Pondělí 3. října 2022
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Oblačno 14°C

Biden bouří v OSN: Putin chce vymazat Ukrajinu z mapy, jadernou válku nelze vyhrát

Aktualizováno -
21. září 2022
19:20
Autor: ČTK, DVL - 
21. září 2022
18:10

Americký prezident Joe Biden ve svém dnešním projevu na Valném shromáždění OSN prohlásil, že Rusko svou „brutální a zbytečnou válkou“ na Ukrajině „bezostyšně porušilo základní principy“ Charty OSN.

„Stálý člen Rady bezpečnosti OSN napadl svého souseda a pokusil se vymazat suverénní stát z mapy. Rusko bezostyšně porušilo základní principy Charty OSN,“ řekl Biden.

Podle šéfa Bílého domu je válka na Ukrajině válkou ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho cílem je vymazat Ukrajinu z mapy, přičemž bezohledně Evropě vyhrožuje jadernými zbraněmi. Biden se také vyslovil pro rozšíření Rady bezpečnosti OSN. Ta by se podle něj měla zdržet používání veta.

V projevu k mezinárodnímu společenství prezident USA také řekl, že ze zpráv o ruských útocích na ukrajinské civilisty mrazí. Putinovy nové jaderné hrozby vůči Evropě podle Bidena ukázaly „bezohledné ignorování“ odpovědnosti Ruska jakožto signatáře Smlouvy o nešíření jaderných zbraní.

Putin dnes ve svém ranním projevu vyhlásil částečnou mobilizaci, která by se mohla týkat až 300.000 rezervistů, podpořil plán připojit část Ukrajiny k Rusku. Západu také naznačil, že je připraven na obranu Ruska použít jaderné zbraně.

„Jadernou válku nelze vyhrát a nikdy se nesmí vést,“ řekl dnes Biden. Podle amerického prezidenta Rusko nikdo neohrožoval, ačkoliv se Moskva snaží tvrdit opak. Jediný, kdo usiloval o válku, je podle amerického prezidenta Rusko. Biden rovněž přislíbil, že Spojené státy budou stát při Ukrajině. „Budeme stát v solidaritě proti ruské agresi, tečka,“ řekl Biden.

15:48
Dnes

Druhý den mobilizace v Rusku ukázal, že už se jí sotva dá říkat částečná, napsala dnes ruská redakce BBC. Lidé po celém Rusku dostávali povolávací rozkazy, doma nebo i v práci, a to v jakoukoli denní nebo noční hodinu, a rovnou byli posazeni do letadel nebo autobusů, které je převezly do středisek vojenské správy nebo přímo k jednotkám. Hlásit se na vojenskou správu měli v některých případech i lidé bez zkušeností z armády, otcové čtyř a více dětí, a dokonce i muži nad 60 let věku.

Také americký institut pro studium války ISW uvedl, že ruské úřady už porušují slíbené podmínky částečné mobilizace. Upozornil například na video, na němž údajně policie odvádí přímo z výuky studenty univerzity v Burjatsku.

„Budou chytat všechny, na koho dosáhnou,“ řekl v rozhovoru se stanicí Nastojaščeje vremja odborník na bezpečnost Pavel Luzin. Ruské úřady ale i tak podle něj budou mít problém naverbovat 300.000 rezervistů se zkušeností z armády, což je záměr ohlášený ve středu ministrem obrany Sergejem Šojguem. Povolávací rozkazy se sice v Rusku vydávají ve velkém, ale ne všichni adresáti je přijímají, podotkl Luzin.

15:33
Dnes

Majitel Sklárny a minipivovaru v Harrachově na Jablonecku František Novosad se rozhodl kvůli vysokým cenám plynu zastavit v listopadu výrobu a na dva měsíce vyhasit sklářskou pec. Většinu z 90 zaměstnanců plánuje propustit. Vyrábět chce znovu od poloviny ledna.

Zatímco letos firma musela nakupovat plyn za spotové ceny v průměru za 200 eur za megawatthodinu (4900 Kč), na příští rok má plyn zajištěný za výrazně nižší cenu 26 eur (640 Kč), řekl dnes ČTK Novosad.

Sklářská výroba patří k energeticky velmi náročným odvětvím, i když se podle Novosada snaží firma šetřit a sklo taví jen obden, spotřebu výrazně snížit nedokáže. Malá krkonošská sklárna spotřebuje ročně kolem 8000 megawatthodin plynu. Zatímco loni za něj za celý rok zaplatila 4,5 milionu korun, letos už náklady na plyn překročily 20 milionů a ještě není konec roku. „Utratili jsme už i 12 milionů, které jsme si v minulých letech našetřili na novou pec,“ řekl majitel sklárny.

15:13
Dnes

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov dnes prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Informovala o tom stanice BBC a agentura AFP. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky reagoval na zprávu o ústupu Rusů z Lymanu příspěvkem na sociálních sítích, ve kterém vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“, tedy v regionu, který Rusko anektuje.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes v reakci uvedl, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

„Je to velice emotivní moment. Šéfové regionů mají právo vyjádřit svůj názor. Ale i v těžkých okamžicích by emoce měly zůstat stranou jakéhokoliv hodnocení. Proto se raději držíme vyvážených, objektivních hodnocení,“ řekl novinářům Peskov. Použití jaderných zbraní se podle něj řídí příslušnou doktrínou.

Ruská jaderná doktrína umožňuje použití nukleárních zbraní, pokud budou proti zemi použity tyto nebo jiné zbraně hromadného ničení, popřípadě pokud bude Ruská federace čelit existenční hrozbě při použití konvenčních zbraní. Kreml dal zároveň už dříve najevo, že jaderná ochrana se bude vztahovat i na čtyři oblasti Ukrajiny, které Moskva právě anektuje, píše agentura Reuters.

Zobrazit celý online

Biden vzpomínal, proč byla OSN založena. „Vzpomeňme si na úsilí a vizi, na dobu, kdy byl svět zničený. Jaké rozdíly panovaly po hrůzách holokaustu. Jednalo se o demonstraci toho nejhoršího. A oni naopak chtěli vytvořit něco lepšího, nastavit rovná práva pro všechny a spolupráci pro blaho lidstva,“ řekl americký prezident ve svém projevu.

Přeje si, aby národy světa zůstaly spojeny. „Výzvy, kterým čelíme dnes, jsou velké, ale máme kapacity a možnosti. Naše závazky musí být naplněny. Národy světa jsou stále spojeny, stále stojíme za pravidly uvedenými v Chartě OSN. Stále nám jde o lepší budoucnost našich dětí,“ zakončil svůj projev Biden.

Video  Kdo vládne USA? Sedm věcí, které jste nevěděli o Joeu Bidenovi.  - Videohub
Video se připravuje ...

Kapsa Kapsik ( 21. září 2022 22:28 )

Se odstehuj do Ruska, hnupe. Tam hned nafasujes zbran, a alou na frontu a tam si to vychutnej...

Eses ( 21. září 2022 21:25 )

Chápu. Na VVOZ zkušenost má. Ale co dál po válce?

Eses ( 21. září 2022 21:21 )

Tak to nevím, mám svého favorita.

sarima ( 21. září 2022 20:13 )

A proto volme generála Pavla!!! Ruský šváb jde po Evropě.

e.lesanova ( 21. září 2022 18:34 )

Zrovna představitel země, která vraždila na celém světě miliony nevinných má nejméně co mora­lizo­vat.­..hl­avně, aby se mu nezasekla čtečka, sklerotikovi

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa