Na otázku, proč na Václavské náměstí přišla, odpovídá bez váhání: „Nesouhlasím s válkou a nesouhlasím s Putinem, v Rusku jsem měla opoziční noviny a kvůli tomu že mi začali vyhrožovat, jsem musela odjet do Čech. Proti Putinovi jsem byla od začátku, když jsem se dozvěděla, jakým způsobem se dostal k moci, bylo mi jasné, že to je jako trojský kůň, jakmile se dostal k moci, demokracie v Rusku skončila.“

Podle Natalie je Putin poměrně obyčejný člověk, který jen toužil po moci a uznání. Válčit mu nevadí a rád vítězí, je proto podle ní ideální loutkou mocných oligarchů, kteří jej používají k tomu, aby ochránili a rozšířili svůj majetek.

Natalia byla členkou ruské opoziční strany „Jablko“, ve svých článcích se věnovala korupci a podvodům v tamní komunální politice. S tím jí pomáhal její syn a jedna další kolegyně. Lidé v jejím okolí, byli k této tvorbě skeptičtí a říkali jí, že je naivní. K jejím článkům měla připomínky také prokuratura, která se snažila její činnost zastavit. „Vymýšleli si různé směšné důvody, jako že musím u článků uvádět celé jméno a podobně, ale všechno jsem měla v pořádku, takže k soudu mě dát nemohli.” To ale zdaleka nebylo to nejhorší.

Výhružky od gangsterů

„Jednou mě na ulici chytil jeden Čečenec, strčil mě do auta, kde zevnitř nebyla klika, a začal mi klást otázky, jestli se nebojím o své zdraví, o své děti, proč dělám to, co dělám a podobně. Neměl žádnou uniformu, byla to obyčejná mlátička známý kriminálník, byl to jejich člověk na špinavou práci, dokonce i několik lidí zabil. Následovaly telefonáty uprostřed noci, ptal se mě třeba, jestli dobře slyším,“ vypráví. Natalia má tři děti a jedno si osvojila, když pochopila, že nebezpečí hrozí jí i jejím blízkým, rozhodla se Rusko opustit. Rodiče Natalie bohužel v Rusku museli zůstat kvůli špatnému zdravotnímu stavu, její maminka trpí Parkinsonovou chorobou a její tatínek bojuje s rakovinou.

Když jsme se Natalie zeptali, jestli věří, že je šance, aby se situace v Rusku obrátila k lepšímu, její odpověď byla poměrně skeptická: „V Rusku každý žije mimo zákon, a ta míra toho, jak moc můžete žít mimo zákon, určuje vaše společenské postavení. Věřím, že se to může změnit, ale až za dlouhou dobu, Rusko k tomu musí dospět“. Promluvila také o vězněném opozičním politikovi Alexeji Navalném, který kvůli rozkrývání korupce v Putinově okolí sedí ve vězení. Podle jejího názoru způsob, kterým chtěl ruskou společnost aktivizovat, nebyl úplně ten nejlepší, jelikož značné části rusů korupce spíše imponuje. „Spíše než zlost, v nich vzbuzuje obdiv. Když oni v těch videích vidí, že někdo má zlatý záchod, říkají si, to bych taky chtěl,“ vysvětluje.

Jak mluvit s protistranou

Podělila se také o to, jak komunikuje se svými názorovými oponenty: „Když mluvím s lidmi, kteří Putina podporují, pustím je nejdřív ke slovu, nechám je mluvit, nechám je, ať se vykřičí. Když domluví, poprosím je o pět minut a řeknu jim svůj názor já. „Vždycky říkám, vy si myslíte, že západ je zlý a špatný, já tam bydlím a své informace neberu z médií, ani od politiků, ale čistě podle toho co vidím. A podle mě, ten život je mnohem lepší než v Rusku. Samozřejmě mě pak považují za zrádce a nikdy nepřiznají, že bych mohla mít pravdu, ale oni vědí, že se věnuji dobročinným akcím, znají mojí pověst a jim to v té hlavě zůstane.“ Natalie dobře ví, že není možné jejich názor zcela změnit, ale také dobře ví, že stačí, když o tom alespoň začnou přemýšlet a třeba jen trochu se ve svých názorech posunou.

Natalia s rodinou se v Čechách usadila a je tu nadmíru spokojená: „Vybírala jsem mezi Českem a Polskem, bylo pro mě zásadní, aby to byla slovanská země. Polsko na mě ale bylo příliš náboženské a na Česko nám akorát vyšly peníze. Teď tady mám vnučku a můj syn kandiduje v pražských komunálních volbách, věřím, že to pro něj bude bezpečnější, než pro mě v Rusku.“ Jako novinářka působila nějaký čas i u nás, ale po neshodách s redakcí, kvůli jejímu článku o maršálu Koněvovi tuto pozici opustila.

Fotogalerie
5 fotografií