Úterý 6. června 2023
Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj
Oblačno, déšť 19°C

Ruské rakety trefily obytné domy v Záporoží. Spolupracovnice Blesku na místě: Při útoku lidé utíkají... pomáhat!

Autor: Anastasia Aharkovová, R. Fridrich, swp - 
24. března 2023
05:00

Dál umírají civilisté, ruské rakety dál ničí obytné domy. Tak jako ve středu v ukrajinském Záporoží. Co se děje v prvních chvílích po útoku? Jak se žije za zvuků sirén? Přímo na místě je Anastasia Aharkovová, která je reportérkou webu Proukrainu.cz. Ten vznikl pod záštitou Blesku.

Pro reportérku je Záporoží rodným městem, ve kterém nebyla už více než rok. Teď se tam vrátila a byla na místě hned po zásahu domu ruskými raketami. „Když nastane útok, lidé paradoxně z místa neutíkají, ale naopak spěchají na pomoc obětem. To jsme zažili na vlastní kůži také. Okamžitě jsme vyjeli na místo, snažili se uklidnit lidi, kteří přišli o domov nebo o své blízké,“ uvedla Aharkovová.

Video  Při útoku lidé utíkají... pomáhat! Spolupracovnice Blesku ze Záporoží  - Anastasiia Aharkova, Proukrainu.cz
Video se připravuje ...

Zažila i srdceryvnou scénu se ženou, jejíž rodiče byli v době výbuchu v domě. „Padla na kolena a před ještě hořící budovou plakala. Řekla, že její matka a otec byli vážně zraněni a byli převezeni na jednotku intenzivní péče. A vůbec neví, co s nimi je,“ popsala novinářka. 

„Ve chvílích takového smutku nikdo nerozlišuje, kdo je cizí a kdo je známý. Protože pro každého člověka v této budově, v tomto městě, v naší zemi to byla, je a bude velká tragédie!“ dodala reportérka.

Rozmetaná houpačka

Následky výbuchu se nevyhnuly ani přilehlému dětskému hřišti. Na něm rozmetal po okolí dětskou houpačku. „Nevím, jestli si tu děti hrály, když jim nad hlavami proletěla raketa a zasáhla dům. Ale i pomyšlení na to je velmi děsivé,“ přiznala Anastasia.

Vysvobození lidé

Na místo se rychle sjely záchranné oddíly. Pomáhaly lidem dostat se z hořících bytů. Tam, kde se dveře nedaly otevřít, byly vyraženy, aby lidé mohli ven. Kromě nich se zachraňovala i zvířata. Z trosek se podařilo dostat několik psů. „Pro nás je každý život důležitý,“ komentovali to záchranáři.

Tento konkrétní raketový útok si nakonec vyžádal jednu oběť, která svým zraněním podlehla v nemocnici. Dalších 34 lidí bylo zraněno, z toho tři děti. Šéf chersonské oblastní správy Oleksandr Prokudin uvedl, že ruské síly celkově vypálily v tomto regionu 319 granátů z těžkého dělostřelectva a střel z raketometů Grad.

Návrat po roce

Anastasia odjela z města první den války. „Co tady teď vlastně cítím? Úzkost. Sirény se opakují pět až šestkrát denně. To znamená, že přesně tolikrát se zavřou obchody a lékárny přestanou fungovat. A tolikrát rakety přilétají do města. A my nevíme, kam spadnou, “ doplnila smutnou skutečnost mladá novinářka.

Východní fronta

Jen za středu odrazily ukrajinské ozbrojené síly 83 ruských útoků na východě země. Uvedl to ukrajinský generální štáb. Podle Kyjeva ruské síly soustředí svoji ofenzivní činnost směrem na města Lyman, Bachmut, Avdijivka, Marijinka a Šachtarske v Doněcké oblasti. „Ruští útočníci pokračují v teroru proti civilnímu obyvatelstvu, ostřelují obce a objekty kritické infrastruktury,“ uvedlo velení ukrajinských sil.

22:30
Dnes

„Legie Svoboda Ruska zveřejnila záběry z práce svých minometčíků v šebekinském okrese,“ tweetuje kanál Nexta TV. Ruští odbojáři takto na ruském území blízko hranic s Ukrajinou nepůsobí poprvé.

21:21
Dnes

Rozpory v prohlášení ruských představitelů komentoval na telegramu chersonský novinář Kosťantyn Ryženko, který připisuje zodpovědnost za zničení přehrady právě okupačním silám. Zpočátku si podle něj Rusové mohli myslet, že zničili jen malou část areálu vodní elektrárny, díky čemuž zaplavili nedaleké ukrajinské pozice. Ryženko si všiml, že ruští prováleční blogeři v jednu chvíli jásali, že voda zatopila pozice ukrajinských vojáků na ostrovech u Chersonu. Ve chvíli, kdy si podle něj Rusko uvědomilo závažnost katastrofy, ostře změnilo tón a začalo klást destrukci vodního díla za vinu Ukrajině.

20:57
Dnes

„Ruská armáda zničila osm německých tanků Leopard při odrážení útoků Ozbrojených sil Ukrajiny,“ uvedl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Později ruská média zveřejnila i záběry z destrukce.

 „Je zde však několik nuancí: Zničeny nebyly tanky, ale postřikovací traktor John Deere 4830, a video bylo natočeno v loňském roce,“ konstatuje kanál Nexta TV.

Zobrazit celý online

 

Video se připravuje ...
Další videa