ukrajiny,“ stojí dále v příspěvku na sociální síti. 

Hrozivá situace v Avdijivce

Do bojů o východoukrajinskou Avdijivku vyslala ukrajinská armáda další brigádu jako posilu, uvedla ve čtvrtek ukrajinská média s odvoláním na sdělení samotné jednotky. Do bitvy o město, které leží nedaleko Doněcka, okupovaného už od jara 2014, posílají čerstvé síly i Rusové. Ukrajinská armáda nyní musí využívat k zásobování sil ve městě záložní trasu a jednotky ve městě se místy stahují do výhodnějších pozic, připustil armádní mluvčí podle médií.

„Situace na místě v okamžiku přemístění brigády byla mimořádně kritická,“ uvedla na sociální síti 3. samostatná útočná brigáda, jejíž prapory podnikly útok na čtvrti města dobyté mezitím ruskými vojáky. Brigáda podle tohoto vyjádření na svém úseku bojuje proti sedmi nepřátelským jednotkám stejné velikosti. Ukrajinští vojáci musí bojovat proti novým a novým ruským jednotkám, které útočí ze všech směrů, uvedl velitel brigády Andrij Bileckyj.

„Situace v Avdijivce zůstává hrozivá a nestabilní. Nepřítel pokračuje v rotaci sil a vrhá do města nové síly a prostředky,“ dodala brigáda v příspěvku nazvaném „avdijivské peklo“.

8:06
Dnes

Rusko ostřelovalo střelami S-300 Charkov, poničeny byly čtyři obytné budovy. Moskva hlásí útoky na energetickou infrastrukturu ukrajinskými drony.

6:59
Dnes

Daleko od zákopů, v nových centrech po celé Ukrajině, nabízejí civilní náboráři vyzbrojení informačními balíčky a notebooky vlasteneckým dobrovolníkům možnost zapojit se do války. Snahy Ukrajiny naverbovat dostatek mužů do boje proti Rusku narážejí na skepsi veřejnosti, a země se proto rozhodla zahájit ofenzivu pomocí lákavých nabídek, a rozšířit tím řady armády, píše agentura Reuters.

S umírněným náborem se mohou Ukrajinci setkat na serverech nabízejících práci či v informačních centrech, na billboardech a sociálních sítích. Nabízí jim v dobách války novinku: možnost volby. Kandidáti si mohou vybrat konkrétní jednotku a pozici, která bude odpovídat jejich dovednostem. Na výběr mají i dobu, po kterou budou sloužit.

V ulicích měst na Ukrajince z billboardů shlíží vojáci, kteří je vyzývají, aby se zapojili do obrany vlasti. Pro pohodlnost jsou slogany doplněny QR kódy. Na internetu, ve videokampani, 93. mechanizovaná brigáda své spoluobčany ujišťuje, že „to zvládne každý“. Záběry ukazují kuchaře či traktoristu, kteří jsou nasazeni na podobné pozice v armádě - na post polního kuchaře a řidiče tanku.

Ukrajinští vojenští odborníci si uvědomují, že v demokratické zemi může být prvek volby klíčem k nalákání lidí do armády, uvedla náměstkyně ministerstva obrany Natalija Kalmykovová. „Lidé, kteří mají teď bránit naší zemi, by si armádní kariéru nevybrali: jsou to civilisté,“ řekla náměstkyně. „A civilisté jsou zvyklí na možnost volby,“ dodala.

6:45
Dnes

„Jsem vděčný americkému Senátu za to, že dnes schválil životně důležitou pomoc Ukrajině,“ uvedl krátce po hlasování na sociální síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle agentury AFP je schválení balíku úlevou pro ukrajinskou armádu, která čelí ruským útokům.

Klíčové bylo sobotní hlasování ve Sněmovně reprezentantů, kde byl balík mnoho měsíců zablokován. V Senátu se očekávalo jeho relativně hladké schválení. Pro hlasovalo 79 senátorů, proti bylo 18 členů horní komory. Schválení balíku uvítali šéf demokratů v Senátu Chuck Schumer i předseda republikánských senátorů Mitch McConnell.

Zobrazit celý online

Video  Takto vypadá vnitřek sanitky poté, co medici převáží zraněného.  - Gabriel Kuchta (Deník N)
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa