Úterý 30. května 2023
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Polojasno 21°C

Ukrajinského vojáka chladnokrevně popravili Rusové: Stal se symbolem odporu proti Putinovi!

Autor: rc, ČTK, swp - 
10. března 2023
16:33

Sociální sítě obletělo video s ukrajinským válečným zajatcem, jehož chladnokrevně zastřelili ruští vojáci. Těsně předtím, než se ve videu ozvaly výstřely, ukrajinský voják s bohovým klidem kouřil cigaretu a zvolal „Sláva Ukrajině“. K videu se dokonce vyjádřil prezident Volodymyr Zelenskyj, který slíbil dopadení ruských vojáků. Přesto, že stále není jasná identita vojáka, stal se symbolem odporu proti Putinovi.

Ukrajinou otřáslo video s ukrajinským válečným zajatcem. Na videu, jež se objevilo na sociálních sítích v pondělí, je vidět neozbrojený voják, který kouří cigaretu v zákopu. Řekne jen „Sláva Ukrajině“ a pak se ozvou výstřely. Podle všeho jej zastřelili ruští vojáci. Podle deníku Ukrajinska Pravda zatím není jasné, kde a kdy přesně byl videozáznam pořízen.

K videu se začali vyjadřovat ukrajinští politici, a dokonce i prezident Volodymyr Zelenskyj. „Najdeme ty vrahy,“ prohlásil prezident. „Zastřelení neozbrojeného vězně je cynické a drzé ignorování norem mezinárodního humanitárního práva a válečných zvyků. To dělají bezcenní vrazi, ne válečníci,“ uvedl Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny.

Nejasná identita

Co však zůstává stále záhadou, je skutečná identita vojáka. Podle 30. mechanizované brigády se jedná Tymofije Šaduru, který zmizel začátkem února v bojích u Bachmutu. „V současné době je tělo našeho vojáka na dočasně okupovaném území. Konečné potvrzení totožnosti bude zjištěno po návratu těla a příslušných vyšetřeních,“ napsala 30. mechanizovaná brigáda na facebooku.

Nicméně následně na sociální síti uvedla 119. brigáda Teritoriální obrany, že se jedná o jejího příslušníka Alexandra Macievského, jehož ve videu poznala jeho vlastní matka. „Byl to můj Saško,“ uvedla zdrcená žena.

Symbol odporu

Ačkoliv je identita vojáka stále nejasná, stal se legendou a symbolem odporu proti ruské invazi. Malíř Jak Stenvall dokonce vojáka kouřícího v zákopu s klidem čekajícím na jistou smrt vyobrazil na plátně. „Na památku ukrajinského hrdiny,“ napsal k snímku olejomalby.

18:18
Dnes

Moskevský městský soud dnes ponechal ve vazbě ruskou divadelní režisérku Jevgeniju Berkovičovou a dramatičku Světlanu Petrijčukovou. Hrozí jim sedm let vězení v případu příznačném pro pronásledování kritických umělců v Rusku, uvedla agentura AFP. Obě ženy policie zadržela v Moskvě na počátku května a obvinila je z „omlouvání terorismu“ kvůli divadelní hře, kterou Petrijčuková napsala a Berkovičová režírovala v roce 2020. 

18:18
Dnes

Washington nepodporuje útoky na cíle uvnitř Ruska, uvedl dnes Bílý dům poté, co Moskva ráno zažila nálet několika bezpilotních letounů, který podle ruských úřadů poškodil tři obytné domy. Samotný incident v ruské metropoli úřad amerického prezidenta Joea Bidena podrobněji nekomentoval.

„Nepodporujeme útoky uvnitř Ruska,“ citovala z prohlášení rady Bílého domu pro národní bezpečnost agentura AP. Poradní orgán uvedl, že o dění v Moskvě shromažďuje informace a že cílem USA je pomoci Ukrajině získat zpět území zabrané ruskými silami. Dodal, že ukrajinská metropole Kyjev je neustále terčem ruského ostřelování, které devastuje „civilní oblasti“.

17:24
Dnes

V Praze otevře první centrum pomoci pro přeživší války na Ukrajině, které není na území Ukrajiny. Pomáhat bude s traumaty války a sexuálního násilí.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa