Pondělí 29. května 2023
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Polojasno 23°C

Který Putin je ten pravý? Bojí se atentátu, proto používá dvojníky, říká exšéf ukrajinské rozvědky

Autor: DVL, swp - 
18. února 2023
19:23

Podle bývalého šéfa ukrajinských zpravodajských služeb se ruský prezident Vladimir Putin bojí atentátu, proto za sebe posílá na veřejné akce dvojníky. Se zprávou přišel server Daily Mirror.

Bývalý šéf ukrajinské rozvědky tvrdí, že ruský prezident Vladimir Putin používá dvojníky kvůli obavám z atentátu.

Generálporučík Valerij Kondratjuk (52), bývalý šéf ukrajinské vojenské a zahraniční rozvědky, popsal ruského vůdce jako „blázna“ a „tyrana“, který byl posedlý svou bezpečností.

Kondratjuk řekl: „Člověk, který je u moci dlouhou dobu, jakýkoli tyran, se snaží přijmout dodatečná opatření pro svou vlastní bezpečnost. Aby zabránil teroristickým činům během veřejných akcí, jako je návštěva veřejných míst nebo setkání, často používá dvojníky. Skutečný Putin je tam, kde se setkává s ministrem obrany u velkého stolu, kde je vzdálenost mezi ním a Sergejem Šojguem dost velká.“

„Pokud stojí poblíž lidí na některých akcích, udělování cen, tak tuto roli hrají dvojníci, aby se snížilo riziko jakýchkoli pokusů o atentát,“ dodal.

Na otázku, zda by tito dvojníci nyní mohli vládnout Rusku, odpověděl, že tomu tak není. „Je to šílenec Putin, kdo stojí za touto válkou,“ řekl Kondratjuk.„Je osobně zodpovědný za množství smutku a tragédií, ke kterým došlo kvůli jeho rozhodnutím. Nemyslím si, že by nějaký dvojník byl tak šílený a podporoval to,“ navázal.

„Kdyby Putin odešel, bylo by šílené podporovat tuto válku. V Putinově prostředí ani nevidím nikoho, kdo by měl zájem pokračovat v jeho politice,“ dodal bývalý šéf ukrajinských zpravodajských služeb.

Už dříve současný šéf vojenské rozvědky Kyrylo Budanov uvedl, že Putin zaměstnával vzhledově jemu podobné lidi, kteří podstoupili plastickou operaci. „Víme konkrétně o třech lidech, kteří se stále objevují, ale kolik jich je celkem, nevíme,“ řekl. „Všichni podstoupili plastickou operaci, aby vypadali stejně.“

Copperfield by mohl Putinovi závidět

To stejné tvrdí i telegramový účet General SVR. Kanál publikuje mnoho nepodložených tvrzení, avšak tvrdí, že zná zasvěcené osoby z Kremlu.

Kanál uvedl, že Putin „zapracoval na podobnostech se svým hlavním dvojníkem tak dobře, že každý profesionální iluzionista, včetně Davida Copperfielda... by mu takové triky záviděl“.

Putin v minulém týdnu podle zpráv provedl návštěvu vzdálené subarktické oblasti Archangelsk. Nicméně místní novináři Jaroslav Varenik a Anton Danilov, kteří přijeli informovat o prezidentské události, byli bez okolků zadrženi a nebylo jim dovoleno ho vidět.

„Byli jsme zadrženi téměř okamžitě,“ řekl Danilo. „Přišel ke mně muž, vzal mi telefon a smazal všechny fotky a videa.“

Kondratjuk vedl ukrajinskou zahraniční zpravodajskou službu v letech 2020-21 a vojenskou rozvědku v letech 2015-16.

Dvojníky běžně používali bývalí vůdci Kremlu, například dlouholetí sovětští nejvyšší představitelé Josef Stalin a Leonid Brežněv.

Putin před třemi lety připustil, že na něj úředníci naléhali, aby tento trend následoval, ale on tvrdil, že tato myšlenka byla odmítnuta. „Zavrhl jsem myšlenku jakýchkoli dvojníků,“ řekl s odkazem na rané dny své vlády.

14:38
Dnes

Řada uprchlíků nebude mít od července po změně podpory dost peněz na bydlení. Hrozí bezdomovectví i nucený návrat do vlasti, míní migrační konsorcium.

14:20
Dnes

Ruské zpravodajské aktivity jsou podle ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky rizikovější než čínské. V souvislosti s pokračující ruskou vojenskou invazí na Ukrajinu jsou ruské operace podle něho otevřeně agresivní. „Rusové se také zřejmě budou snažit zabránit schválení americko-české obranné smlouvy,“ řekl ředitel civilní kontrarozvědky na dnešní konferenci na téma Vnitřní bezpečnost a odolnost státu ve Sněmovně.

13:53
Dnes

Podívejte se na aktuální snímky z Kyjeva, kde se lidé musí schovávat před ruskými útoky.

Zobrazit celý online

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa