Sobota 30. září 2023
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 21°C

Zádrhel u prvního soukromého přistání na Měsíci: Japonská sonda ztratila kontakt se Zemí

Aktualizováno -
25. dubna 2023
19:33
Autor: ČTK, mav - 
25. dubna 2023
19:00

Na Měsíci dnes měla přistát sonda Hakuto-R japonské firmy ispace. Mělo jít o první přistání soukromé mise na Měsíci. Úspěch mise je ale nejasný. Firma ztratila se sondou kontakt zhruba v momentě, kdy už už dosedala.

Hakuto-R kroužil na oběžné dráze kolem Měsíce od března a 2,3 metru vysoký modul měl přistát v kráteru Atlas. Letoví kontroloři v Tokiu s kamennými tvářemi hleděli na monitory, zatímco minuty ubíhaly a od modulu nepřicházela žádná zpráva, napsala agentura AP. Komentátor webového přenosu přistání vyzval všechny, aby byli trpěliví a dali kontrolorům čas prověřit, co se mohlo stát.

„Musíme předpokládat, že se nám přistání nepodařilo,“ konstatoval po nějaké chvíli zakladatel firmy ispace Takeši Hakamada s nastoupeným týmem. Přesto dále budou zkoušet spojení obnovit.

Dopravit technologii na Měsíc, který se od Země nachází asi 400 000 kilometrů, se zatím podařilo jen Spojeným státům, Rusku a Číně v rámci oficiálních vládních programů.

„I tak dosáhli mnoha, mnoha důležitých a fantastických milníků,“ chválí na Twitteru misi známý kosmický blogger Tim Dodd alias Everyday Astronaut. „Jejich příští sonda už je skoro dokončena a čeká na svou misi roku 2024, která se poučí z té dnešní.“

Na palubě je mimo jiné malé lunární vozítko Rašíd Spojených arabských emirátů a ještě menší robot vyrobený japonskou vesmírnou agenturou JAXA a japonským výrobcem hraček Tomy.

Historicky první „měkké“ přistání na Měsíci v roce 1966 uskutečnil Sovětský svaz s téměř stokilogramovým modulem, ve stejném roce následovalo přistání sondy USA. První úspěšné přistání člověka na družici Země v roce 1969 mají na kontě Spojené státy díky posádce Apolla 11. V příštích letech se chystá comeback s misí Artemis 3.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud