Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

Jako učitel, který školil žáka. Expertka na řeč těla popsala chování Putina před Carlsonem

Autor: Mii - 
12. února 2024
05:00

První rozhovor západnímu moderátorovi od začátku invaze na Ukrajinu poskytl tento týden ruský prezident Vladimir Putin. Vybral si bývalou hvězdu televize Fox News Tuckera Carlsona, dobrého přítele amerického exprezidenta Donalda Trumpa. Ten ruskému vládci nepoložil ani jednu nepříjemnou otázku. A Putin si to náramně užíval, vedení celého rozhovoru svými gesty naprosto ovládl, popsala pro server DailyMail expertka na řeč těla Judi Jamesová.

Carlson si možná věřil, že rozhovor zvládne. Už před jeho uskutečněním popisoval, že jede Putina vyzpovídat, protože je to jeho „novinářská povinnost“. Jenže nezvládl, je přesvědčená Jamesová. Ruský prezident, který je bývalým agentem sovětské kontrarozvědky KGB, měl celou dobu navrch, což mu umožnilo dvě hodiny vyprávět o ruském vidění světa.

„Putinovy zakulacené tváře naznačovaly, že si to užívá,“ uvedla Jamesová, která o řeči těla napsala několik knih. Ruský vládce podle ní Carlsona ovládal jako učitel, který školí žáky. „Byly tam přítomné posměšky, krčení ramen a gesta, kterými podporoval svůj narativ, že je prezidentem, který se stará primárně o obranu Ruska,“ podotkla expertka.

Putin se podle ní ušklíbal ve znamení lítosti, čímž chtěl naznačit, že celá situace s Ukrajinou není jeho vinou. A máchal obranně rukama, což opět mělo znamenat, že Rusko se pouze brání.

Výrazný moment byl na začátku, když se Carlson Putina zeptal, proč se rozhodl napadnout Ukrajinu. Prezident se odmlčel, na moderátora se podíval s vrchu a pobaveně utrousil: „Tohle je talkshow, nebo vážná konverzace?“ Odzbrojený Carlson jen zůstal sedět s otevřenou pusou. „Hned první Putinovo gesto či rituál řeči těla byl aktem rozptýlení, který vypadal jako záměrné převzetí kontroly,“ hodnotí to Jamesová.

O další rozptýlení se Putin postaral, když směrem ke Carlsonovovi prohlásil: „Vaše základní vzdělání je v historii, pokud rozumím dobře.“ To může být v některých situacích kompliment. Putin tím ale podle Jamesové chtěl dát najevo, že si moderátora předem prověřil a že má nad tím moc.

Moc se snažil uzmout i častým ukazováním prstem. „To je velmi silný signál autority a kontroly,“ konstatuje expertka. „Říká to, že druhá osoba má jen mlčky poslouchat a podřídit se, pokud je vydán pokyn,“ vysvětluje. Na prstech také často počítal, čímž chtěl dát najevo, že nemá být přerušován.

Putinova oblíbená taktika byla i „poskytování důkazů“, jak to nazvala Jamesová. To se stalo například ve chvíli, kdy Putin – přednášející historickou lekci o Rusku – nechal přinést velkou složku dokumentů. „Abyste si nemyslel, že si vymýšlím věci,“ řekl Putin směrem ke Carlsonovi. „Když tohle prohlásil, zakulatily se mu tváře ve znaku pobavení,“ komentuje expertka.

„Naparování“ při o slovech o střelách

Nebyl ale jen pobavený. Během rozhovoru nastaly i chvíle, kdy Putin na Carlsona přísně zíral, například když se řešilo hypotetické připojení Ruska k NATO. Také se „naparoval“ a zvedal hrudník, když mluvil o tom, že Rusko má nejlepší hypersonické střely. A pasáži o připojení Ukrajiny do NATO předcházela slova o „školce“, to Jamesová označila za klasickou taktiku zmenšení významu tématu.

V druhé polovině rozhovoru byl Putin podle expertky uvolněnější. Opřel se do židle a natáhl ruce, už si byl jistý, že je naprosto dominantní.

Video  Putin během rozhovoru s Carlsonem: Podivný třes nohy! Musel si ji přidržovat rukou.  - reprofoto X/Tucker Carlson
Video se připravuje ...

Co se týče záhadného tiku do nohy, který Putin v jeden moment dostal, z toho se podle Jamesové nedá usuzovat, že by ruský prezident měl podlomené zdraví. Ani se mu netřásla více, jak se stalo během jeho dřívějších vystoupení. Naopak podle ní působil energicky. „Několikrát si odkašlal a napil se vody, ale to se za dvě hodiny dalo čekat,“ říká expertka.

21:42
Dnes

Ruský úder v Doněcké oblasti zabil dva záchranáře a další tři zranil, když hasili požár způsobený předchozím útokem, uvedl ministr vnitra Ihor Klymenko.

21:21
Dnes

Bývalý ruský prezident a nynější místopředseda Bezpečnostní rady Ruské federace Dmitrij Medvěděv na ruském Světovém festivalu mládeže uvedl, že hranice Ruska nemají konec a Ukrajina je Rusko. 

„Náš prezident se o našich hranicích vyjádřil přesně a výstižně. Hranice Ruska nikde nekončí. Speciální vojenskou operaci určitě dovedeme do logického konce. Do konečného vítězství. Do kapitulace neonacistů. Jednání jsou možná s nějakými novými lidmi, až uznají realitu, která se vyvinula na místě (na Ukrajině) v důsledku akcí našich chrabrých ozbrojených sil. Ukrajina je bezpochyby Rusko,“ nechal se slyšet.

20:52
Dnes

Generální ředitel společnosti Rostec Sergej Čemezov řekl, proč Rusové nepoužívají v bojových operacích jejich „technologicky nejvyspělejší“ tank T-14 Armata. „Z hlediska funkčnosti je samozřejmě daleko lepší než stávající tanky, ale je příliš drahý, takže ho armáda nyní pravděpodobně nepoužije. Je pro ni jednodušší nakoupit další T-90,“ prohlásil Čemezov.

Zobrazit celý online

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa