Čtvrtek 28. září 2023
Polojasno 24°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Navalného a další vězněné Rusy podpořili europoslanci. Češka sepsula paranoidního Putina

Autor: ČTK - 
16. února 2023
13:29

Evropský parlament dnes vyjádřil podporu ruskému opozičnímu politikovi Alexeji Navalnému, jenž je podle přijaté rezoluce vězněn ve vlasti v nelidských podmínkách. Rusko musí propustit všechny politické vězně, bojující za demokracii ve své zemi, apeluje dokument, přijatý v poměru 497 ku 17 hlasům, 33 europoslanců se zdrželo.

Navalného, který je v současném Rusku patrně nejvýraznějším kritikem režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, vyznamenal EP před dvěma lety Sacharovovou cenou za svobodu myšlení.

V současnosti mu hrozí, že stráví až čtvrt století za mřížemi. Špatné zacházení s Navalným ve věznici přirovnal EP k mučení. V současnosti Navalnyj potřebuje zejména přístup k lékařům podle vlastního výběru, ke svým právníkům a ke komunikaci s rodinou.

EU a demokratické společenství potřebují jasnou strategii, a to jak na podporu vítězství Ukrajiny v nynější válce rozpoutané Putinem, tak pro vítězství demokracie v Rusku, uvedli členové EP.

Putin musí být postaven před soud i za zločiny proti vlastním obyvatelům, dodali. Vybídli také k uvalení sankcí proti osobám zodpovědným za pronásledování a mučení Rusů, kteří se odvážili demonstrovat proti válce.

„Navalnyj a všichni političtí vězni jsou výraznými symboly pro miliony Rusů, kteří touží po lepší budoucnosti. Sílí každým dnem, zatímco jeden paranoidní člověk se snaží vytrhnout Rusko z Evropy a přiblížit ho nejhorším východním diktaturám,“ uvedla v rozpravě Markéta Gregorová (Piráti).

23:35
27. 9. 2023

Vážení čtenáři, přejeme dobrou noc a děkujeme za sledování zpravodajství kolem Ukrajiny, jež pokračuje zase od rána.

23:15
27. 9. 2023

„Ať se ve světě děje cokoli, ať jsou vnější okolnosti jakékoli, my na Ukrajině musíme mít na paměti, že jen naše vlastní podmínky, náš vlastní vnitřní postoj k Ukrajině, k naší svobodě a k našim cílům určují, kdy dosáhneme svého cíle. Hlavní cíl: Vítězství Ukrajiny,“ hlásí prezident Volodymyr Zelenskyj.

22:21
27. 9. 2023

USA uvalily sankce na pět firem a dva lidi v Číně, Turecku, Spojených arabských emirátech a Íránu za to, že se podílejí na výrobě a dodávkách kamikaze dronů Šáhid z Íránu pro Rusko.

„Bezpilotní letouny íránské výroby jsou i nadále klíčovým nástrojem Ruska při jeho útocích na Ukrajině, včetně těch, které terorizují ukrajinské občany a útočí na její kritickou infrastrukturu,“ uvedl náměstek ministra financí pro terorismus a finanční zpravodajství Brian E. Nelson.

Zobrazit celý online

Video  Dominik Hašek o Rusech, olympiádě a „vrahovi“ Putinovi  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud