Čtvrtek 6. října 2022
Svátek slaví Hanuš, zítra Justýna
Oblačno 20°C

Lipavský v OSN připomněl Havla i rok 1968. Rusy odsoudil za zvěrstva a chce pro ně mezinárodní tribunál

Aktualizováno -
22. září 2022
20:52
Autor: ČTK - 
22. září 2022
07:21

OSN a její principy jsou ohrožené kvůli invazi Ruska, jednoho ze stálých členů Rady bezpečnosti (RB) OSN, na Ukrajinu. Na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku to řekl český ministr zahraničí Jan Lipavský. Šéf české diplomacie posléze s pomocí citátu Václava Havla apeloval na světové lídry, aby nebyli lhostejní. Lipavský v projevu k RB OSN vyzval k ustavení zvláštního mezinárodního tribunálu pro ruské zločiny na Ukrajině. Zmínil invazi do ČSSR v roce 1968.

Rusko se podle Lipavského snaží „rozložit bezpečnostní architekturu evropského kontinentu“. Ministr zahraničí upozornil na ironii toho, že ruský prezident Vladimir Putin částečnou mobilizaci vyhlásil a „světu pohrozil jadernou zbraní“ na Mezinárodní den míru.

Ruskou invazi označil za „neoprávněnou, nevyprovokovanou a nezákonnou“. Vedle toho, že porušuje Chartu OSN, podle něj vážně poškozuje globální ekonomiku, potravinovou bezpečnost a mezinárodní řád založený na pravidlech.

Český ministr zahraničí připomněl, že Česká republika podporuje suverenitu, jednotu a nezávislost Ukrajiny v jejích mezinárodně uznaných hranicích a že Praha neuznává anexi Krymu. S předstihem odsoudil referenda o připojení k Rusku v Moskvou okupovaných či ovládaných částech ukrajinského území.

Obdobně se postavil ke zvěrstvům, která ruští okupanti páchají na Ukrajině, a kritizoval „apokalyptické ostřelování civilní infrastruktury“. Připomněl existenci filtračních táborů a deportace ukrajinského obyvatelstva včetně dětí.

„Existuje mezinárodní odpovědnost Ruska za agresi, ale existuje také individuální trestní odpovědnost za zločiny spáchané v tak velkém rozsahu ruskými vojsky,“ konstatoval Lipavský. Připomněl, že Praha podporuje vyšetřování situace na Ukrajině Mezinárodním trestním soudem (ICC) a stojí za žádostí Ukrajiny o zahájení řízení u Mezinárodního soudního dvoru (ICJ) proti Ruské federaci na základě úmluvy o genocidě. Vyzval také ke zřízení zvláštního mezinárodního tribunálu, který bude stíhat zločin agrese spáchaný Putinovým Ruskem.

Lipavský chce mezinárodního tribunál

Český ministr zahraničí Jan Lipavský dnes v projevu na zasedání Rady bezpečnosti OSN vyzval ke zřízení zvláštního mezinárodního tribunálu, který bude stíhat ruskou agresi na Ukrajině. Zároveň i s odkazem na invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 zdůraznil, že je zapotřebí jednou provždy odmítnout imperialistické touhy Ruska a jeho koloniální politiku. Jednalo se o první vystoupení zástupce České republiky v RB OSN téměř po 30 letech.

12:58
Dnes

Evropská unie dnes přijala novou sadu sankcí proti Rusku, jejíž součástí je i dohoda o zavedení cenového stropu na ropu přepravovanou z Ruska do třetích zemí po moři. Celkově osmý sankční balík, na němž se členské státy vedené českým předsednictvím shodly krátce po nelegální anexi čtyř ukrajinských oblastí a vyhlášení mobilizace prezidentem Vladimirem Putinem, také rozšiřuje zákaz dovozu ruské oceli, dřeva či cigaret. Seznam potrestaných činitelů a subjektů se rozšířil o 35 jmen na celkových 1351.

„Nový balík protiruských sankcí je důkazem naší odhodlanosti zastavit Putinův válečný stroj a reagovat na nejnovější eskalaci,“ prohlásil dnes šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

12:33
Dnes

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena podporuje soukromý prodej zbraní Ukrajině. Takto prodávané zbraně, které procházejí mnoha prostředníky, ale mohou skončit v rukou nepřátel USA, napsal The New York Times. Deník uvedl jako příklad Martina Zlateva, který s obchodní partnerkou a chiropraktičkou Heather Gjorgjievskiovou plánoval prodej raket, granátometů a munice za 30 milionů dolarů (743 milionů korun).

12:09
Dnes
!

Na Pražský hrad začali přijíždět účastníci premiérového zasedání evropských zemí ve formátu Evropského politického společenství. Vítá je předseda vlády Petr Fiala (ODS). Jako první dorazila islandská premiérka Katrín Jakobsdóttirová.

Kromě premiérů a prezidentů států Evropské unie se dnešního zasedání účastní například lídři Británie, Turecka či Ukrajiny. Po úvodním Fialově projevu promluví ke kolegům čtveřice mimounijních vůdců včetně britské premiérky Liz Trussové. Na dálku se s nimi spojí také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Supersummit v Praze: Petr Fiala a šéf Evropské rady Charles Michel Premiér Petr Fiala (ODS) vítá Ursulu von der Leynovou na supersummitu v Praze (6.10.2022) Supersummit v Praze: Petr Fiala a šéf Evropské rady Charles Michel
Zobrazit celý online

Lipavský v úvodu projevu na zasedání RB OSN na téma „zachování míru a bezpečnosti na Ukrajině“ označil ruskou agresi na Ukrajině za „koloniální, nevyprovokovanou a nezákonnou“ a poznamenal, že Česká republika v přepočtu na obyvatele přijala největší počet uprchlíků z Ukrajiny, a to více než 400.000.

„Ruská agrese je nejspíše tou nejnebezpečnější hrozbou pro světový mír za poslední desetiletí. Dnes se týká Ukrajiny, zítra se může týkat jiné země,“ řekl Lipavský. „V srpnu 1968 to bylo Československo, do kterého vtrhly Moskvou vedené jednotky. Potlačení takzvaného Pražského jara, násilné vměšování se do mírumilovného života jiné země, udělalo z mé země okupovanou kolonii,“ dodal.

Lipavský uvedl, že Ukrajina odmítla zotročení a statečně bojuje za multilaterální svět, kde pravidla ochraňují mír. „Jsme zhrozeni krutostmi, jichž se ruské jednotky dopustily v Mariupolu, Buči, Irpini, Izjumu a na dalších místech. Nesmírně nás znepokojují také zprávy o takzvaných ´filtračních táborech´, které Rusko provozuje na Ukrajině,“ poznamenal. „Stovky tisíc ukrajinských civilistů byly odvezeny do Ruska, včetně dětí. Existují svědectví o sexuálním zneužívání a o zneužívání na základě pohlaví, které jsou používané jako nástroje vedení války,“ zdůraznil.

Ministr poznamenal, že tyto zločiny je zapotřebí vyšetřit a potrestat. „Více než 40 států včetně Česka o situaci na Ukrajině zpravilo Mezinárodní trestní soud (ICC), který začal už v březnu dění na Ukrajině vyšetřovat,“ řekl. Šéf české diplomacie také vyzval ke zřízení zvláštního mezinárodního tribunálu, který vyšetří zločin agrese spáchané Ruskem na Ukrajině.

Zelenskyj rovněž volá po zřízení tribunálu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes svolal pracovní skupinu, která má za cíl dosáhnout vytvoření zvláštního tribunálu pro stíhání ruské agrese vůči Ukrajině. Vyplývá to z dekretu zveřejněného na stránkách prezidentské kanceláře

Dekret uvádí, že cílem pracovní skupiny má být "zajištění řádného mezinárodního vyšetřování a postavení před soud pachatelů za spáchání zločinu agrese proti Ukrajině" a "vypracování a příprava návrhů na vytvoření zvláštního mezinárodního tribunálu". Předsedou skupiny byl jmenován šéf prezidentské kanceláře Andrij Jermak, mezi jejími 16 členy figurují vrcholní představitelé ukrajinské justice či ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Zelenskyj ve svém středečním videoprojevu před Valným shromážděním OSN vyzval mezinárodní společenství, aby potrestalo Rusko za jeho invazi na Ukrajinu. Kromě zřízení zvláštního tribunálu požadoval také vytvoření reparačního fondu a zbavení Ruska práva veta v RB OSN.

Rada bezpečnosti OSN: Lavrov dorazil se zpožděním

Americký ministr zahraničí Antony Blinken vyzval členy Rady bezpečnosti OSN, aby dali Rusku „jasný vzkaz“, že jeho „bezohledné jaderné hrozby musí okamžitě přestat“. Blinken hovořil na dnešním zasedání Rady bezpečnosti, jehož tématem je „zachování míru a bezpečnosti na Ukrajině“. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se na jednání dostavil se zpožděním a mimo jiné si stěžoval na západní dodávky zbraní Ukrajině. „Tato politika oslabování Ruska znamená přímé vměšování Západu do konfliktu a činí z něj jeho účastníka,“ řekl Lavrov.

Blinken zdůraznil, že rozbíjení mezinárodního řádu nesmí ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi projít. Také poznamenal, že zatímco skončení bojů ze strany Ruska by znamenalo konec války, ukončení bojů ze strany Ukrajiny by vedlo ke konci Ukrajiny. Putin ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci a pohrozil, že Moskva je na obranu svých území připravena použít všechny dostupné prostředky.

Lavrov na zasedání dorazil zhruba s devadesátiminutovým zpožděním, upozornila agentura DPA. V projevu, po kterém sál zase opustil, šéf ruské diplomacie opakoval tvrzení Kremlu o neonacistech a rusofobech na Ukrajině. Mimo jiné tvrdil, že se v této zemi pálí knihy jako za nacistického Německa či že Ukrajina podniká zákroky proti „disidentům“, přičemž hovořil o blokování vysílání ruských televizních stanic. Podle Lavrova Západ na Ukrajinu pumpuje zbraně ve snaze protáhnout boje a oslabit Rusko. V této souvislosti ministr hovořil o „vojenské mašinérii kolektivního Západu“ a stěžoval si, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je cynik, když tyto moderní zbraně chválí.

Na zasedání Rady bezpečnosti hovořili mimo jiné generální tajemník OSN António Guterres a hlavní prokurátor ICC Karim Khan. Guterres označil jaderné hrozby za nepřijatelné a kritizoval referenda o nezávislosti ohlášená ve východních částech Ukrajiny ovládaných Ruskem, zatímco Khan připomněl norimberské procesy s nacistickými zločinci a nepromlčitelnost válečných zločinů.

Video  Ministr Lipavský na Ukrajině: Zavítal na ostřelované předměstí Kyjeva  - Blesk - Maxmilián Nový
Video se připravuje ...

prochaskanamoste ( 26. září 2022 19:49 )

Na jednu stranu, jak Němcům, co si tam pěstovali makrelku, tak Čehůnům, dobře tak. Když neumí podpořit ty, za kterých se měli dobře.

prochaskanamoste ( 26. září 2022 19:47 )

prochaskanamoste ( 26. září 2022 19:47 )

Jenže to je uvažování cizí "válečnici a Lipánkovi".

Jirik-ta ( 24. září 2022 07:26 )

"A pak je tu slovo, které chybí v české politice jak na úrovni vlády, tak na úrovni Hradu. To slovo je MÍR. Čeští státníci se dílem ze zbabělosti, dílem militantního naladění zařadili do bruselského davu volajícího po krvi. Politika skutečně hodná úcty ale hledá cesty, jak válku zastavit. Že je to těžké? Je to takřka nemožné. Ale důstojné, humanistické, hodné českého snu." (Parlamentní listy)

Jirik-ta ( 23. září 2022 20:12 )

KSČM, SSO, PRO: pryč z EU, jednejme s Ruskem o plynu. Vyměňme senátory, zastupitele! Demonstrujme!
Díky moc 😘🌹

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa