Čtvrtek 23. března 2023
Svátek slaví Ivona, zítra Gabriel
Oblačno 17°C

Krvavý boj o Bachmut: „Je to cesta na smrt,“ zoufá si voják. Ukrajinci potřebují víc západních zbraní

Autor: Darina Jíchová, swp - 
18. března 2023
05:00

Bitva o město Bachmut je jednou z nejdelších v krvavém konfliktu, který loni svým vpádem na Ukrajinu rozpoutal ruský prezidentem Vladimir Putin. V okolí doněckého města probíhají intenzivní boje, Kyjev trvá na tom, že město bude dál bránit, Moskva zaznamenává dílčí postup, což je pro Kreml alespoň částečný úspěch. Ukrajinci nepolevují, už ale i jim docházejí síly. Zoufalí obránci si uvědomují, že víc než kdy jindy potřebují pomoc v podobě západních zbraní. Zároveň se smiřují s realitou, že obrana Bachmutu je pravděpodobně bude stát život.

Prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho vojenští velitelé se rozhodli, že město v Doněcké oblasti budou dál bránit, přestože Ukrajina přišla o hlavní cestu vedoucí do Bachmutu. Zelenskyj věří, že město udrží. Podmínkou ale je, aby jeho západní spojenci co nejrychleji odeslali další zbraně. Ukrajince určitě potěšilo čtvrteční rozhodnutí Polska, prezident Andrzej Duda po setkání s novým českým prezidentem Petrem Pavlem oznámil, že Kyjevu poskytne „vytoužené“ stíhačky MiG-29. A stíhačky dostane Kyjev i od Slovenska.

Dodávky zbraní ze Západu jsou klíčové

Ukrajinci u Bachmutu skutečně nyní hrají i o čas, západní zbraně zoufale potřebují. Situace je napjatá, Rusové postupují vpřed. V oblasti jsou i reportéři stanice Sky News. „Zlověstné ticho přerušuje jen zvuk dělostřelectva, budovy jsou rozstřílené,“ nastínili situaci.

Nedaleko hlavní fronty je Kosťantynivka, město se nachází jen 12 kilometrů od bojů. „Stále tady žijí lidé, civilisté, bydlí ve svých rozbombardovaných domech a bytech,“ komentovali reportéři. „Hlavní tah do Bachmutu Ukrajinci ztratili, ale zásobování pokračuje, na frontě i civilistů, vojenská technika se prodírá rezidenčními oblastmi mezi troskami,“ přiblížili reportéři.

„Je to těžké, potřebují všeho víc, je to opravdu neuvěřitelně těžké, ale držíme se,“ svěřil se jeden z vojáků zásobující frontu. „Potřebují všeho víc,“ do této jednoduché věty se schová i to, že obrana Bachmutu závisí na dodávkách západních zbraní, techniky a munice.

„Jedeme na smrt.“

„Je to tak 30 na 70 procent, že vyhrajeme,“ svěřil se Sky News ukrajinský voják Oleksandr. Připustil, že Rusko má v oblasti početní převahu, rychle ale dodal, že rovněž denně utrpí vysoké ztráty. Jenže zatím to jsou právě spíše Rusové, kdo u Bachmutu zaznamenávají dílčí úspěchy. „Vím, že je to v podstatě cesta na smrt. Prostě tady umíráme. A Rusové v podstatě už cítí svoje vítězství,“ oproti Olesksandrovi se mezi některý Ukrajinci šíří beznaděj.

„Když nás vezli směrem k Bachmutu, věděl jsem, že vlastně jedeme na smrt,“ sdělil listu The Kyiv Independent voják Volodymyr. Připustil, že nemůže ani jíst, je si jistý, že obranu města nepřežije. „Rusové nás neustále ostřelují, my ale už nic nemáme, žádné dělostřelectvo, nemáme, čím jim útok opětovat,“ připustil svízelnou situaci své jednotky.

12:55
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že navštívil boji poničenou obec Posad-Pokrovske v Chersonské oblasti, přislíbil obnovu místa.

12:22
Dnes

Raketomet RM-70 nazvaný Přemysl bude předán na Ukrajinu během několika týdnů. Ve sbírce Dárek pro Putina se na něj vybralo již 30 milionů korun. Součástí dodávky bude i 365 raket, řekl dnes novinářům Martin Ondráček z iniciativy Dárek pro Putina.

„Dnes jsme překročili 30 milionů korun, cíl, který máme, je 50 milionů. Stroj, který tu vidíme, stojí 17 milionů korun. Naše ambice je poslat tam ještě 365 raket, aby ta zbraň měla nějakou výbavu,“ uvedl Ondráček. Jedna raketa vyjde na 88.000 korun, raketnice jich obsahuje 40.

12:03
Dnes

TV Nexta sdílela tragické video ruské seniorky, jak se snaží oběsit v Moskvě.

Zobrazit celý online

Volodymyr rovněž těžce nese ztráty svých spolubojovníků a kamarádů. Novinářům vylíčil děsivý příběh, kdy našel kamaráda se šrapnelem v hlavě, padlému bylo teprve 29 let. „Věděl jsem, že je mrtvý, ale nemohl jsem přestat obvazovat mu hlavu ve snaze ho přece jen zachránit,“ vypověděl. „Na 90 procent našich ztrát je vinou ruského ostřelování – tanky nebo ze vzduchu, ne z přestřelek na blízko,“ sdělil tisku další z vojáků Valerij. Z jeho sedmadvacetičlenné skupiny přežívá už jen pár mužů.

„Rusové mají tolik zbraní a tolik mužů,“ povzdechl si Valerij. Maksym k tomu dodal, že Rusové jeho jednotku donutili k ústupu na více než kilometr. „Používají drony, aby nás lokalizovali, pak spustí salvu, ostřelují nás a pak přijde pozemní vlna útoků,“ řekl k ruské taktice.

Video  Psychologický výcvik ukrajinské armády  - Tisková služba Ozbrojených sil Ukrajiny
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa