Čtvrtek 21. září 2023
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Polojasno 25°C

Putinův ministr Lavrov se opřel do Pavla: Vadí výrok o Číně! A řešil zapojení Wagnerovců v Súdánu

Aktualizováno -
25. dubna 2023
22:00
Autor: ČTK, lig, Mii - 
25. dubna 2023
20:18

Výrok českého prezidenta Petra Pavla, který zpochybnil zájem Číny na míru na Ukrajině, podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova neodpovídá činnosti „normálního politického představitele“. Lavrov tak podle agentury TASS komentoval na okraj jednání Rady bezpečnosti OSN v New Yorku rozhovor, který dal Pavel bruselskému webu Politico. Putinův ministr také prohlásil, že Súdán, v němž zuří boje mezi znepřátelenými frakcemi, má právo využít služeb soukromé ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny.

„Je to výrok takového typu, který nemá nic společného s působením normálního politického činitele,“ řekl Lavrov, jenž nyní zasedání RB OSN řídí díky rotačnímu předsednictví, které tento měsíc připadlo Rusku.

Pavel v dnes zveřejněném rozhovoru pro Politico řekl, že mír na Ukrajině v tuto chvíli není v zájmu Číny, protože válka Pekingu umožňuje nutit Rusko k ústupkům. „Nemyslím si, že by Čína měla skutečný zájem válku v krátké době ukončit,“ citoval server českého prezidenta. „Myslím si, že je v zájmu Číny prodlužovat status quo, protože může tlačit Rusko k různým ústupkům,“ řekl Pavel.

„Výroky klauna Lavrova na adresu našeho prezidenta Petra Pavla jsou k smíchu. Rusko je teroristický stát a jeho vedení patří před mezinárodní tribunál,“ reagoval na slova Lavrova pro Blesk český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Tragédie v Súdánu

Lavrov ve svém vyjádření k Wagnerovcům zdůraznil, že tato organizace je soukromá. Její zakladatel Jevgenij Prigožin je ale znám svými vazbami na ruského prezidenta Vladimira Putina a členové skupiny se spolu s ruskou armádou podílejí na ruské invazi na Ukrajině.

Situaci v Súdánu označil Lavrov za tragédii. Prohlásil také, že o rozdělení této africké země jde dlouhodobě Spojeným státům.

Wagnerova skupina podle dřívější zprávy stanice CNN dodala súdánským polovojenským Jednotkám rychlé podpory (RSF) rakety a další vybavení pro boj se súdánskou armádou. Boje v Súdánu, které se rozhořely 15. dubna, si podle zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) vyžádaly nejméně 459 mrtvých a 4072 zraněných.

O ukrajinském obilí

Ruský ministr zahraničí dnes v New Yorku rovněž kritizoval plnění dohody, která má umožnit vývoz obilí ze zablokovaných ukrajinských přístavů. Dohodu mezi Ukrajinou a Ruskem loni v létě pomohly dojednat OSN a Turecko. Smlouva byla od té doby několikrát prodloužena, naposledy do 18. května. Moskva opakovaně pohrozila, že na další prodloužení nepřistoupí, pokud nenastane pokrok při plnění ruských požadavků na odstranění překážek ve vývozu ruské zemědělské produkce a hnojiv. Lavrov uvedl, že v tomto ohledu ale nebyly „prakticky žádné výsledky“, a obvinil Západ, že ujednání přivedl do „mrtvého bodu“.

Video  Přílet Sergeje Lavrova na summitu G20 na Bali  - Reuters
Video se připravuje ...

zapravdu ( 26. dubna 2023 13:49 )

Lavrov mělo být … holt cenzoři Blesku se snaží každý příspěvek, který se jim nelíbí, nějak upravit…

zapravdu ( 26. dubna 2023 13:48 )

Pavlov je velice inteligentní člověk … takoví u nás ve vládě nejsou

Uživatel_5541614 ( 26. dubna 2023 12:52 )

Myslitel Lipavský s odulou tučnou tvářičkou zase pustil moudro

JaNat ( 26. dubna 2023 12:34 )

Ale pravdu má, Pavel se s..e do všeho vojenského a zadělává na rozbroje. Západ z něho nadšený není, takový ambiciózní nadšenec nadělá víc škody než užitku.

jirter ( 26. dubna 2023 11:56 )

To tlusté, odporné jelito - špatný bakalář Lipavský si dobvoluje říci o někom, kdo je inteligencí na mnohem vyšší úrovni, že je klaun ? To snad není ani možné. co se v této banánové republice ještě dozvíme. Lipavská je hnus jen od pohledu - a tohle máme prosím ve vládě slabocha Fialy.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud