Sobota 13. dubna 2024
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Polojasno 22°C

Ponížený a zesměšněný Lavrov: Místo obdivu se Putinův šéf diplomacie v Indii dočkal výsměchu

Autor: tsv, swp - 
6. března 2023
05:00

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na svém turné po státech Asie, Afriky a Středního východu čelil veřejnému zesměšnění, když se mu během konference v indickém Novém Dillí začalo smát publikum v reakci na ministrovy snahy šířit ruskou propagandu. Lavrov v odpovědi na dotaz člena publika naznačil, že Ukrajina rozpoutala válku s Ruskem, čímž postavil federaci do role oběti.

Indická vláda Naréndry Módího v konfliktu podpořila ruskou stranu, stát ale nadále trvá na neutrálním postavení k válce. Ovšem právě kvůli Módího podpoře zřejmě Lavrov očekával vřelé přijetí, píše server Daily Mail. Během konference se člen publika zeptal na změny v energetické politice, Lavrovovu odpověď ovšem přítomní okamžitě zkritizovali.

„Jak válka ovlivnila ruskou strategii v souvislosti s energiemi a bude Rusko preferovat dodávky do Asie? A pokud ano, jak v tom bude figurovat Indie?“ zeptal se Lavrova nejmenovaný muž, načež státníka v polovině věty přerušily povzdechy a hlasitý smích. „Válka, kterou se snažíme zastavit, kterou proti nám rozpoutal…,“ pronesl ruský ministr.

Západ nám odpaluje plynovody

Smích Lavrova viditelně vyvedl z míry, chvíli se tvářil zmateně a koktal, než započatou větu dořekl. „…ukrajinský lid, samozřejmě. Ovlivnila ruskou politiku včetně politiky energetické,“ pokračoval.

„A jednoduchý způsob, jak popsat, co se změnilo: Už nebudeme záviset na partnerech ze Západu. Nedovolíme jim znovu odpálit plynovody,“ doplnil s odkazem na výbuchy, které loni v září zasáhly plynovod Nord Stream v Pobaltí.

Lavrov v tuto chvíli navštěvuje asijské, africké a středovýchodní státy ve snaze získat spojence pro Ruskou federaci. Země kvůli invazi na Ukrajinu upadla do izolace a závisí na podpoře svých ubývajících podporovatelů. Hlavním spojencem pro Rusko byla dosud Čína, jež nedávno navrhla mírové řešení, čímž ukázala, že pokračování konfliktu nepodporuje.

21:08
Dnes

Ruské síly se možná připravují na rozsáhlou ofenzivu na konci jara nebo léta, jejímž cílem je dobýt další území v částečně okupovaných ukrajinských oblastech, napsal dnes deník The Financial Times s odkazem na nejmenované ukrajinské a západní představitele. Informoval o tom The Kyiv Independent.

20:44
Dnes

Ruský útok na sanitku zranil jednu osobu v Charkovské oblasti. Ruské síly shodily výbušninu z dronu z pohledu první osoby (FPV) na sanitku na cestě do Petropavlivky a zranily jejího 58letého řidiče, informovala dnes vojenská správa Charkovské oblasti.

19:53
Dnes

Tři lidé dnes zemřeli při ruských útocích na vesnice Netajlove a Novoselydivci v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, uvedla oblastní prokuratura. Ostřelování tam podle ní zasáhlo rodinné domy. Ve vesnici Očeretyne ve stejném regionu podle ní ostřelování poškodilo bytový dům natolik, že se zřítila celá jeho část nad prostředním vchodem, oznámil také úřad a zveřejnil fotografii poničeného domu.

Oběti jsou šedesátiletý pár a 66letá žena. Ve vesnici Očeretyne se záchranářům podařilo ze sutin poškozeného bytového domu vyprostit 43letou ženu. Zranění utrpěla na jiném místě vesnice ještě 90letá obyvatelka, sdělila také prokuratura.

Zobrazit celý online

Video  Raketový útok na Záporoží: Komplikované odstraňování trosek  - Ukrajinské záchranné složky
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa