Pondělí 22. dubna 2024
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno 7°C

Jak si zlomit ruku? Rusové se chtějí vyhnout odvodu do armády všemožnými způsoby

Autor: rix, ČTK - 
24. září 2022
05:00

Ruský vládce Vladimir Putin vyhlásil okamžitou částečnou mobilizaci. Jak se ale k nástupu do armády Rusové staví? Ruští muži na Googlu podle internetových dat hojně vyhledávají způsoby, jak se vyhnout vojenské službě. Někteří volí útěk ze země, jiní se plánují zmrzačit, aby se odvodu vyhli! Ti nejodvážnější se ovšem rozhodli demonstrovat.

„Jak se vyhnout mobilizaci a zůstat naživu?“ I taková bizarní hesla zaznamenal internetový vyhledávač Google. Od oznámení Vladimira Putina se podobné dotazy množí rychlým tempem. Někteří muži šli do ještě větších detailů. Dalším hojně vyhledávaným heslem je „Jak si zlomit svou vlastní paži?“ O zoufalých dotazech informoval mimo jiné deník Daily Star

Ti nejrozhodnější už se ale zařídili po svém. Rusové svou zemi hojně opouštějí a za letenky jsou ochotní platit v přepočtu desetitisíce korun. Kdo nemůže letecky, jede autem. Zprávy hovoří o ucpaných hraničních přechodech mezi Ruskem a Finskem. Finové zatím váhají, ale uvažují o tom, že by Rusům vstup do země zakázali. 

Ti nejodvážnější demonstrují

Mnoho Rusů vyšlo po oznámení částečné mobilizace do ulic. Při středečních protestech zadržela policie 1323 lidí, z toho nejméně 549 v Petrohradě a 509 v Moskvě, uvádí web OVD-Info, který monitoruje policejní zásahy. Někteří ze zadržených mužů přitom na policejním oddělení rovnou dostali předvolání, z kterého pro ně plyne povinnost dostavit se na vojenskou správu. 

Další protesty jsou podle protiválečné organizace Vesna v plánu na sobotu večer. „Po celém Rusku probíhá mobilizace. Tisíce našich mužů chtějí odvést na frontu. Musíme se proti takovému rozhodnutí postavit,“ burcují organizátoři protestů. 

300 000 mužů

V rámci částečné mobilizace bude povoláno 300.000 rezervistů, uvedl podle agentury TASS ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Částečnou mobilizaci v Rusku krátce před tím oznámil v televizním vystoupení prezident Vladimir Putin.

Šéf ruského ministerstva obrany podle ruskojazyčné stanice BBC také poprvé od března hovořil o ruských ztrátách během invaze na Ukrajině, Šojgu připustil, že v sousední zemi zahynulo 5937 ruských vojáků. Ukrajinská armáda hlásí o řád vyšší ztráty Rusů.

8:29
Dnes

Za poslední den ztratil protivník 790 lidí, 7 tanků, 8 obrněných vozidel, 5 dronů a další, informuje generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny v ranním hlášení. Čísla nelze nezávisle ověřit.

7:49
Dnes

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na dnešek zneškodnila pět ze sedmi útočných dronů, které nad její území vyslalo Rusko. Dnes o tom podle ruskojazyčného servisu BBC informoval velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk. Ukrajinci podle něho sestřelili také jeden ruský průzkumný bezpilotní letoun.

Útočné drony Šáhed mířily na Oděskou oblast a jižní velitelství ukrajinských ozbrojených sil uvedlo, že trosky jednoho sestřeleného stroje zasáhly zemědělský podnik a způsobil v něm škody. „Byla poškozena skladiště a zemědělská technika. Nikomu z lidí se nic nestalo,“ informovalo jižní velitelství.

22:02
21. 4. 2024

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost, čerstvé zprávy přineseme opět v pondělí ráno. Dobrou noc.

Zobrazit celý online

Video  Vladimír Putin vyhlásil částečnou mobilizaci obyvatelstva  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa