Sobota 3. června 2023
Svátek slaví Tamara, zítra Dalibor
Jasno 20°C

„Stát jen zpívá.“ Ruští vojáci nedostávají platy, na sítích ukazují nulu. Ženy jim nosí jídlo v kufru

Autor: ČTK, for, swp - 
23. března 2023
09:45

V 53 z 85 ruských regionů zpozdili či vůbec nevyplatili slíbené výplaty vojákům válčícím na Ukrajině, tvrdí server Vjorstka. Vojáci s profesionálním kontraktem s armádou, vojáci zmobilizovaní do armády ze zálohy, dobrovolníci a jejich příbuzní si stěžují, že místo slibovaných 195.000 rublů (asi 55.270 Kč) měsíčně dostali na bankovní účty řádově menší sumy. Server neupřesnil, kolika vojáků se problém týká, ale tvrdí, že jde už o hromadný problém. To dokazují i výpovědi ruských manželek ze sítí, ale také zveřejňování výplatnic s nulovými čísly. 

Server, který sám sebe charakterizuje jako společenské a politické médium vytvořené loni na jaře nezávislými novináři „jako rychlá odpověď na zničení ruských médií během války proti Ukrajině“, se ptá, zda snad ruští vojáci „začnou bojovat zadarmo?“.

Nařízení o bezpodmínečném dodržování termínu a výše výplat podepsal ruský prezident Vladimir Putin loni v říjnu, zřejmě i v reakci na útěk statisíců mladých Rusů před zářijovou mobilizací. Tehdy ale zmíněná suma v přepočtu odpovídala přibližně 78.000 korunám. Teď si vojáci - mobilizovaní i profesionální - stěžují, že jim neplatí - anebo neplatí včas - kromě slibovaných výplat ani příplatky, prémie a sociální dávky, píše Vjorstka.

Problém se tento měsíc podle serveru týká 52 regionů v Rusku a také anektovaného Krymu. Na sociálních sítích se ale lze dočíst i stížnosti, že někomu nedorazila výplata i za dva či tři měsíce. Zatímco loni se s problémem potýkali jen jednotlivci, letos už jde o „hromadný problém“.

V komentářích k příspěvkům stěžovatelů se lze dočíst, že ministerstvo obrany posílá výplaty mezi 10. až 20. dnem každého měsíce a že zpoždění mohlo způsobit například převelení do jiné jednotky. Někteří stěžovatelé připouštějí, že peníze nakonec dostali, jiní si dál stěžují na nuly na účtu.

Léky, uniformy i jídlo v kufru

Například Viktorija z Moskvy uvedla, že muže jí zmobilizovali loni na podzim, výplaty přestaly přicházet v lednu. Připouští, že může jít o důsledek zmatků při převelení, ale každopádně je na tom bídně - je zrovna na mateřské se dvěma dcerami ve věku tří let a osmi měsíců. Z 30.000 rublů (asi 8500 Kč), které dostává na děti od státu, vypomáhá ještě muži, aby měl na své výdaje.

Darja z Ivanovské oblasti tvrdí, že mobilizovaný manžel nedostává výplatu od února. Když se dovolala do centrální účtárny, dozvěděla se, že muž byl propuštěn z jedné jednotky, ale převelení do jiné ještě nedostal.

Rodiny měly navíc výdaje už jen za to, že šli muži na frontu, jak dodává Darja. „Stálo to asi 150 tisíc rublů, kupovali jsme i uniformy, protože prakticky nic nevydávali. Velmi obtížné to bylo i s jídlem. Nosili jsme na trénink jídlo i léky,“ uvádí a konstatovala, že „stát jen zpívá, jak všechno poskytuje.“ 

„Výplatu jsem šetřil, neutrácel. Pomohl jsem jen matce splatit pár dluhů,“ řekl serveru Andrej, který má kontrakt s armádou. Dříve se výplata pravidelně objevovala na účtu desátého dne v měsíci, ale tentokrát přišlo jen 30.000 rublů. „Od velitele byla jediná odpověď: čekejte. Ale pár lidí tu čeká (na výplatu) už od listopadu,“ dodal.

„Pro lidi z regionů částka 200.000 rublů představuje velké peníze. Mnozí takovou sumu vydělají za celý rok,“ objasnil sociolog Dmitrij Lobojko. S velkými výplatami za účast v bojových operacích tito lidé spojují naděje, že se jim podaří kvalitativně změnit život. „Ale teď narazili na realitu,“ dodal.

Video  Novinář o mobilizaci, odjezdech z Krymu a zdražování. Jak Rusové snášejí válku?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

21:24
Dnes

„Na Ukrajině jsme opravili 20 škol a sedm vybavili protiraketovými kryty,“ tweetuje Člověk v tísni. Z jednoho takového sklepního krytu pod školou se ohlásil i youtuber Janek Rubeš, který českou neziskovku vyrazil podpořit.

20:19
Dnes

Centrum na podporu integrace cizinců pro Plzeňský kraj, personální agentura Nazar-Invest a město Holýšov pořádaly dětský den pro děti ukrajinských uprchlíků.

19:32
Dnes

„Aby se výsadkáři zdokonalili v bojových dovednostech a připravenosti jednat v obtížných podmínkách, nacvičují překonávání vodních překážek se zbraněmi a výstrojí i taktické akce poté,“ ukazuje na twitteru generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny. 

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa