Úterý 3. října 2023
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Polojasno, déšť 26°C

Bývalý Putinův zmocněnec šokoval: Astachov považuje vraždění velvyslanců za normální

Autor: Darina Jíchová, swp - 
4. května 2023
05:00

Ruská státní televize je jedním z hlavních prostředků kremelské propagandy, především pak moderátor Vladimir Solovjov si do svého pořadu stanice Rossija 1 zve přední podporovatele prezidenta Vladimira Putina. V přímém přenosu tak zaznívají nejen dezinformace, ale často také jedno bizarnější prohlášení než druhé. O tom svědčí i výstup někdejšího zmocněnce pro práva dětí Pavla Astachova, který volal po „vraždění velvyslanců“, uvedl web Newsweek.

Jako zmocněnec pro práva dětí působil Astachov v letech 2009 až 2016, tento post je v současné době, kdy jej zastává Marija Lvovová-Bělovová, spojen s obžalobou Mezinárodního trestního soudu (ICC) za násilné deportace ukrajinských dětí do Ruska. Astachov nyní vzbudil pozdvižení na Západě, když prohlásil, že „zabíjení velvyslanců je v rámci struktury mezinárodního práva“.

Co tím myslel a na co tím narážel? Astachov reagoval na Solovjovův komentář ohledně polského velvyslance v Rusku. Polsko je od počátku invaze na Ukrajinu v únoru loňského roku častým terčem ruské propagandy, Polsko i Česko byly jedněmi z prvních států, které začaly zásobovat Ukrajinu zbraněmi a dalším materiálem a zůstávají silnými spojenci Kyjeva. Obě země se staly útočiště pro mnohé ukrajinské uprchlíky.

Solovjov a Astachov se v pořadu vrátili k několika událostem z roku 2022, ke kterým v Polsku došlo, mluvili například o protestech proti válce na Ukrajině neboli „speciální vojenské operaci“, jak Kreml svoje agresivní tažení nazývá. Zmiňovali také incident, kdy byl ruský velvyslanec v Polsku Sergej Andrejev polit červenou barvou, když nesl v květnu věnec k pomníku sovětských vojáků ve Varšavě.

„Je pro mě překvapení, že jsme ještě nenašli polského velvyslance plavat v Moskvě,“ nechal se slyšet Astachov. Vysvětlil to tím, že věří v to, že „odvetná opatření za nepřátelský akt“ nejsou zločinem a jsou součástí války. Jeho plamenný projev musel uklidňovat i Solovjov, který hosta zároveň upozornil, že si popletl jména, Astachov zaměnil Andrejeva za Antonova. Komentáře někdejšího zmocněnce za práva dětí měly za následek pozdvižená obočí už ve studiu, jeho výroky však pro mnohé nebyly zas až tak překvapující.

16:16
Dnes
!

Evropská unie by se měla rozšířit v zájmu své bezpečnosti. Ukrajina, ale i státy západního Balkánu nesmějí být ponechány napospas „geopolitickým manipulacím“. V projevu při zahájení nového ročníku na College of Europe v belgických Bruggách to dnes řekl český prezident Petr Pavel.

Patronkou ročníku na prestižní akademické instituci je již zesnulá bývalá americká ministryně zahraničí a česká rodačka Madeleine Albrightová, kterou Pavel vyzdvihl jako vizionářku - s ohledem na její podporu rozšíření EU a NATO směrem na východ. Prezident také citoval českého exprezidenta Václava Havla a vyjádřil úmysl uspořádat v Praze konferenci na téma odolnosti demokracií.

16:01
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navštívil vojáky bojující na frontě na severovýchodě země a s veliteli jednal o situaci na bojišti, informovala agentura Reuters. Zelenskyj nezveřejnil, kde přesně byl, uvedl ale, že se setkal s brigádami bojujícími v kupjansko-lymanském úseku, kde ukrajinské jednotky čelí ruským útokům.

„Sešli jsme se s veliteli brigád a praporů, abychom s nimi probrali situaci na bojišti, naléhavé záležitosti a potřeby,“ napsal ukrajinský prezident na sociální síti X. „Každá naše bojová brigáda, každý voják, který ničí okupanty, každým svým krokem potvrzuje, že ukrajinské vítězství určitě přijde,“ uvedl také a vojákům poděkoval a rozdal jim vyznamenání. Vyzval je, aby neztráceli motivaci, díky které tak tvrdě brání suverenitu Ukrajiny a budoucnost pro další generace.

15:20
Dnes

V ruské armádě existují trestné oddíly, které velitelé nasazují na nejhorší úseky fronty. Tato uskupení přezdívaná jako Štorm Z (Bouře Z) tvoří částečně vězni a částečně vojáci, kteří se dopustili disciplinárních prohřešků. Uvedla to agentura Reuters, která se odvolává na výpovědi 13 lidí obeznámených s existencí těchto oddílů.

„Bojovníci z oddílů Štorm slouží jenom jako maso,“ řekl Reuters jeden z vojáků pravidelné armády nasazený u Bachmutu. Popsal, že šesti z nich přímo v terénu poskytoval zdravotnickou pomoc. Velitel mu přitom nařídil, aby je nechal napospas osudu, protože ruští důstojníci mají za to, že členové trestných oddílů mají menší cenu než obyčejní vojáci. Podle tohoto vojáka, který sdílel s Reuters svoji zkušenost, se člověk může v řadách trestného oddílu ocitnout například kvůli konzumaci alkoholu.

Zobrazit celý online

I na ruských sociálních sítích lidé připomínali Astachovy kontroverzní výroky, které ho stály místo. Putin ho zbavil postu v září 2016 poté, co vystoupil s několika necitlivími komentáři po tragické nehodě, kdy se převrátily dvě lodi. Zemřelo tehdy 14 osob, většina z byli nic teenageři, Astachov krátce nato mluvil s přeživším: „Tak jaká byla plavba? A koupačka?“ ptal se bezohledně. Právě proto mnoho běžných Rusů a západních expertů nebylo zase tak šokováno.

„Celý motiv ruské invaze je: Jsme dobráci, jasně, sem tam se najde nějaký masový hrob ve městě, které jsme okupovali a ze kterého jsme se stáhli. ALE nechtějte, abychom byli zlí,“ napsal k Astachově výlevu spisovatel Thomas E. Ricks, který pravidelně komentuje vojenské a bezpečnostní záležitosti.

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud