Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno, déšť 23°C

Kdo to velí Putinově armádě? „Nahý“ generál baví internet. Přičítá se mu i zkáza leteckého skvostu

Autor: Darina Jíchová, ČTK, swp - 
28. února 2023
09:48

Generálporučík Alexandr Matovnikov (57) je zástupce velitele pozemních sil a honosí se celou řadou vyznamenání, za odvahu dokonce dostal z rukou prezidenta Vladimira Putina to nejvyšší – Hrdina Ruska. Jenže teď o tomhle „ruském hrdinovi“ na sociálních sítích koluje něco trochu méně hrdinského, video, na kterém úplně nahý tančí. Pravdivost údajného videa se sice nedá ověřit, rychle se ale stalo „hitem“ internetu.

Jako první se s největší pravděpodobností objevilo na telegramovém účtu VČK-OGPU, v jeho komentáři se navíc o generálovi nepíše nic lichotivého. Podle autora Matovnikov „velení a rozhodování rád přenechává na svých podřízených“, a spíš než velitelem je znalcem „minských restaurací a dam“. Video prý mělo být určené pro jednu „takovou přítelkyni“. Generál působí v Bělorusku jako velící důstojník operativní jednotky pozemních sil Ruska v této zemi.

Připisuje se mu i odpovědnost za výbuch ruského výzvědného letounu na vojenském letišti Mačuliščy u Minsku, operaci měli podle všeho na svědomí „běloruští partyzáni“. Letoun A-50, který vyjde zhruba na 7,3 miliardy korun, je podle posledních zpráv po ataku z 26. února neprovozuschopný, uvedl list Daily Star.

Teď se Ukrajinci a s nimi i zbytek světa baví nejen jeho neschopností uhlídat „partyzánské drony“, ale i jeho tanečními schopnostmi. Některé ukrajinské webové deníky šly až tak daleko, že Matovnikovův taneček označily za „jasný důkaz úspěšného dronového útoku“. Generál v Bělorusku slouží 3 roky, před tím pracoval přímo pro Putina jako jeden z jeho klíčových mužů.

Záletný generál

K jeho působení v Bělorusku se navíc pojí nespočet spekulací, třeba to, že ženatý Matovnikov proháněl každou „běloruskou sukni“, i to, že ženy ho zajímaly mnohem víc než celá jeho práce – tedy ochrana ruských nejdražších vojenských letadel.

Generál má extrémně blízko k Putinovi, v letech 2018 až 2020 působil například v Bezpečnostní radě Ruska, v tutéž dobu zastával i zásadní roli zplnomocněnce v Severokavkazském federálním okruhu. Šokující, byť zatím neověřené, video bylo na telegramu zveřejněno ve stejnou dobu, kdy se objevily i záběry běloruského diktátora Alexandra Lukašenka, jak se rozčiluje nad tím, že bezpečnostní složky nezvládly ochránit Putinovo letadlo.

21:00
15. 6. 2024

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské agrese na Ukrajině, budeme sledovat zase od nedělního rána.

20:55
15. 6. 2024

Těžké boje v Doněcké oblasti.

21:31
15. 6. 2024

Všichni lídři na jedné fotce. Prezident Petr Pavel stojí vedle prezidenta Argentiny Javiera Mileie.

Zobrazit celý online

Oproti Lukašenkovi běloruskou opoziční vůdkyni Svjatlanu Cichanouskou zpráva o záškodnické akci potěšila a sdílela ji na svém twitteru. „Jsem hrdá na všechny Bělorusy, kteří dál vzdorují ruské hybridní okupaci Běloruska a bojují za svobodu Ukrajiny,“ napsala s odkazem na příspěvek svého poradce Franaka Viačorky. Ten uvedl, že partyzáni díky zásahu letadla provedli svou nejúspěšnější záškodnickou akci od začátku loňského roku.

Výzvědný letoun byl schopný přesně zacílit terče pro ruské raketové útoky na Ukrajině, například i pro ruské stíhačky nesoucí hypersonické střely.

Video se připravuje ...
Další videa