Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

Záhada zmizelého letu MH370: Rodiny pasažérů naléhají na vládu, aby obnovila pátrání

Autor: Darina Jíchová - 
7. března 2023
05:15

Zmizení letu MH370 zůstává největší záhadou v dějinách letectví. Šlo o běžný spoj, který se 8. března 2014 vydal na rutinní cestu z malajsijského Kuala Lumpuru do čínského Pekingu. Do cíle ale letadlo s 239 osobami na palubě nikdy nedoletělo, záhy po vzletu zmizelo z radarů. Do dnešního dne se neví, co se přesně s Boeingem 777 aerolinek Malaysia Airlines stalo. Rodiny cestujících touží po odpovědích, i proto vyzývají k obnovení pátracích akcí, uvedla stanice CNN.

Rodiny se obrátily na malajsijskou vládu, aby povolila americké firmě Ocean Infinity načít nové hledání zmizelého letadla. Oficiální pátrání po letounu skončilo v roce 2017, malajsijská vláda slíbila, že ho obnoví, ale pouze v případě, že jí budou předloženy pádné důvody a důkazy. „Někde na světě leží vrak letadla, které i s 239 lidmi zmizelo 8. března 2014,“ shodují se pozůstalí pasažérů. Řada z nich přímo spolupracuje, nebo alespoň detailně sleduje, činnost vyšetřovatelů, kteří se záhadou dál zabývají.

Naděje na nové pátrání?

Ocean Infinity není žádný nováček, do pátrání po zmizelém Boeingu byla společnost zapojena už v roce 2018, ale její projekt nepřinesl žádné novinky. V neděli 5. března, v předvečer devátého výročí zmizení letounu, skupina Voice370 tvořená pozůstalými po cestujících letu MH370 oznámila, že Ocean Infinity by ráda podnikla nový pokus o hledání vraku letadla. Voice370 naléhá na malajsijskou vládu, aby jejich projekt přijala a podpořila ho za podmínky, že firmě bude zaplaceno jen, pokud pátrání bude úspěšné.

„Společnost Ocean Infinity za posledních 12 měsíců udělala velký pokrok, spolupracovali s nespočtem lidí včetně odborníků ve snaze pochopit, co se roku 2014 stalo. Své chápání události prohloubili,“ stojí v prohlášení skupiny Voice370. „Toto umocňuje šance na úspěšnou pátrací akci,“ zakončili pozůstalí. Ocean Infinity ani malajsijské ministerstvo dopravy zatím nereagovaly na výzvy CNN o komentář.

Nicméně během pietní akce k 9. výročí zmizení letu MH370 ministr dopravy Anthony Loke uvedl, že kapitola MH370 rozhodně není uzavřena, a přislíbil, že budoucí patrácí akce mohou dostat pomyslnou zelenou, ale jen za předpokladu, že budou založeny „na nových a podložených“ informacích týkajících se pravděpodobné polohy vraku.

Záhada letu MH370

Let MH370 odletěl z kualalumpurského letiště 8. března 2014 v 00:41 tamního času, v 1:19 proběhl poslední kontakt mezi pilotem a letovým dispečerem, který ho instruoval, aby se spojil s jeho vietnamským kolegou. O tři minuty později přestal reagovat radarový odpovídač letadla. V 1:30 se strojem navázal spojení kapitán jiného letadla, v radiu slyšel ale jen huhlání a praskání statické elektřiny.

Boeing 777 zmizel z radarů ve vietnamském vzdušném prostoru. Následně letadlo zachytily už jen vojenské radary, naposledy pak v 2:40 nad Malackým průlivem. Nad Indickým oceánem zmizel let MH370 i z vojenských radarů, radarový odpovídač ale znovu naskočil a hlásil aktivitu.

Během oficiálního vyšetřování se pracovalo s myšlenkou, že za zmizením letu může být pilot Zaharie Ahmad Šáh nebo kopilot Fariq Abdul Hamíd, jedna z oblíbených hypotéz konspirátorů mluví o tom, že Šáh spáchal sebevraždu a s letadlem záměrně havaroval. Zabil sebe i zbylých 238 lidí na palubě. Šáh měl podle několika výpovědí psychické problémy a jeho manželství procházelo krizí. Vyšetřovatelé navíc u něj ve sklepě našli letecký simulátor, na kterém létal trasu podobnou té, na kterou se let MH370 odklonil.

Ani Hamíd podle všeho neměl „úplně čistý rejstřík“, v minulosti několikrát porušil pravidla a do kokpitu si „pozval hosty“. Podle psychiatričky Sally Leivesleyové žádný z mužů nevykazoval znaky, že by se připravoval na sebevraždu. Bohužel mezi několika troskami letadla, které byly objeveny, chybí černé skříňky, které by odhalily všechny letové údaje i to, co se dělo v kokpitu. 

Konspirace okolo záhady MH370

Záhada je oblíbeným tématem konspirátorů, kteří kromě verzí, že pilot/kopilot spáchal sebevraždu nebo že letadlo někdo unesl, pracují s hypotézou, že ho mohl nechat sestřelit ruský prezident Vladimir Putin nebo severokorejský diktátor Kim Čong-un, populární je i verze, že Boeing 777 omylem zasáhla malajsijská armáda. Možnost toho, že šlo o technickou závadu, konspirátoři nepřipouštějí. Různé bizarní teorie živí i fakt, že ještě den po zmizení letadla vyzváněly telefony některých pasažérů.

Video  Let MH 370: Pátrání po zmizelém letadle  - Tomáš Polák, Reutes, Youtube.com
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi