Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Zataženo, déšť 8°C

Jak bude Putin dále postupovat na Ukrajině? Obsáhlá analýza odhaluje plány Kremlu

Autor: dn - 
21. září 2022
05:00

Ruská invaze na Ukrajinu nepokračuje dle původních představ Kremlu, kde nyní Vladimir Putin čelí těžkému rozhodnutí o tom, jak dále postupovat, píší ve své analýze pro americký magazín Foreign Affairs Liana Fix a Michael Kimmage. Putin podle jejich názoru nyní čelí rozhodnutí, zda ustoupit ze svých cílů, nebo vyhlásit mobilizaci a vyslat na Ukrajinu statisíce nových vojáků. Nezávisle na jeho rozhodnutí však musí Ukrajina a její západní spojenci vydržet, protože současný vývoj dává naději na možnost ukrajinského vítězství.

Úspěšná ukrajinská protiofenziva v Charkovské oblasti změnila rovnováhu války a očekávání dalšího vývoje. Možná poprvé od ruské invaze v únoru letošního roku nyní západní státníci a analytici pracují s možností, že Ukrajina může válku nejenom přežít, ale dokonce i zvítězit. Tato změna má velký efekt na Ukrajinu, ale možná ještě větší na samotné Rusko, kde nyní Putin čelí těžkému rozhodování o dalším postupu.

Od začátku války, kdy Rusko selhalo v původním plánu bleskově obsadit Kyjev a dosadit proruskou vládu, se Putin snaží vést dlouhou válku, která by dle jeho kalkulací měla hrát do karet Rusku. Zároveň se však snaží limitovat dopad války na ruskou společnost – oficiálním termínem v Rusku tak stále zůstává „speciální vojenská operace.“ Nedávné porážky jej však staví před těžkou volbu, kdy se může buď rozhodnout znovu přehodnotit své vojenské cíle a udržet současný přístup izolace ruské společnosti od následků války, nebo vyhlásit všeobecnou či částečnou mobilizaci. Oba přístupy však mají své vlastní risky a negativa.

Rusko se může stáhnout a chránit své zisky, dokázalo by však udržet pat?

Pokud by se Putin rozhodl pro první přístup, kde by jeho prioritou bylo ochránit ruskou společnost před následky invaze, musel by se pravděpodobně vzdát vyhlídek na vítězství

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa