Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 21°C

Putin během rozhovoru s Carlsonem: Podivný třes nohy! Musel si ji přidržovat rukou

Video se připravuje ...
Autor: Mii, swp - 
10. února 2024
05:00

O první západní rozhovor s ruským vládcem Vladimirem Putinem od začátku invaze na Ukrajinu se tento týden postaral americký novinář Tucker Carlson. V kontroverzním interview, které jak Putin, tak Carlson pojali jako propagandistické povídání si o Rusku, zaznělo mnoho. Lidé na internetu si ale všimli nejen slov. Na videozáznamu z rozhovoru je vidět moment, kdy Putin dostane záhadný tik do nohy, kterou musí uklidňovat svou rukou.

Rozhovor, kvůli kterému Carlson – přítel amerického exprezidenta Donalda Trumpa a bývalý hvězdný moderátor stanice Fox News – přijel až do Moskvy, trvá dvě hodiny. A celé tyto dvě hodiny jsou natočené na videozáznamu, který Carlson zveřejnil na síti X. Takto dlouhé video s Putinem bylo v posledních měsících nevídané, ač je jasné, že nemohlo vzniknout bez přísného dohledu Kremlu.

Přesto je v něm jeden moment, který Kreml neuhlídal a který na Putina nevrhá příliš pozitivní světlo. Ruskému prezidentovi, sedícímu na židli, začne škubat noha. Je vidět, že ji chvíli nedokáže ovládat, tak použije ruku, aby ji zklidnil. Dělá u toho v obličeji bolestnou grimasu. Celý tento moment trvá jen pár sekund, přesto se stal virálním na sociálních sítích.

Tik znovu rozpoutal debatu, jak je na tom Putin zdravotně. Že trpí nejrůznějšími nemocemi, se spekuluje minimálně od začátku invaze. Například v říjnu telegramový kanál General SVR, za kterým má stát bývalý vysoce postavený příslušník ruské zahraniční rozvědky (to není potvrzené), napsal, že Putin měl infarkt a musel být resuscitován. Ruský prezident má trpět rakovinou slinivky a Parkinsonovou chorobou a užívat steroidy.

Kvůli těmto potížím má Putin podle kanálu pravidelně používat dvojníky, které údajně posílá i na zahraniční cesty. Japonský televizní kanál TBS dokonce minulý rok nechal analyzovat záznamy s Putinem umělou inteligenci a ta vyhodnotila, že prezident využívá minimálně tři dvojníky.

Kreml tyto zvěsti odmítá. „Všechno je s ním (Putinem, pozn. red.) v pořádku,“ utahoval si podle agentury Reuters ze západních zpráv minulý rok prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov. Debaty o nemocech označil za „fake news“. Putin, kterému je momentálně 71 let, znovu kandiduje v ruských prezidentských volbách, které se budou konat v březnu. A nutno dodat, že kdyby trpěl tím vším, co je mu přisuzováno, už by nejspíš byl dávno po smrti.

8:18
Dnes

Někteří členové rusko-běloruské rockové skupiny Bi-2, která vystupuje proti ruské agresi na Ukrajině, získali moldavské občanství. Podle agentury AFP o tom v pondělí informoval šéf úřadu moldavské prezidentky Mai Sanduové. Zástupce skupiny upřesnil, že občanství dostalo devět lidí, protože považovali cestování s ruským pasem za nebezpečné.

Hudebníci vzbuzují zájem ruských úřadů svým odsouzením ruské invaze na Ukrajinu, přičemž zpěvák Jegor Bortnik byl úřady označen za „zahraničního agenta“ poté, co na internetu kritizoval prezidenta Vladimira Putina.

„Naše země chrání lidskou důstojnost, svobodu projevu a ukazuje solidaritu s těmi, kteří jsou v nebezpečí,“ uvedl na portálu Telegram šéf úřadu prezidentky Adrian Balutel. Sanduová podle něho podepsala dekret, který části členů skupiny přiznal moldavské občanství.

6:58
Dnes

Polsko koupí americké střely dlouhého dosahu vzduch-země JASSM-ER. Hodnota této smlouvy o nákupu nové výzbroje pro polské bitevní letouny, kterou dnes podepíší zástupci polské a americké vlády, bude 735 milionů dolarů (16,7 miliardy korun). Televize TVN24 na svých internetových stránkách uvádí, že střely JASSM-ER mají oproti těm využívaným v letounech F-16 v současnosti trojnásobný dosah.

Podle polského ministerstva obrany „válka na Ukrajině ukázala, jak důležitá je schopnost ničení cílů nacházejících se i velmi daleko od frontové linie“. Nákup střel JASSM-ER se doplňuje se systémem balonů včasné výstrahy s podvěšenými radary. Smlouvu o koupi čtyř těchto aerostatů podepsalo Polsko s USA před několika dny. „To, co objeví kromě jiného aerostaty Barbara, bude moci být zasaženo s nasazením střel vzduch-země JASSM-ER,“ uvedl polský resort obrany. Tyto řízené střely s plochou dráhou letu mají dosah okolo 1000 kilometrů. Vyrábí je zbrojařský koncern Lockheed Martin a Polsku je dodá v letech 2026 až 2030.

6:32
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý navštíví Belgii, kde s premiérem Alexanderem De Crooem podepíše bilaterální bezpečnostní dohodu. Oznámila to belgická vláda. Podobnou dohodu dnes Zelenskyj podepsal ve Španělsku a vláda v Madridu se v ní zavazuje Kyjevu poskytnout vojenskou pomoc v hodnotě miliardy eur (24,7 miliard korun) do konce letošního roku.

Agentura Reuters píše, že Zelenskyj se snaží získat více vojenské pomoci od západních spojenců Ukrajiny v situaci, kdy se ukrajinská armáda snaží zastavit postup ruských invazních sil.

Bilaterální bezpečnostní smlouvu už Ukrajina uzavřela s Francií, Británií, Kanadou, Německem či Itálií. Týká se dlouhodobé vojenské podpory nebo výcviku ukrajinských vojáků.

Zelenskyj a De Croo také vystoupí na společné tiskové konferenci, uvedla belgická vláda.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa