Sobota 20. srpna 2022
Svátek slaví Bernard, zítra Johana
Oblačno, bouřka 28°C

Kdo by mohl nahradit Putina? Autor jeho projevů ukázal na premiéra a starostu Moskvy

Autor: Darina Jíchová, Pavlína Horáková - 
25. června 2022
05:00

Ruský prezident Vladimir Putin si v roce 2020 v referendum nechal změnit ústavu, která mu umožňuje kandidovat znovu v roce 2024, kdy mu měl vypršet mandát. Nově má možnost ucházet se o další dvě volební období, u moci by tak mohl být do roku 2036. Jenže… Nezdary na Ukrajině, na kterou Rusko pod jeho rozkazem zaútočilo, možná povedou k tomu, že se Putin v čele vlády neudrží. Jeho exporadce v pořadu Blesk Zpráv Epicentrum zmínil, že by za sebe mohl vybrat svého loajálního nástupce, v tisku se šíří spekulace o možném puči a že elity už mají favorita na místo prezidenta. Kdo by mohl Putina nahradit?

„Rozhodně není vyloučeno, že v roce 2024, kdy mu skončí mandát, bude muset vybrat svého nástupce, bude-li chápat, že znovuzvolení pro něj může být vážným problémem ze dvou důvodů. Z důvodu nespokojenosti a nelibosti veřejnosti,“ prohlásil v Epicentru někdejší autor Putinových projevů Abbas Galljamov.

Putinův nástupce musí být loajální

„A za druhé ruské elity, které jsou s ním také, jak jsem řekl, nespokojeny a připravují se na stávku. Ani to nemůže vyloučit. Takže by ho to mohlo přivést na cestu k rozhodnutí, vybrat si následníka,“ vysvětlil politický analytik.

Video  Autor Putinových projevů pro Blesk: Putin má několik slabin! A jeho zdraví se opravdu zhoršuje 
Video se připravuje ...

Galljamov rovněž vyjmenoval podmínky, které by měl Putinův vybraný nástupce splňovat, a to „zaprvé by měl být loajální Putinovi a za druhé by neměl mít obrovské antipatie společnosti“. „Myslím tím, že by neměl být příliš neoblíbený. Měl by být pro širokou veřejnost relativně přijatelný, přijatelnější, než sám Putin,“ navázal s tím, že by mohlo z Putinovy strany jít o podobný tah jako v 2008, kdy si „prohodil“ role s Dmitrijem Medveděvem, ten se stal prezidentem a Putin premiérem. A po volbách se Putin vrátil do prezidentského křesla a Medveděv do premiérského.

Putin by se tedy mohl pokusit udělat něco takového znovu. Tentokrát by se ale nevrátil zpět. Tentokrát jen proto, aby nástupce zvládl stabilizovat systém a udržet ho pod kontrolou, aby se systém nezhroutil a nepohřbil ho pod troskami,“ objasnil Galljamov. A kdo by podle něj tímto Putinovým vyvoleným mohl být? „Takových lidí je hodně, například současný premiér, starosta Moskvy a několik dalších lidí z jeho vlastních řad, kterým obecně důvěřuje.“

Šance má premiér i moskevský starosta 

Konkrétně Galljamov zmínil dvě osoby: současného ministerského předsedu Michaila Mišustina a moskevského starostu Sergeje Sobjanina. Mišustin se premiérského postu ujal v roce 2020 po Medveděvově rezignaci, na funkci ho navrhl právě Putin. Mišustin do té doby šéfoval ústřední daňové správě a v zahraničí byl téměř neznámý, podle politologů navíc nikdy neprojevoval politické ambice.

Na první pohled se tak o Mišustinově věrnosti Putinovi nedá pochybovat, jeho otec navíc působil v KGB v době, kdy tam byl i Putin. V 90. letech premiér nahromadil obrovské jmění, velmi majetnou má i sestru, nebo manželku, která je oficiálně „nezaměstnaná“, na což upozornil vězněný opozičník Alexej Navalnyj. Nicméně podle několika zdrojů současný premiér nesouhlasí s invazí na Ukrajinu, uvedl to například životopisec ruského diktátora profesor Mark Galeotti. Ten se dokonce domnívá, že by Mišustin případně byl „zodpovědným dočasným vůdcem“.

Válka Rusko vs. Ukrajina
23:02
19. 8. 2022

Vážení čtenáři, přejeme pro dnešek dobrou noc, další zprávy přineseme opět ráno.

22:51
19. 8. 2022

Navzdory ostřelování bylo na Ukrajině již sklizeno více než 23 milionů tun obilí. Jen v červenci shořelo na Ukrajině více než 70 000 hektarů obilí kvůli ruskému ostřelování.

22:50
19. 8. 2022

Lidé z Pokrovska v Doněcké oblasti se loučí u evakuačních vlaků do Lvova a Dněpru. Muži musí zůstat, odcházejí většinou jen ženy.

Evakuace obyvatel z Pokrovska v Doněcké oblasti (19. 8. 2022) Evakuace obyvatel z Pokrovska v Doněcké oblasti (19. 8. 2022) Evakuace obyvatel z Pokrovska v Doněcké oblasti (19. 8. 2022)

Vedle Mišustina mluvil Galljamov také o Sobjaninovi. To už je na Západě mnohem známější jméno, starostou Moskvy je od roku 2010, působil i v Putinově vládě v letech 2008 až 2010 a to jako její místopředseda. S Putinem jsou spojenci, připisuje se mu, že Moskvu přivedl na globální úroveň. V posledních dvou letech rozvoj města brzdila pandemie covidu-19, nyní drsné sankce Západu. Protiřečili si například s Putinem, který tvrdil, že počet nezaměstnaných po uvalení sankcí je nízký, zatímco starosta bil na poplach, že o práci přijde až 200 tisíc lidí.

Co další Putinovi muži?

Galljamov pak zmiňoval lidi z prezidentova nejužšího kruhu – ten tvoří tzv. siloviki, tam patří například šéf FSB Alexander Bortnikov, šéf konglomerátu Rostec Sergej Čemezov, šéf zahraniční zpravodajské služby Sergej Naryškin, generální tajemník Bezpečnostní rady Ruské federace Nikolaj Patrušev, oligarcha a bývalý místopředseda ruské vlády Igor Sečin nebo ministr obrany Sergej Šojgu. Někteří politologové přidali ještě prvního zástupce šéfa prezidentské kanceláře Sergeje Kirijenko

V tisku se rovněž objevují zprávy s odkazem na zdroje z Kremlu, že elity chystají puč, a že si vybraly Putinova nástupce, nejčastěji skloňovanými jmény jsou právě Bortnikov či Naryškin a Patrušev. K výměně současného prezidenta vede stejný důvod, o kterém mluvil i Galljamov – hluboká nespokojenost, případně snaha obnovit obchodní vztahy se Západem a docílit odvolání sankcí.

A další zákulisní hlasy uvádějí, že kroky vedoucí k převratu v Rusku a svržení Putina by mohli podniknout právě Putinovi nejbližší spolupracovníci. Západ by se v takovém případě asi moc informaci nedozvěděl, navíc možní pučisté by Putinův „odchod“ mohli jednoduše svést na jeho nemoc. Zvláště když se na prezidentovo zdraví a domnělé zdravotní problémy zaměřuje tisk, kde se mluví o rakovině či Parkinsonově chorobě.

gejsovic ( 25. června 2022 14:46 )

Zdechovský,tam to říká i jméno,poté válečnik Zelenský a jasný Fiala a spol

B612 ( 25. června 2022 12:28 )

To je jen snůška zbožných přání. Podle expertů už mělo Rusko dávno zkrachovat a Putin je už asi 5x mrtvý. Ekonomové se posmívají inflaci v Rusku, která je ještě o procento nižší než u nás. Nebude plyn ani ropa…tak nevím, kdo krachuje. Budem rádi, když budem doma sedět v peřovkách a nezmrznem.

gejsovic ( 25. června 2022 11:57 )

Kdo umy ppčitat 200miliard za 5 měsíců,rovnáse 420miliard

gejsovic ( 25. června 2022 11:01 )

*** se dalo do tance a dotančilo až na v rchol sněmovny

gejsovic ( 25. června 2022 10:46 )

Pomoc přes distributoli,Ty si budou kupovat tryskáče a lidi utřou nudli,tydle už tam jednou byli,ale nestačili si nakrast,sama jejich strana je vyhodila z jejich křesel a teď takovým volebnim podvodem se dostali k moci

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa