Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 21°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Který Putin je ten pravý? Bojí se atentátu, proto používá dvojníky, říká exšéf ukrajinské rozvědky

Autor: DVL, swp - 
18. února 2023
19:23

Podle bývalého šéfa ukrajinských zpravodajských služeb se ruský prezident Vladimir Putin bojí atentátu, proto za sebe posílá na veřejné akce dvojníky. Se zprávou přišel server Daily Mirror.

Bývalý šéf ukrajinské rozvědky tvrdí, že ruský prezident Vladimir Putin používá dvojníky kvůli obavám z atentátu.

Generálporučík Valerij Kondratjuk (52), bývalý šéf ukrajinské vojenské a zahraniční rozvědky, popsal ruského vůdce jako „blázna“ a „tyrana“, který byl posedlý svou bezpečností.

Kondratjuk řekl: „Člověk, který je u moci dlouhou dobu, jakýkoli tyran, se snaží přijmout dodatečná opatření pro svou vlastní bezpečnost. Aby zabránil teroristickým činům během veřejných akcí, jako je návštěva veřejných míst nebo setkání, často používá dvojníky. Skutečný Putin je tam, kde se setkává s ministrem obrany u velkého stolu, kde je vzdálenost mezi ním a Sergejem Šojguem dost velká.“

„Pokud stojí poblíž lidí na některých akcích, udělování cen, tak tuto roli hrají dvojníci, aby se snížilo riziko jakýchkoli pokusů o atentát,“ dodal.

Na otázku, zda by tito dvojníci nyní mohli vládnout Rusku, odpověděl, že tomu tak není. „Je to šílenec Putin, kdo stojí za touto válkou,“ řekl Kondratjuk.„Je osobně zodpovědný za množství smutku a tragédií, ke kterým došlo kvůli jeho rozhodnutím. Nemyslím si, že by nějaký dvojník byl tak šílený a podporoval to,“ navázal.

„Kdyby Putin odešel, bylo by šílené podporovat tuto válku. V Putinově prostředí ani nevidím nikoho, kdo by měl zájem pokračovat v jeho politice,“ dodal bývalý šéf ukrajinských zpravodajských služeb.

Už dříve současný šéf vojenské rozvědky Kyrylo Budanov uvedl, že Putin zaměstnával vzhledově jemu podobné lidi, kteří podstoupili plastickou operaci. „Víme konkrétně o třech lidech, kteří se stále objevují, ale kolik jich je celkem, nevíme,“ řekl. „Všichni podstoupili plastickou operaci, aby vypadali stejně.“

Copperfield by mohl Putinovi závidět

To stejné tvrdí i telegramový účet General SVR. Kanál publikuje mnoho nepodložených tvrzení, avšak tvrdí, že zná zasvěcené osoby z Kremlu.

Kanál uvedl, že Putin „zapracoval na podobnostech se svým hlavním dvojníkem tak dobře, že každý profesionální iluzionista, včetně Davida Copperfielda... by mu takové triky záviděl“.

Putin v minulém týdnu podle zpráv provedl návštěvu vzdálené subarktické oblasti Archangelsk. Nicméně místní novináři Jaroslav Varenik a Anton Danilov, kteří přijeli informovat o prezidentské události, byli bez okolků zadrženi a nebylo jim dovoleno ho vidět.

„Byli jsme zadrženi téměř okamžitě,“ řekl Danilo. „Přišel ke mně muž, vzal mi telefon a smazal všechny fotky a videa.“

Kondratjuk vedl ukrajinskou zahraniční zpravodajskou službu v letech 2020-21 a vojenskou rozvědku v letech 2015-16.

Dvojníky běžně používali bývalí vůdci Kremlu, například dlouholetí sovětští nejvyšší představitelé Josef Stalin a Leonid Brežněv.

Putin před třemi lety připustil, že na něj úředníci naléhali, aby tento trend následoval, ale on tvrdil, že tato myšlenka byla odmítnuta. „Zavrhl jsem myšlenku jakýchkoli dvojníků,“ řekl s odkazem na rané dny své vlády.

22:04
25. 5. 2024

Vážení čtenáři,

pro dnešek končíme online reportáž z válečného konfliktu. Za redakci Blesk zpráv vám přejeme dobrou noc. Ve zpravodajství budeme pokračovat opět zítra v ranních hodinách.   

21:44
25. 5. 2024

Nejméně čtyři lidé zahynuli a čtyři desítky utrpěly zranění při ruském vzdušném útoku na hypermarket se stavebními potřebami v ukrajinském Charkově. Na platformě Telegram to dnes uvedli starosta města Ihor Terechov a šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Oba činitelé zároveň vpodvečer informovali o dalším ruském úderu, který zasáhl centrum druhého největšího ukrajinského města a vyžádal si dvě desítky zraněných včetně třináctiletého chlapce.

Ruská armáda při prvním vzdušném úderu zaútočila na Charkov podle oblastní prokuratury pomocí řízených leteckých bomb UMPB D-30 z ruské Belgorodské oblasti. Syněhubov dříve informoval o ruském útoku dvěma naváděnými leteckými pumami KAB.

Na místě úderu vypukl požár a prezident Volodymyr Zelenskyj upozornil, že v hypermarketu mohlo být tou dobou přes 200 lidí. Původní informace hovořily o dvou zabitých, kteří byli podle Syněhubova pracovníci hypermarketu, a 25 zraněných.

20:32
25. 5. 2024

K 21:00 místního času byli během ruského útoku na hypermarket se stavebním materiálem v Charkově zabiti nejméně čtyři lidé a 38 jich bylo zraněno.

Zobrazit celý online

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa