Čtvrtek 21. září 2023
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Polojasno 25°C

Číňané varují: „Neviditelná ruka využívá ukrajinskou krizi.“ USA vytkli chybnou politiku

Autor: ČTK, swp - 
7. března 2023
11:12

Spojené státy by měly změnit svou „chybnou“ politiku vůči Číně, nebo dojde ke „konfliktu a konfrontaci“. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil čínský ministr zahraničí Čchin Kang na tiskové konferenci pořádané na okraj zasedání čínského parlamentu. Zopakoval také výzvu Pekingu k dialogu s cílem ukončit konflikt na Ukrajině.

„Americké vnímání Číny je pokřivené. Spojené státy považují Čínu za hlavního rivala a nejvážnější geopolitickou výzvu,“ řekl Čchin, podle nějž se „americko-čínské vztahy zcela odchýlily od rozumného směřování“. USA se snaží Čínu omezovat a potlačovat, místo aby s ní zdravě soutěžily, uvedl Čchin.

Vztahy mezi Washingtonem a Pekingem jsou dlouhodobě napjaté kvůli řadě otázek, včetně demokraticky řízeného Tchaj-wanu, který Čína považuje za svou provincii, ruské invaze na Ukrajinu, již čínská vláda odmítla odsoudit, či obchodních záležitostí. V poslední době se americko-čínské vztahy dále zhoršily poté, co USA nechaly u svého pobřeží sestřelit balón, který byl podle amerických vyjádření součástí rozsáhlého čínského programu vzdušné špionáže. Čína krok kritizovala a uvedla, že se jednalo o civilní balón určený k meteorologickému pozorování.

Ohledně války na Ukrajině dnes čínský šéf diplomacie vznesl obvinění ze snahy konflikt stupňovat, žádnou zemi jako viníka ale přímo nejmenoval. „Neviditelná ruka využívá ukrajinskou krizi, aby posloužila jisté geopolitické agendě,“ uvedl Čchin a opět apeloval na řešení konfliktu prostřednictvím jednání.

Čínský prezident Si Ťin-pching od ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru několikrát jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským ale zatím nemluvil. Tento fakt je v rozporu s tvrzením, že Čína zastává neutrální postoj, řekla ukrajinská chargé d'affaires v Pekingu Žanna Leščynská na výročí invaze.

Američtí představitelé nedávno rovněž varovali, že Peking zvažuje poskytnout Moskvě vojenskou pomoc, včetně zbraní a munice. Čína označuje tato tvrzení za očerňující kampaň.

Čínský ministr zahraničí Čchin Kang dnes prohlásil, že Čína musí rozvíjet své vztahy s Ruskem, protože situace ve světě je čím dál neklidnější. Schůzky čínského a ruského prezidenta jsou oporou vzájemných vztahů, dodal.

17:30
Dnes

Ceny pšenice se pohybují blízko nejnižší hodnoty za tři roky, přestože ruská invaze nadále narušuje vývoz z Ukrajiny, která patří mezi přední světové vývozce. Od konce července se ceny snížily o více než pětinu díky mimořádně vysoké úrodě v Rusku, která nahradila výpadky dodávek z Ukrajiny, upozornil list Financial Times (FT). Analytici však varují, že eskalace napětí mezi Ukrajinou a Ruskem v oblasti Černého moře a vysoké sázky některých investičních fondů mohou způsobit opětovný nárůst cen.

17:18
Dnes

Belgický premiér Alexander De Croo uvedl, že ministerstvo obrany země prověří možnost poskytnutí stíhaček F-16 Ukrajině, informovala belgická veřejnoprávní televize VRT.

17:13
Dnes

Ministerstvo obrany vložilo do meziresortního připomínkového řízení nový mandát na výcvik ukrajinských vojáků v Česku, řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Česko se prý domlouvá se švédskou stranou na tom, že by se ukrajinští piloti mohli v ČR cvičit na letounech gripen. Kompenzace za dodávky vojenské pomoci na Ukrajinu jsou podle ministryně obrany Černochové celkově vyšší než prostředky, které Česko vynaložilo.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud