Čtvrtek 30. listopadu 2023
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Oblačno -1°C

Lipavský v Indii: Obavy z Číny sdílíme, postoj k Rusku ne. Požadavky Kyjeva jsou správné

Aktualizováno -
1. března 2023
20:18
Autor: Jakub Kopřiva - 
1. března 2023
14:59

V jednom z nejlidnatějších měst světa Bombaji zakončil ministr zahraničí Jan Lipavský (37, Piráti) návštěvu Indie. Podle něj se pohledy Prahy a Dillí rozchází v názoru na Ruskem vyvolanou válku na Ukrajině. Naopak společnou řeč nacházejí ve vztahu k Číně. Ta ve středu vytkla české diplomacii setkání Lipavského se zástupci tibetské exilové vlády, ke které došlo v úterý.

Lipavský na konci své čtyřdenní návštěvy Indie označil cestu za velmi úspěšnou. Kromě jednání o bilaterálních vztazích a byznysové spolupráci přišla řeč i na ruskou válku na Ukrajině. Indie totiž nesdílí postoje Západu ohledně agrese „vládce“ Kremlu Vladimira Putina (70) a vystupuje jako neutrální země. To se projevuje i tím, že nehlasuje v OSN pro proukrajinské rezoluce.

Vlastní cesta

Podle svých slov strávil Lipavský mnoho času tím, že vysvětloval české zájmy svému indickému protějšku Subrahmanyamu Jaishankarovi. „Indická strana argumenty vnímá, nejsem jediný, kdo jim je předkládá. Na druhou stranu je potřeba poslouchat to, co říká Indie,“ vysvětloval včera Lipavský.

Dillí totiž od Moskvy nakupuje ropu a plyn za zastropované ceny, což je pro brzy nejlidnatější zemi světa důležité pro fungování její ekonomiky. A podle českého ministra je to něco, co se nemůže ignorovat.

„Razí si vlastní indickou cestu, my to musíme respektovat, musíme se naučit to chápat,“ podotkl Lipavský. Podle něj ale není neutralita jihoasijské země překážkou při rozvíjení vzájemných vztahů s Českem, ba naopak. „Kdyby Indie zaujímala nějaká ostřejší stanoviska nebo stanoviska, která by šla proti bezpečnostním zájmům Západu, Evropy, Česka, tak to by byl problém,“ doplnil šéf české diplomacie.

Není co sehrát

V souvislosti se summitem zemí nejvyspělejších zemí světa G20 média psala, že by Indie mohla být jakýmsi prostředníkem při jednáních mezi Ukrajinou a Ruskem. Zatím to ale nevypadá, že by Moskva a Kyjev zasedly k jednomu stolu.

„Pokud Rusko okupuje jednu pětinu Ukrajiny, tak Kyjev jasně deklaroval, že chce hájit svoji územní celistvost a suverenitu. Myslím si, že to jsou správné požadavky,“ uvedl ministr a jedním dechem dodal, že kvůli tomu neví, zda v tuto chvíli vůbec existuje něco, při čem by Indie mohla sehrát svoji roli prostředníka.

„Mnoho zemí, které nechtějí přímo podpořit Ukrajinu – není to pouze Indie – tak říkají, že budou těmi prostředníky. Je to možná i taková cesta, jak si zdůvodnit, že chtějí stát stranou od toho konfliktu,“ míní pak šéf Černínského paláce.

Shoda v Číně

I když se pohledy Česka a Indie na válku na Ukrajině rozcházejí, místem, kde se naopak spojují, je Čína. Dillí totiž vnímá Peking jako jednoho ze svého svých největších konkurentů. Navíc spolu obě země přímo sousedí.

„My s Indií sdílíme obavy z růstu vlivu Číny a to je téma, kde třeba v oblasti bezpečnosti nacházíme společnou řeč,“ řekl k tomu Lipavský, který se během návštěvy sešel se zástupci tibetské exilové vlády. Sedmdesát let okupované území ale čínský režim považuje za svoji součást.

Mluvčí čínského velvyslanectví v Praze dnes v reakci na toto setkání vyzval Česko, aby se vyvarovalo dalších výtržností ve vztazích mezi oběma zeměmi a respektovalo závazek jedné Číny.

Video  Lipavský o jednání s tibetskou exilovou vládou  - Blesk: Jakub Kopřiva
Video se připravuje ...

Firmy mají zájem

Součástí mise byla i podnikatelská výprava. Po ruském vpádu na Ukrajinu se totiž Indie porozhlíží po nových partnerech v oblasti obranného průmyslu. A v této oblasti by pro ni mohlo být Česko zajímavým partnerem. Existuje i zájem na tom, rozvinout spolupráci v oblasti vědy, výzkumu a inovací. Výsledky podnikatelské mise přiblížila viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy Milena Jabůrková.

„Konkrétní podpis smlouvy se asi nedá čekat. Ukázalo se ale, že české firmy jsou a mohou být velmi vyhledávaným partnerem. Indičtí partneři mají obrovský zájem v oblasti výzkumu, vývoje a vzdělávání, konkrétně jde třeba o obnovitelné zdroje či kvantové počítání. Chtějí, aby české univerzity a výzkumná centra expandovaly do Indie. Některé společnosti v této souvislosti přímo mluvily o tom, že by poskytly pozemky či financování.“

Video  Lipavský vábí do Česka turisty z Indie: Jednal o lince Dillí-Praha.  - Blesk - Jakub Kopřiva
Video se připravuje ...

LuCo ( 2. března 2023 15:08 )

Jasánek Lipav­ský,su­perex­pert na zahraniční politiku? Člověk, před kterým utíká Putin až k Vladivostoku...

Jirik-ta ( 2. března 2023 07:21 )

kéž by

Jirik-ta ( 2. března 2023 07:20 )

Jirik-ta ( 2. března 2023 07:20 )

Jirik-ta ( 2. března 2023 07:20 )

„Svoboda znamená svobodně prohlásit, že dvě a dvě jsou čtyři. Jestliže toto je dáno, všechno ostatní z toho vyplyne.“ George Orwell, 1984

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud