Středa 22. března 2023
Svátek slaví Leona, zítra Ivona
Oblačno 13°C

Putin už neví, koho poslat na frontu: Nově do bojů na Ukrajině nasazuje i vězeňkyně

Autor: Darina Jíchová, swp - 
14. března 2023
14:54

Ruský prezident Vladimir Putin už neví, koho by poslal válčit na Ukrajinu, že součástí jednotek – například v řadách Wagnerovců, jsou i vězni, se dobře ví, nicméně nově jsou na frontu posílány i vězeňkyně, uvedl list Daily Mail s odkazem na zprávu ukrajinské armády.

Putin podle všeho hledá alternativní způsoby, jak „zacelit rány“ ve své armádě. Aby také ne, ztráty ruských jednotek jsou obrovské a podle některých analytiků Rusko denně přijde zhruba o 1000 vojáků, totéž tvrdí i ukrajinská armáda. Putinovi nepomohla ani částečná mobilizace v září 2022, z několika zdrojů tak nyní zaznívá, že na Ukrajinu jsou posílány i trestankyně.

Podle dostupných informací minulý týden z Ruska směrem do Doněcké oblasti dorazil vlak s vagony určenými pro přepravu vězňů, jeden z nich byl pro ženy. Počátkem týdne se objevily další zprávy o přesunech trestankyň, a to do Kuševky v Kranodarské oblasti, tedy blížeji k frontě. Právě zde vězeňkyně – propuštěné na svobodu v návaznosti na válku – vykonávají farmářské práce, podle ukrajinských analytiků mohou posílat zásoby vojákům.

Záležitostí se zabývá Olga Romanovová z nadace Rusové za mřížemi, ta se domnívá, že kolem stovky žen bylo posláno na Ukrajinu. To muži jsou z vězení rekrutováni po deseti tisících, na frontu jdou pod dohodou, že stát zruší jejich trest za službu v armádě na alespoň půlroku. Na Ukrajině se tak v řadách ruských vojáků pohybují vrazi a násilníci.

Wagnerovci už vězně ve svých řadách nechtějí

Šéf Wagnerovy žoldnéřské skupiny Jevgenij Prigožin oznámil, že už nebude přijímat vězně, nedodal vysvětlení proč. Existují však i důkazy, že ruské ministerstvo obrany přímo verbuje ve věznicích. A minulý měsíc ukrajinský generální štáb uvedl, že Rusko se aktivně „snaží naverbovat odsouzené ženy k účasti na nepřátelských akcích“. Šlo podle nich o „kompenzaci personálních ztrát“. Rekrutovalo se například ve věznici Sněžnoje v okupované Doněcké oblasti. „Rovněž se ví, že je poslali na výcvik do Ruska,“ pokračuje zpráva ukrajinského generálního štábu.

A podle všeho několik stovek vězeňkyní ze Sverdlovské oblasti na Uralu vyzvalo místního poslance Vjačeslava Wegnera, aby je poslal na frontu. Prigožin se nechal slyšet, že ruské úřady nejsou úplně pro posílání žen do válečné zóny. Nicméně zdroje i zmiňovaný report ukrajinské armády mluví o tom, že vězeňkyně jsou v současnosti na frontu posílány, jejich přesná role však není známá.

22:59
21. 3. 2023

Děkujeme, že jste sledovali naše online zpravodajství k pokračující ruské invazi na Ukrajině. Pokračovat budeme zase zítra, prozatím přejeme dobrou noc. 

22:45
21. 3. 2023

Trosky divadla u Mariupolu. 

22:23
21. 3. 2023

Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj po setkání s japonským premiérem uvedl, že se prostřednictvím videospojení na Kišidovo pozvání zúčastní summitu skupiny G7, který se v květnu uskuteční v Hirošimě. Japonsko aktuálně tomuto uskupení velkých světových ekonomik předsedá. Šéfa japonské vlády Zelenskyj označil za „dlouhodobého přítele Ukrajiny“ a „mocného obhájce mezinárodního řádu“.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa