Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, déšť se sněhem -1°C

Experti o částečné mobilizaci v Rusku: „Zásadní zlom.“ Generál Šedivý zmínil Putinovu hru

Autor: amb - 
21. září 2022
12:20

Zásadní změna konfliktu - tak komentuje odborník na Rusko Pavel Havlíček vyhlášení částečné mobilizace v Rusku. „Původně mělo jít o dílčí operaci, teď se válka přenese do ruských domovů. Podle všeho tím Putin naznačuje směřování k jadernému arsenálu a jeho nasazování za účelem ochrany ruského území,“ předpověděl pro Blesk Zprávy. Co způsobí referenda? Kdy můžeme příchod ruských posil na Ukrajinu čekat? A co na to řekl generál Jiří Šedivý?

V ranním projevu vyhlásil v Rusku prezident Vladimir Putin částečnou mobilizaci. Analytik z Asociace pro mezinárodní otázky Pavel Havlíček to považuje za zásadní zlom.

„Z mého pohledu je to skutečně obrovská změna a posun ruské agrese proti Ukrajině,“ řekl Blesk Zprávám. Původně mělo jít z hlediska rusů „jen“ o speciální vojenskou operaci, mobilizace však válku přenese do ruských domovů, přímo do života ruských občanů.  

„Dílčí operace, která měla být krátká, se změní na celoruskou záležitost,“ vysvětluje Havlíček. Generál Jiří Šedivý vyhlášení částečné mobilizace dřív nebo později očekával vzhledem k vyčerpanosti a neschopnosti ruské jednotky na Ukrajině doplňovat.

Video  Vladimír Putin vyhlásil částečnou mobilizaci obyvatelstva  - Videohub
Video se připravuje ...

„Už několik týdnů zpátky bylo zřejmé, že Rusko bude muset k takovému kroku přistoupit, že budou hledat možnost a záminku, jak to provést. De facto jde o zákonný proces, jak na Ukrajině nasadit ruská vojska,“ sdělil Blesk Zprávám.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu avizoval nábor 300 000 nových vojáků. Rusko podle Havlíčka uvedení sil do pohotovosti ještě definuje. „Musíme si počkat, jak ta mobilizace bude vypadat v praxi. V minulých týdnech a měsících jsme viděli, že na straně ruských vojáků nebyla velká ochota jít na frontu,“ připomněl.

Rozhodnutí o mobilizaci s sebou podle něj nese na ruské domácí společenské i politické scéně risky. „Ruské politické vedení svým občanům dostatečně neosvětlilo, proč mají jejich vojáci bojovat. Režim se bude muset vypořádat se lží, kterou jim na začátku předkládali, že jde jen o speciální operaci. Konflikt se teď ale změnil a Rusko nedokáže vysvětlit proč,“ předvídá Havlíček.

Šedivý předpokládá, že Rusové teď na Ukrajině plánují nasadit větší množství vojsk, která podle něj z hlediska počtu pravděpodobně předčí ukrajinskou armádu. „Stejně tak Rusové ze svých zásob nejspíš vyjmou starou techniku, spíš budou nahrazovat kvalitu zbraní kvantitou, aby zasáhli ukrajinská vojska,“ uvedl Šedivý.

Expert: Projev naznačuje nasazení jaderných zbraní. A vysvětlil Putinovo váhání

Havlíček Putinův projev vnímá jako signál o nasazování zbraní různého charakteru. „Podle všeho tím naznačuje směřování k jadernému arsenálu Ruské federace a jeho nasazování za účelem ochrany ruského území a prosazování cílů ruských ozbrojených sil na Ukrajině,“ obává se. Každopádně částečná mobilizace znamená další eskalaci a protahování války.

„Jde o jasnou deklaraci z ruské strany, že konflikt nekončí,“ zdůraznil Havlíček, přestože se v poslední době zdálo, že se Ukrajině daří.

I když má Ukrajina podle Havlíčka daleko větší počet vojáků, Rusko středečními kroky vytvoří na Kyjev mnohem silnější tlak než v minulosti, když se tam Rusové potýkali s nezanedbatelnými nedostatky v personálním zajištění, koordinaci i technickém zajištění války.

Reagovat a zvážit postup bude muset Ukrajina i z hlediska probíhající ukrajinské ofenzívy, která podle Šedivého celkově zpomalila.

Samozřejmě to Rusové dělají s cílem zastavit ofenzívu a zahájit své ofenzivní aktivity, a to zejména v hlavních dvou operačních směrech, pokračovat v dobývání Donbaské oblasti a samozřejmě znovu obnovit pro ně výhodnou situaci v Chersonském směru,“ analyzuje situaci Šedivý.

„Už před tímto vyhlášením částečné mobilizace stála Ukrajina před dilematem, jak dál postupovat. Teď se podle mě nebudou snažit především rozšiřovat dobytá území, ale upevnit a zásobovat dosažené pozice,“ domnívá se Havlíček. Dodal ale, že nábor nových vojáků bude trvat několik týdnů nebo dokonce dva až tři měsíce.

Vidí v tom příležitost, jak Ukrajina může ještě krátkodobě postoupit. „Ale zároveň musí myslet na to, že pravděpodobně po Novém roce přijde velká ofenzíva ze strany Ruska, budou se snažit prolomit jejich současné postavení a ukrajinské síly,“ doplnil.  

Samo Rusko do poslední chvíle přemýšlelo, jak záležitost ruské společnosti oznámí, myslí si Havlíček. Chápe tak důvod odložení Putinova projevu z úterního večera na středeční ráno.

„Docházelo k testování situace jak u části ruských elit, tak u mezinárodního společenství, proto byl ten projev s velkou pravděpodobností posunut. Probíhá jednání OSN v New Yorku, kde zaznívá velmi tvrdá kritika Ruské federace, takže načasování je velmi nešťastné. Dává lídrům šanci reagovat na poslední ruské kroky přímo na světovém kolbišti,“ objasnil.

Pseudoreferenda připojí Donabs k Rusku? „Konflikt by se přesunul do Ruska," komentuje odborník

Šedivý ve vyhlášení částečné mobilizace vidí úzkou souvislost s plánovanými referendy v Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti.

„Pokud se ten vývoj nějakým způsobem zastavil a referenda by neproběhla, tak by Putin neměl důvod vyhlašovat částečnou mobilizaci a mluvit o tom, že je ohroženo ruské území. Referenda o víkendu proběhnou, je to součást celé hry, kterou Rusové v tomto okamžiku rozehráli,“ myslí si.  

Také Havlíček zopakoval, že se Rusko nebude bát nasadit „pro ochranu svého území“ různé vojenské prostředky. „V kontextu referend dojde třeba k plnohodnotné integraci těchto teritorií jako součástí Ruské federace. To je velmi riskantní, naprosto nelegitimní krok nejen z hlediska mezinárodního práva, ale také z hlediska vojenského,“ uvedl.

„Možná opravdu budeme svědky určité proměny charakteru konfliktu, který by se tím pádem přenesl přímo na ruské území, pokud by po Rusko po pseudoreferendum připojilo území k sobě,“ nastínil s tím, že tento vývoj očekává a bude mít velké dopad.

Havlíček také připomněl, že podobně už Ukrajina ostřelovala cíle na Krymu, který ruská společnost také vnímá jako svou součást. Masovou mobilizaci on ani Šedivý neočekává.

„Tohle je nejširší krok, který teď Ruská federace mohla podle hodnocení bezpečnostních expertů udělat. Moskva dnes nemá technické ani další kapacity na provedení všeobecné mobilizaci napříč všemi vrstvami společnosti a věkovými kategoriemi,“ sdělil expert na Rusko. Už současný krok považuje za velmi ambiciózní.

21:40
Dnes

Ukrajina přechází do defenzivy. Její ozbrojené síly se možná budou delší dobu pouze snažit zastavit ruský postup. Západní diplomaté a vojenští stratégové tvrdí, že vyčerpaná země potřebuje čas na obnovu a možná nebude schopna podniknout další významnou protiofenzivu do roku 2025. Na svém webu to dnes napsal americký list The Wall Street Journal (WSJ).

Deník připomíná, že nákladná několikaměsíční ukrajinská protiofenziva, jejímž cílem bylo vytlačit ruské invazní jednotky, vyvrcholila malým posunem na frontové linii. U další ekonomické a vojenské podpory ze strany Spojených států i Evropy se objevily otazníky, na Ukrajině se prohlubují vnitropolitické spory a morálka národa klesá, píše list.

Prezident Zelenskyj podle něj minulý týden nařídil vybudování rozsáhlé sítě bojových opevnění, která mají vojákům pomoci udržet linie. Ve středu - na Den ozbrojených sil - potvrdil obtíže v boji a vyzval k vytrvalosti. „Existuje skutečně nějaká alternativa? Ne,“ řekl. To je výrazný posun v náladě oproti dřívějšku, kdy se Kyjev - povzbuzen předchozími úspěchy při odvracení ruských postupů a přílivem západních zbraní - rozhodl vypudit invazní jednotky z téměř 20 procent ukrajinského území, které okupují, píše WSJ.

Ukrajinská vojenská operace ztroskotala na ruských obranných opevněních, politická jednota USA ohledně Ukrajiny se rozpadá uprostřed stranických sporů a pozornost světa si přitáhla válka mezi Izraelem a Hamásem. Putin mezitím přeorientovává ekonomiku země na válečnou, konstatuje list, podle něhož Rusko nejeví známky toho, že by se vzdalo svého původního cíle sousední zemi ovládnout.

21:22
Dnes

K vězněnému ruskému opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému správa věznice už třetí den v řadě nepouští advokáty. Podle serveru Meduza na to upozornila Navalného mluvčí Kira Jarmyšová. Navalnému se podle ní minulý týden udělalo v cele špatně - točila se mu hlava, což ho donutilo lehnout si na zem. V jakém je nyní opoziční představitel stavu, jeho okolí neví.

Jarmyšová nicméně popsala, jak pracovníci věznice reagovali na Navalného zdravotní indispozici minulý týden. „Zaměstnanci věznice hned přiběhli, odklopili pryčnu od stěny, položili na ni Alexeje a dali mu kapačku,“ popsala. Pryčna na samotce, kam Navalného zavírají, musí být během dne podle pravidel věznice přiklopená ke stěně.

„Co to bylo, nevíme, ale vzhledem k tomu, že mu odpírají jídlo, drží ho v trestné cele bez ventilace a omezili mu dobu vycházek na minimum, tak to vypadá na mdloby způsobené hladem,“ popsala Jarmyšová.

Navalného mluvčí doplnila, že když opozičníka později navštívili advokáti, tak byl v pořádku. „Ale teď je to už třetí den, kdy nevíme, kde je,“ dodala. Navalnyj podle ní rovněž týden neposlal žádný dopis a zvenčí mu také nebyly doručeny jeho dopisy.

21:01
Dnes

Ruské tajné služby mohly mít po léta k dispozici záznamy z videokamer z Ukrajiny, které byly vybaveny ruským software, uvedla dnes stanice Rádio Svobodná Evropa (RFE/RL). Podobné videokamery si na Ukrajině v minulých letech pořizovaly jak státní firmy a instituce, tak také soukromé podniky.

Zařízení byla instalována také v objektech kritické infrastruktury, například v odstavené Černobylské jaderné elektrárně, a oblíbená byla také mezi běžnými občany, kteří je používali k zabezpečení svých domovů.

Experiment RFE/RL ukázal, že než se záznam z těchto videokamer nahraje do telefonu či počítače, ukládá se na servery, které jsou v Moskvě a patří společnostem s vazbami na ruskou tajnou službu FSB. Pokus stanice provedla spolu s odborníky z ukrajinské Laboratoře počítačové kriminalistiky a Laboratoře digitální bezpečnosti. Experiment ukázal, že kamera posílá požadavky na subdoménu webu výrobce kamer. S pomocí této domény lze zjistit několik IP adres, které prozrazují polohu serverů v Moskvě.

Servery přitom podle zjištění stanice patří dvěma společnostem s vazbami na FSB. Jedná se o telekomunikační společnost Didžital Nětvork a společnost VK, která vlastní sociální sítě v Kontaktě nebo Odnoklassniki.

Zobrazit celý online

„Pokud má jít o 300 000 vojáků, tak to pravděpodobně nebude úplně stačit. Poslouží to však jako velký impuls pro ruské ozbrojené síly, které dnes na Ukrajině velmi ztrácí,“ zakončil.

„Všeobecná mobilizace je skutečně mobilizace celého státu a přechod na válečný stav. To si myslím, že Rusové dělat nebudou a ani to podle mého názoru není nezbytně nutné,“ domnívá se generál Šedivý.

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud