Středa 29. května 2024
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Oblačno 21°C

Britští dobrovolníci zahynuli na Ukrajině: Zemřeli při záchraně ženy z frontové linie

Autor: ČTK, rix - 
27. ledna 2023
10:12

Britský dobrovolník Chris Parry a jeho kolega Andrew Bagshaw zahynuli při pokusu o humanitární evakuaci ze Soledaru na východě Ukrajiny. Informovala o tom v úterý agentura Reuters s odkazem na prohlášení Parryho rodiny, které zveřejnilo britské ministerstvo zahraničí.

„S velkým zármutkem musíme oznámit, že náš milovaný Chrisy byl spolu se svým kolegou Andrewem Bagshawem zabit při pokusu o humanitární evakuaci ze Soledaru na východě Ukrajiny,“ uvedla rodina.

„Na jeho obětavé odhodlání pomáhat tamním starým, mladým a znevýhodněným lidem jsme my i jeho širší rodina nesmírně hrdí,“ stojí v prohlášení, které zveřejnilo britské ministerstvo zahraničí. „Ocitl se na Ukrajině v březnu, v její nejtemnější hodině na začátku ruské invaze, pomáhal těm, kdo to nejvíce potřebovali, a zachránil více než 400 životů plus mnoho opuštěných zvířat,“ dodala rodina 28letého humanitárního pracovníka.

Ruská žoldnéřská Wagnerova (v ruském přepisu Vagnerova) skupina již dříve v tomto měsíci uvedla, že její síly nalezly tělo jednoho z pracovníků, kteří byli nahlášeni jako pohřešovaní na východní Ukrajině, kde se odehrávají těžké boje mezi ukrajinskými a ruskými silami.

Ukrajinská policie uvedla, že oba dobrovolníci odjeli 6. ledna z Kramatorsku do Soledaru a následujícího večera byli nahlášeni jako pohřešovaní poté, co s nimi ztratili kontakt. Žádné další podrobnosti o okolnostech smrti dobrovolníků úřady neposkytly.

Podle rodiny 47letého Bagshawa byla dvojice zabita, když se snažila zachránit starší ženu z města Soledar. V prohlášení rodiny se uvádí, že jejich auto v tu chvíli zasáhl dělostřelecký granát. „Andrew obětavě podstoupil mnoho osobních rizik a zachránil mnoho životů. Máme ho rádi a jsme opravdu velmi hrdí na to, co udělal,“ uvedla jeho rodina.

„Máme v úmyslu, aby jeho smrt nebyla zbytečná. Patříme mezi mnoho rodičů, kteří truchlí nad smrtí svých synů a dcer. Vyzýváme civilizované země světa, aby zastavily tuto nemorální válku a pomohly Ukrajincům zbavit jejich vlast agresora,“ dodala v prohlášení Bagshawova rodina.

Parry již dříve hovořil se stanicí Sky News o tom, jak evakuoval lidi v blízkosti frontové linie, často v děsivých podmínkách, když ruské dělostřelectvo ostřelovalo ukrajinské pozice. Pochází z Cornwallu a v době ruské invaze 24. února loňského roku pracoval jako běžecký trenér v Cheltenhamu. Poté mu prý bylo jasné, že musí jít a pomoci.

V rozhovoru, který poskytl tři dny před svým zmizením, Parry uvedl, že si musel vybrat, zda půjde pěšky a bude pomalý, ale méně viditelný, nebo pojede autem a bude rychlý, ale bude riskovat, že ho cestou při poskytování pomoci spatří drony. „Spousta dobrovolníků už tam nepůjde, ale jsou tam lidi, kteří se chtějí dostat ven, takže já jsem ochotný jít,“ řekl Parry.

19:03
Dnes

„Češi moc dobře vědí, co dokážou ruské tanky. Praha je tak ideálním místem pro vyburcování dalšího společného postupu proti ruskému imperialismu,“ říká na sociálních sítích britský velvyslanec Matt Field – a avizuje tím schůzku ministrů zahraničí zemí Severoatlantické aliance ve čtvrtek a v pátek. „Ukrajina bojuje za všechny evropské demokracie a stále potřebuje naši pomoc. Naším úkolem je demonstrovat závazek NATO vůči Ukrajině a jednotu NATO proti ruské agresi.“

Z Británie přijede ministr zahraničí končící vlády konzervativců, expremiér David Cameron (nyní už povýšen na lorda).

17:43
Dnes

USA chtějí Moldavsku poskytnout pomoc pro energetiku a boj proti ruskému vměšování v přepočtu za tři miliardy korun, řekl ministr zahraničí Antony Blinken v Kišiněvě.

17:26
Dnes

Jedním z hlavních bodů diskusí na setkání ministrů zahraničí zemí NATO v Praze budou pravidla pro používání darovaných západních zbraní Ukrajinou, která se brání ruské ozbrojené agresi. Napsala to italská agentura ANSA s odkazem na diplomatické zdroje ze Severoatlantické aliance. K odstranění některých omezení opakovaně vyzývá generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Dalším tématem setkání ve čtvrtek a v pátek bude možný výcvik ukrajinských obránců instruktory ze zemí Aliance na ukrajinském území.

Zobrazit celý online

Video  Válečný zpravodaj z Ukrajiny: Padaly na nás střepiny z raket. Co ho překvapilo v Bachmutu?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

 

Video se připravuje ...
Další videa