Sobota 3. června 2023
Svátek slaví Tamara, zítra Dalibor
Jasno 20°C

Další obrat u útoku na Nord Stream: Putinův muž naznačil, kdo za ním stojí

Autor: ČTK - 
13. března 2023
09:40

Tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev vyjádřil pochyby o pravdivosti informací, že za loňským útokem na plynovody Nord Stream 1 a 2 stála Ukrajina. V dnešním vyjádření pro ruský deník Argumenty i fakty řekl, že o pachatelích útoku nemá informace. Podezřívá však Spojené státy a Británii.

Západní média minulý týden s odkazem na nejmenované zdroje uvedla, že za útok může být zodpovědná proukrajinská skupina. Upozornila však, že nejsou žádné důkazy, že by do operace byla jakkoliv zapojena ukrajinská vláda. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zprávy o účasti Kyjeva na útoku popřel.

Plynovody Nord Stream 1 a 2, které vedou z Ruska do Německa po dně Baltského moře, mají každý dvojici potrubí. Při dosud nevysvětlených explozích loni v září byla poničena obě potrubí Nord Streamu 1 a jedno potrubí Nord Streamu 2.

„Kyjev zničením plynovodu nic neztratil ani nezískal,“ řekl Patrušev, který je pokládaný za jednoho z nejbližších spolupracovníků ruského prezidenta Vladimira Putina. Dodal, že Ukrajina neměla potřebu takový čin páchat, když od Německa naléhavě potřebuje vojenskou a jinou pomoc.

Rusko již dříve označilo incident za teroristický útok a naznačilo, že za ním stojí západní země. To nyní Patrušev zopakoval. „K provádění takových činů jsou určeny jednotky zvláštního určení s příslušným vybavením a výcvikem. Spojené státy a Anglie je jistě mají,“ řekl s tím, že USA nyní tlačí na Německo, aby přistoupilo na „příznivou verzi“ sabotáže plynovodu.

18:37
Dnes

I pro Ukrajinu se letos utikalo v rámci dobročinného Běhu pro Paměť národa, který skončil s posledním květnem. Letošek byl rekordní co do počtu účastníků - 3300 - i do výtěžku ze startovného. 

„Organizaci Post Bellum přinesl 1,6 milionu korun, které využije na natáčení příběhů pamětníků, vzdělávací programy, pomoc hrdinům a další aktivity,“ uvedla pořádající organizace. Při Běhu pro Paměť národa tradičně připomínali lidi, kteří se potýkali s nacismem a komunismem v minulém století, a letos navíc také Ukrajince, kteří aktuálně bojují ve své zemi proti ruské armádě.

Lidé si tak mohli zvolit speciální startovní číslo pro Ukrajinu, další možností bylo zapojení do štafetových závodů, jejichž výtěžek byl rovněž určen na sbírku Pomozte Ukrajině s Pamětí národa. Na konto sbírky půjde z běhu 112.000 korun, uvedli pořadatelé.

17:51
Dnes

„V okupovaném městě Šachtarsk narazil obrněný transportér proruských ozbrojenců do auta. Dva civilisté, kteří se v autě nacházeli, zemřeli,“ uvádí kanál Nexta TV a sdílí údajné video z místa, které zřejmě pokoutně natočil jeden ze svědků.

16:53
Dnes

Milice, které v květnu rozpoutaly střety v ruské Belgorodské oblasti u hranic s Ukrajinou, použily zahraniční zbraně včetně českých pušek BREN nebo belgických FN SCAR, upozornil americký deník The Washington Post. České ministerstvo obrany podle něj odmítlo jeho informace komentovat.

„Belgie a Česká republika poskytly zbraně Ukrajině a odtud zřejmě tyto pušky pocházejí,“ citoval americký deník Andrewa Galera ze společnosti Janes, která se zabývá informováním o bezpečnostní problematice. Galer dodal, že zbraně se mohly do rukou bojovníků v Belgorodské oblasti dostat ale i přes jinou zemi než Ukrajinu. Pušky BREN i SCAR běžně dostávají ukrajinští vojáci i dobrovolníci z jiných zemí bojující na straně Ukrajiny, podotkl The Washington Post s odvoláním na dva americké dobrovolníky sloužící na Ukrajině.

Milice při nájezdu, k němuž se přihlásila ozbrojená skupina Legie Svoboda Rusku, použily podle listu také americká obrněná vozidla MRAP. Dvě z nich pocházela z USA a jedno z Polska, uvedl deník s odvoláním na zdroje obeznámené s poznatky amerických tajných služeb. Deník Financial Times dříve psal, že milice měly k dispozici nejméně dvě obrněná vozidla MaxxPro a několik vozů Humvee.

Zobrazit celý online

Patrušev také uvedl, že nemá žádné konkrétní údaje o tom, kdo byl organizátorem a vykonavatelem této sabotáže. Vyzval proto k „objektivnímu vyšetřování“ za účasti Ruska a dalších dotčených států, jakoukoliv účast Moskvy na útoku vyloučil.

Video  Kamery zachytily podmořský výbuch a únik plynu z plynovodu Nord Stream.  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa