Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Putin už neví, koho poslat na frontu: Nově do bojů na Ukrajině nasazuje i vězeňkyně

Autor: Darina Jíchová, swp - 
14. března 2023
14:54

Ruský prezident Vladimir Putin už neví, koho by poslal válčit na Ukrajinu, že součástí jednotek – například v řadách Wagnerovců, jsou i vězni, se dobře ví, nicméně nově jsou na frontu posílány i vězeňkyně, uvedl list Daily Mail s odkazem na zprávu ukrajinské armády.

Putin podle všeho hledá alternativní způsoby, jak „zacelit rány“ ve své armádě. Aby také ne, ztráty ruských jednotek jsou obrovské a podle některých analytiků Rusko denně přijde zhruba o 1000 vojáků, totéž tvrdí i ukrajinská armáda. Putinovi nepomohla ani částečná mobilizace v září 2022, z několika zdrojů tak nyní zaznívá, že na Ukrajinu jsou posílány i trestankyně.

Podle dostupných informací minulý týden z Ruska směrem do Doněcké oblasti dorazil vlak s vagony určenými pro přepravu vězňů, jeden z nich byl pro ženy. Počátkem týdne se objevily další zprávy o přesunech trestankyň, a to do Kuševky v Kranodarské oblasti, tedy blížeji k frontě. Právě zde vězeňkyně – propuštěné na svobodu v návaznosti na válku – vykonávají farmářské práce, podle ukrajinských analytiků mohou posílat zásoby vojákům.

Záležitostí se zabývá Olga Romanovová z nadace Rusové za mřížemi, ta se domnívá, že kolem stovky žen bylo posláno na Ukrajinu. To muži jsou z vězení rekrutováni po deseti tisících, na frontu jdou pod dohodou, že stát zruší jejich trest za službu v armádě na alespoň půlroku. Na Ukrajině se tak v řadách ruských vojáků pohybují vrazi a násilníci.

Wagnerovci už vězně ve svých řadách nechtějí

Šéf Wagnerovy žoldnéřské skupiny Jevgenij Prigožin oznámil, že už nebude přijímat vězně, nedodal vysvětlení proč. Existují však i důkazy, že ruské ministerstvo obrany přímo verbuje ve věznicích. A minulý měsíc ukrajinský generální štáb uvedl, že Rusko se aktivně „snaží naverbovat odsouzené ženy k účasti na nepřátelských akcích“. Šlo podle nich o „kompenzaci personálních ztrát“. Rekrutovalo se například ve věznici Sněžnoje v okupované Doněcké oblasti. „Rovněž se ví, že je poslali na výcvik do Ruska,“ pokračuje zpráva ukrajinského generálního štábu.

A podle všeho několik stovek vězeňkyní ze Sverdlovské oblasti na Uralu vyzvalo místního poslance Vjačeslava Wegnera, aby je poslal na frontu. Prigožin se nechal slyšet, že ruské úřady nejsou úplně pro posílání žen do válečné zóny. Nicméně zdroje i zmiňovaný report ukrajinské armády mluví o tom, že vězeňkyně jsou v současnosti na frontu posílány, jejich přesná role však není známá.

18:09
Dnes

Srí Lanka tento měsíc zahájila vyšetřování nelegálního náboru některých svých občanů k účasti v konfliktu a identifikovala 455 bývalých srílanských vojáků, kteří bojují nebo bojovali na straně Ruska.

V červnu má Rusko navštívit srílanská delegace, která bude jednat o jejich návratu domů, včetně návratu 37 zraněných vojáků, uvedl ministr zahraničních věcí Tharaka Balasurija. „Situace v Rusku je velmi bezútěšná,“ řekl Balasurija novinářům. Dodal, že spolupracuje s ministerstvem obrany, aby zjistili počet lidí bojujících v Rusku. „Obdrželi jsme 455 stížností, domníváme se, že počet může být mnohem vyšší,“ dodal šéf srílanské diplomacie.

16:58
Dnes

V souvislosti se situací na Ukrajině napadené Ruskem dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v Praze zmínil podpůrné iniciativy jednotlivých spojeneckých zemí. Spojenci podporují Ukrajinu v bezprecedentních objemech, je podle něj ale nutností přijmout víceletý finanční závazek NATO tak, aby Ukrajina mohla s pomocí dlouhodobě počítat a podle toho plánovat. „Pomůže jí to bránit se a současně to bude signálem pro Moskvu, že se neunavíme v pomoci,“ uvedl. V souvislosti s úvahami o právu Ukrajiny na obranu formou útoků na cíle v zemi agresora konstatoval, že Ukrajina má právo se bránit a právo na sebeobranu zahrnuje i možnost útočit na legitimní vojenské cíle, tedy i ty na ruském území. Je to agresivní válka, kterou spustila Moskva, uvedl.

16:04
Dnes

Při nočním úderu na Ruskem anektovaný ukrajinský poloostrov Krym byly poškozeny nebo zničeny čtyři ruské čluny typu Tuněc, dva trajekty a plavidlo lodivoda. S odvoláním na své zdroje to dnes napsal ruský portál Astra, podle něhož pět lidí utrpělo zranění. Ukrajinská vojenská rozvědka HUR na svém webu oznámila zničení dvou ruských člunů typu Tuněc pomocí bezposádkových plavidel. Moskva se k těmto zprávám nevyjádřila.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa