Středa 29. listopadu 2023
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Zataženo, sněžení 1°C

Ruská výzbroj pro smích: Ruští rezervisté v bojích s Ukrajinci musí používat i lopaty

Autor: Darina Jíchová, swp - 
7. března 2023
05:00

O tom, jak špatně vyzbrojení jsou Rusové bojující na Ukrajině, se mluvilo už nesčetněkrát. Ukrajinci často sdílí – mnohdy až nevěřícně, snímky vybavení, které našli u zadržených okupantů. Jedná se někdy o desetiletí staré věci. Nejhůře jsou na tom nově mobilizovaní nebo rezervisté, ti podle britského ministerstva obrany dokonce v boji z blízka užívají lopaty, informoval list Daily Mail.

Jelikož se ruské jednotky potýkají s nedostatkem munice, rezervisté v rámci šetření byli vyzbrojeni vojenskými rýči MPL 50. Podle Britů užívání vojenských lopatek jen umocňuje, „že válku, kterou loni v únoru rozpoutal ruský prezident Vladimir Putin, charakterizují brutální souboje“, stojí v pravidelném souhrnu k válce na Ukrajině, který sestavuje britské ministerstvo obrany.

Podle jejich informací mají dokonce rezervisté rozkaz používat lopaty v boji s Ukrajinci – lopaty a ruční zbraně. Jenže takový rýč v rukou vycvičeného Rusa může být smrtonosná zbraň a ruští vojáci jsou pověstní tím, že tuto součást své výzbroje umí perfektně ovládat. Užívali je k útokům a obraně vojáci Ruského impéria, Sovětského svazu i Ruska. Členové Specnaz podstupují speciální trénink, jak bojovat s vojenským rýčem. MPL 50 se za léta používání v bojích moc nezměnil, prvně se malý rýč, který je dlouhý do pouhých 50 centimetrů, objevil v roce 1869.

Zpráva britského ministertva dodává, že „ruští rezervisté nejsou fyzicky ani psychicky připravení na válku“. Zároveň upozorňuje na to, že na Ukrajině narůstá počet bojů z blízka, oproti ostřelováním, která střetům dominovala. Je to pravděpodobně proto, že Putin neustále tlačí na útoky své pěchoty, i když nemá munici.

22:00
28. 11. 2023

Děkujeme za pozornost, kterou našemu onlne přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské agrese na Ukrajině, budeme sledovat zase od středečního rána.

21:54
28. 11. 2023

Český prezident Petr Pavel se dostal na seznam 28 nejvlivnějších osobností, které budou podle bruselského webu Politico spoluurčovat charakter Evropy v roce 2024. Redakce serveru jej dnes označila za výrazného "jestřába" ve vztahu k Rusku a Číně, který jednoznačně podporuje Ukrajinu a volá po rozšíření NATO. Kromě Pavla jsou na seznamu například francouzský prezident Emmanuel Macron, ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj nebo maďarský premiér Viktor Orbán.

Politico v Pavlově krátkém profilu zdůrazňuje, že využívá své zkušenosti z působení ve funkci šéfa vojenského výboru NATO a usiluje o efektivnější podporu pro Kyjev. Nechce také v žádném případě, aby Čína získala roli prostředníka mezi Ruskem a Ukrajinou, případný mír musí podle něj vycházet z ukrajinských požadavků.

21:30
28. 11. 2023

Tři lidé, včetně sedmileté holčičky, dnes přišli o život při ruském ostřelování Sumské oblasti na severu Ukrajiny. Informuje o tom server Ukrajinska pravda s odvoláním na prokuraturu v tomto regionu. Jeden mrtvý je hlášen také z Nikopolu v Dněpropetrovské oblasti ve východní části země.

Podle předběžných informací Rusové ostřelovali z raketometů město Seredyna-Buda ležící v Sumské oblasti nedaleko ruské hranice. Poničili při tom pět domů, z jejichž trosek záchranáři vyprostili těla dvou mrtvých žen a dva zraněné muže. Zasaženo bylo i auto, ve kterém utrpěl zranění muž a jeho nevlastní dcera. Holčička po převozu do nemocnice zemřela.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud