Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Jasno 23°C

Číňané varují: „Neviditelná ruka využívá ukrajinskou krizi.“ USA vytkli chybnou politiku

Autor: ČTK, swp - 
7. března 2023
11:12

Spojené státy by měly změnit svou „chybnou“ politiku vůči Číně, nebo dojde ke „konfliktu a konfrontaci“. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil čínský ministr zahraničí Čchin Kang na tiskové konferenci pořádané na okraj zasedání čínského parlamentu. Zopakoval také výzvu Pekingu k dialogu s cílem ukončit konflikt na Ukrajině.

„Americké vnímání Číny je pokřivené. Spojené státy považují Čínu za hlavního rivala a nejvážnější geopolitickou výzvu,“ řekl Čchin, podle nějž se „americko-čínské vztahy zcela odchýlily od rozumného směřování“. USA se snaží Čínu omezovat a potlačovat, místo aby s ní zdravě soutěžily, uvedl Čchin.

Vztahy mezi Washingtonem a Pekingem jsou dlouhodobě napjaté kvůli řadě otázek, včetně demokraticky řízeného Tchaj-wanu, který Čína považuje za svou provincii, ruské invaze na Ukrajinu, již čínská vláda odmítla odsoudit, či obchodních záležitostí. V poslední době se americko-čínské vztahy dále zhoršily poté, co USA nechaly u svého pobřeží sestřelit balón, který byl podle amerických vyjádření součástí rozsáhlého čínského programu vzdušné špionáže. Čína krok kritizovala a uvedla, že se jednalo o civilní balón určený k meteorologickému pozorování.

Ohledně války na Ukrajině dnes čínský šéf diplomacie vznesl obvinění ze snahy konflikt stupňovat, žádnou zemi jako viníka ale přímo nejmenoval. „Neviditelná ruka využívá ukrajinskou krizi, aby posloužila jisté geopolitické agendě,“ uvedl Čchin a opět apeloval na řešení konfliktu prostřednictvím jednání.

Čínský prezident Si Ťin-pching od ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru několikrát jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským ale zatím nemluvil. Tento fakt je v rozporu s tvrzením, že Čína zastává neutrální postoj, řekla ukrajinská chargé d'affaires v Pekingu Žanna Leščynská na výročí invaze.

Američtí představitelé nedávno rovněž varovali, že Peking zvažuje poskytnout Moskvě vojenskou pomoc, včetně zbraní a munice. Čína označuje tato tvrzení za očerňující kampaň.

Čínský ministr zahraničí Čchin Kang dnes prohlásil, že Čína musí rozvíjet své vztahy s Ruskem, protože situace ve světě je čím dál neklidnější. Schůzky čínského a ruského prezidenta jsou oporou vzájemných vztahů, dodal.

12:12
Dnes

Válka na Ukrajině podle Řehky ukazuje, že je třeba si vážit přínosů členství Česka v NATO. „To je to, že jsme součástí silné aliance, nejen vojenské, ale i politické. Takové bláboly, co jsme slyšeli a co vyhovuje ruským narativům, jak bychom měli být neutrální a most mezi Východem a Západem, to je blouznění z horečky. Neutralita nefunguje tak, že řeknete, že jsme neutrální. Neutralita funguje tak, že se ostatní shodnou, že budete neutrální; to se u nás nestane,“ řekl náčelník generálního štábu. Dodal, že bez členství v alianci by bylo třeba vynakládat na obranu ještě více peněz.

11:37
Dnes

Ukrajina nyní bojuje i za svobodu a hodnoty Evropy a je třeba pokračovat ve vojenské pomoci určené Ukrajincům. Zdůraznila to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na mezinárodní bezpečnostní konferenci Globsec v Bratislavě. EU podle ní chce společně s Ukrajinou spravedlivý mír.

10:57
Dnes

Konflikt mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí nelze do budoucna vyloučit, řekl dnes v diskusním panelu na mezinárodní bezpečnostní konferenci Globsec náčelník generálního štábu české armády Karel Řehka. Nemyslí si ale, že konflikt někdo plánuje. O možném střetu Ruska a NATO hovořil Řehka už v pondělí; premiér Petr Fiala pak v reakci uvedl, že České republice konflikt bezprostředně nehrozí, ale armáda se musí připravovat na všechny varianty.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa