Pátek 2. června 2023
Svátek slaví Jarmil, zítra Tamara
Polojasno 23°C

Rus promluvil o 300 mrtvých u Avdijivky: „Jste jen kus masa,“ řekl mu velitel

Autor: rix, ČTK - 
23. března 2023
10:29

Ruský voják v anonymitě promluvil o tom, že jeho prapor čítající 300 mužů celý padl, když se chystal obsadit ukrajinské město Avdijivka. Okupant popsal nedostatečnou podporu a posléze drsné ponížení od svého velitele. Mrtvé Rusy označil za kus masa. 

„Vlastně ani netuším, jak jsem to přežil,“ přiznal Rus v rozhovoru. „Ze skupiny jsem jako jediný zůstal naživu,“ popsal. Své svědectví podal po telefonu jednomu ze svých kamarádů. „Nikdy jsem v hlase neslyšel takovou hrůzu,“ uvedl jeho kolega Ivan. 

Jak popisoval podle deníku Daily Star, dobít Avdijivku byl prapor vyslán bez jakékoli širší podpory. „Nikdo nás nekryl. Neměli jsme žádnou lékařskou pomoc. Mnoho z našich vojáků zemřelo jen kvůli nedostatečné lékařské péči,“ vzpomínal na šílené momenty ruský voják. 

Bojové pole zůstalo poseté mrtvými těly. „Nějak pomoct si dokázali jen lehce poranění,“ vysvětlil okupant. A co víc, nejvíce ho šokovala slova velitele poté, co se z bojového pole vrátil a vznesl námitky. „Jste pro nás jen maso, nic víc,“ měl mu opáčit jeho nadřízený. 

Dále se dověděl, že nedostane slíbené peněžní bonusy. „Přišli jsme bránit svou vlast, ale místo toho jen zbytečně umíráme v cizí zemi,“ zoufal si voják podle britského deníku.

Úřady vyzvaly k evakuaci 

Ukrajinské úřady v pondělí vyzvaly obyvatele města Avdijivka, aby se evakuovali. Město tvoří jeden z opěrných bodů ukrajinské obrany v Doněcké oblasti, v důsledku postupu ruských vojsk mu podobně jako u Bachmutu hrozí obklíčení.

„Místní úřady znovu doporučují místním obyvatelům, aby neriskovali své životy a životy svých příbuzných, a evakuovali se do bezpečnějších oblastí Ukrajiny,“ uvádí se v prohlášení ukrajinského ministerstva pro reintegraci okupovaných území.

Avdijivka leží asi 20 kilometrů severně od Doněcku a poblíž frontové linie se nachází od roku 2014, kdy na východě Ukrajiny vypukl ozbrojený konflikt mezi Moskvou podporovanými separatisty a ukrajinskou armádou. V posledních třech týdnech zaznamenaly ruské síly územní zisky severně a jižně od Avdijivky a městu s předválečnou populací zhruba 35.000 lidí hrozí obklíčení.

11:26
Dnes

Dvě ženy zemřely při ukrajinském ostřelování ruské Belgorodské oblasti, uvedl dnes na sociálních sítích tamní gubernátor Vjačeslav Gladkov.

11:05
Dnes

Švýcarský parlament ve čtvrtek večer hlasoval proti mimořádnému povolení nepřímému vývozu zbrojního materiálu pocházejícího ze Švýcarska na Ukrajinu. Informovala o tom dnes agentura DPA, podle které však ještě není u konce diskuse o změně zákona o vývozu vojenského materiálu.

10:39
Dnes

V Kyjevě byly v noci opět slyšet výbuchy a palba protivzdušné obrany, která podle úřadů sestřelila více než tři desítky vzdušných cílů. Úřady Kyjevské oblasti informují o dvou raněných kvůli dopadům trosek sestřelených zbraní, a to včetně dítěte, píše server Ukrajinska pravda. Různé typy útoků na své území v noci na dnešek oznámili také gubernátoři ruských oblastí hraničících s Ukrajinou - Belgorodské, Brjanské a Kurské. Přidal se k nim šéf Smolenské oblasti, jež hraničí s Běloruskem, který informoval o útoku drony, napsal ruskojazyčný web stanice BBC.

Zobrazit celý online

Video  Odporný útok Rusů v Záporoží: Raketa dopadla na panelák  - reprofoto Twitter Volodymyr Zelenskyj
Video se připravuje ...

 

Video se připravuje ...
Další videa