Neděle 28. dubna 2024
Svátek slaví Vlastislav, zítra Robert
Polojasno 22°C

Bohdana (17) odvlekli Rusové, pak ho chtěli poslat na frontu. Sirotek z Mariupolu se vrátí na Ukrajinu

Autor: ČTK - 
10. listopadu 2023
17:41

Ukrajinský teenager Bohdan Jermochin, kterého loni odvezli Rusové z okupovaného jihoukrajinského Mariupolu do Ruska, se bude moci vrátit do vlasti. Oznámil to dnes ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec i ruská zmocněnkyně pro práva dětí Marija Lvovová-Bělovová. Média dříve informovala, že sedmnáctiletý sirotek se pokusil z Ruska na Ukrajinu vrátit sám, později dostal předvolání k ruské vojenské odvodní komisi a následně požádal ukrajinského prezidenta o pomoc se svým návratem na Ukrajinu.

„Oficiálně potvrzuji, že máme dohodu o návratu Bohdana na Ukrajinu a jeho shledání se sestrou,“ napsal na platformě Telegram Lubinec. Lvovová-Bělovová na stejné síti napsala, že ruská a ukrajinská strana se dohodly na tom, že se Jermochin setká se svou příbuznou „ve třetí zemi v den svých narozenin.“ Ty má podle serveru Ukrajinska pravda 19. listopadu.

O den dříve Jermochinova ukrajinská právní zástupkyně Kateryna Bobrovská zveřejnila na facebooku video, ve kterém mladík žádá ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby mu pomohl s návratem do vlasti. Stalo se tak krátce poté, co média informovala o jeho předvolání na vojenský odvodní úřad u Moskvy, kde se musí hlásit po dosažení plnoletosti, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Lvovová-Bělovová přitom tvrdí, že šlo pouze o výzvu k upřesnění údajů k vojenské registraci, které dostávají všichni občané Ruska jeho věku a pokud studují, je jim udělen odklad vojenské služby do konce studia. Bobrovská nicméně upozorňovala, že Jermochina pravděpodobně čeká služba v ruské armádě. Dostal totiž ruský pas a může tak být považován za člověka podléhajícího vojenské povinnosti, podotkla BBC.

Bohdan Jermochin přišel podle serveru Meduza o oba rodiče před lety. Do 24. února loňského roku, kdy na Ukrajinu vtrhla ruská invazní vojska, žil v Mariupolu. Nejprve v pěstounské rodině, po nástupu na hutnickou školu se jeho zákonným zástupcem stal ředitel vzdělávací instituce, což je u starších sirotků běžná praxe, píše BBC. List Novaja Gazeta nicméně uvádí, že jeho zákonnou opatrovnicí je jeho sestra Valerije, která žije na Ukrajině. Lvovová-Bělovová ve své zprávě zmínila sestřenici.

11:09
Dnes

Tři členy známé ruské metalové skupiny Korrozja Metalla zadržela policie, která v sobotu večer vtrhla na koncert kapely ve městě Nižnij Novgorod. Hudebníky obvinila z „propagace nacistických symbolů“.

Příslušníci zásahové jednotky vtrhli do klubu přímo při koncertu a donutili diváky lehnout si na podlahu. Některé z nich zbili, napsal server Meduza s odvoláním na záběry ze sociálních sítí. Kromě hudebníků byly zatčeny také čtyři desítky návštěvníků klubu Nenávist.

Tři členové kapely ve věku 57, 42 a 19 let čelí obvinění z „propagace či veřejného předvádění nacistických symbolů“, což je přestupek obvykle trestaný pokutou či krátkodobým uvězněním. Policie uvedla, že zabavila knihy a trička se zakázanou symbolikou. Ředitelka skupiny Marija Runovová státní agentuře TASS řekla, že se jednalo o „staroslovanské symboly“.

10:38
Dnes

Ministerstvo zahraničních věcí Tádžikistánu vydalo naléhavé doporučení svým občanům, aby se dočasně zdrželi cest do Ruska, pokud cesta není naprosto nezbytná. Tádžikové čelí v Rusku nepříjemnostem zejména od březnového útoku v koncertní síni na okraji Moskvy, který si podle úřadů vyžádal nejméně 144 mrtvých a stovky zraněných. Většina z následně zadržených jsou Tádžikové, včetně předpokládaných pachatelů. K útoku se opakovaně přihlásila teroristická organizace Islámský stát, ruské úřady se incident snaží spojovat s Ukrajinou, kde Rusko už déle než dva roky vede agresivní válku.

Občanům Tádžikistánu v posledních týdnech ruské úřady masově odmítaly vstup do Ruska, upozornilo již dříve ministerstvo. V pátek ruskému velvyslanci v Dušanbe vyjádřilo své znepokojení nad případy bezdůvodného odmítnutí vstupu do Ruska.

9:41
Dnes

Za poslední den ztratil protivník 1096 lidí, 11 tanků, 20 obrněných vozidel, 22 dronů a další, informuje generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny v ranním hlášení. Čísla nelze nezávisle ověřit.

Zobrazit celý online

Poté, co Rusové loni Mariupol obsadili, umístili mladíka do pěstounské rodiny v Rusku. Letos v březnu se Jermochin pokusil z Ruska utéct zpět na Ukrajinu, ale zastavily ho bezpečnostní složky poblíž hranic, píše Meduza. Podle Bobrovské se pokusil vrátit na Ukrajinu hned několikrát. Lvovová-Bělovová tvrdí, že chlapci nabídli už dříve možnost vrátit se na Ukrajinu, ale odmítl, což potvrdil i písemně. Podle jeho advokátky byl ale donucen napsat prohlášení, že chce zůstat v Rusku, dokud nedosáhne plnoletosti.

Kyjev viní Rusko, že unáší ukrajinské děti se záměrem vymazat jejich ukrajinskou identitu. Moskva tvrdí, že její program přesídlení dětí z Ukrajiny na ruské území má ochránit sirotky a opuštěné děti v oblasti konfliktu. Podle Spojených států byly tisíce dětí násilně odebrány ze svých domovů, napsala dříve agentura Reuters. Mezinárodní trestní soud (ICC) letos v březnu vydal kvůli podezření z nezákonného odvlékání ukrajinských dětí do Ruska zatykač na Lvovovou-Bělovovou a také na ruského prezidenta Vladimira Putina.

Video  Blesk Podcast: Anna přežila s miminkem v Azovstalu. Chlapeček z toho má následky  - Jedlička Čebotareva
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa