Pondělí 22. dubna 2024
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno 7°C

Zbavit se Putina? Puč je na stole, říká životopisec. Zmínil nespokojenost i jadernou válku

Autor: tsv - 
24. dubna 2022
05:00

Puč uvnitř Kremlu není nemožný, hlásí životopisec ruského diktátora Vladimira Putina profesor Mark Galeotti. Naprosté izolace od světa a ekonomických dopadů války se už nebojí jen ruští liberálové, proti invazi se nepřímo staví i premiér Michail Mišustin a Putinův nejužší kruh spojenců se dále jen zužuje. Paranoidnímu prezidentovi nezbývá než odmítat výpovědi nespokojených vysokých úředníků, s nimiž hovoří jen formou videokonferencí. Ty navíc utíná kdykoli, kdy se konverzace začne ubírat nežádoucím směrem. Jak dlouho ještě potrvá, než se vzbouří i Rusové mimo Kreml? A sáhne Putin po jaderných střelách? Tady je celá jeho analýza.

Ruského vůdce v posledních týdnech přemáhá paranoia, napsal pro server DailyMail životopisec Galeotti. Osobních audiencí se dočká jen několik Putinových nejbližších spojenců, zbytek s prezidentem komunikuje skrze videohovory, které diktátor rád ukončuje v momentě, kdy se mu konverzace přestane líbit. Podle některých spekulací se bojí nákazy koronavirem i násilného útoku.

Osamocený prezident

Mnohými nenáviděný diktátor nikdy netoleroval nesouhlas svých podřízených a svůj přístup nezměnil ani v době krize, což potvrdil například nedávný pokus guvernérky ruské centrální banky o rezignaci. Elvira Nabiullinová podala během online schůze s prezidentem výpověď na protest proti invazi, Putin jí ale odchod z pozice zatrhl. Potom, co mu sdělila, že jeho katastrofická vojenská operace „splachuje ekonomiku do kanálů“, jí přikázal, aby stabilizovala trh, a hovor bez varování ukončil.

V Kremlu podle Galeottiho panuje nespokojenost a o prezidentově strategii začínají pochybovat i tamní nacionalisté, kteří jeho vizi o připojení Ukrajiny k Rusku jednohlasně podporovali. Obávají se, že invaze byla „katastrofickou chybou“, která povede k „záhubě“ Ruska a dlouhým létům izolace. Liberálové byli ohledně útoku na sousední Ukrajinu od začátku skeptičtí a teď se jen těžko smiřují s představou, jak válka nenávratně poškodí ruskou ekonomiku a mezinárodní postavení státu.

Putin už ale nenaslouchá téměř žádnému ze svých poradců. Od názorů ruských státníků se zcela izoloval a jediný, koho si ještě pouští k tělu, je generální tajemník Bezpečnostní rady a bývalý šéf Federální služby bezpečnosti (FSB) Nikolaj Patrušev, vedle něhož se Putin jeví jako mírumilovný pacifista, píše Galeotti.

Žádný Putin, žádný problém

Většina prezidentských poradců a ministrů se v tuto chvíli snaží si jen zachránit svůj vlastní krk, což by mohlo potenciálně vést k Putinovu sesazení. K tomu by ovšem byla nutná nemalá aliance nejvyšších vládních funkcionářů, armádních generálů a šéfů tajných bezpečnostních služeb, upozornil životopisec, puč podle něj navzdory tomu není nemožný.

S válkou nesouhlasí ani samotný ruský premiér Mišustin. Ačkoli se ke svému postoji nikdy veřejně nevyjádřil, mohl by se stát zodpovědným dočasným ruským vůdcem v případě, že bude Putin v souladu s Ústavou sesazen kvůli neschopnosti zastávat prezidentskou funkci, dodal Galeotti.

Dokud ale ruští občané nezačnou dávat jasně najevo svůj nesouhlas s válkou, nic zásadního se nezmění. Demonstrace by mohlo vyvolat až obávané radikální rozhodnutí sáhnout po jaderných zbraních, což by zároveň vyvolalo i bouřlivou reakci Severoatlantické aliance (NATO) a ruského hlavního dosavadního spojence Číny. Prezident Putin by se v takovém případě už neměl šanci dál udržet u moci. „Rostoucí skupina disidentů v Moskvě by mohla být připravená se svému vůdci postavit,“ uvedl na závěr životopisec. „A to v zájmu vlastního přežití a možná také přežití samotného Ruska.“

8:29
22. 4. 2024

Za poslední den ztratil protivník 790 lidí, 7 tanků, 8 obrněných vozidel, 5 dronů a další, informuje generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny v ranním hlášení. Čísla nelze nezávisle ověřit.

 
7:49
22. 4. 2024

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na dnešek zneškodnila pět ze sedmi útočných dronů, které nad její území vyslalo Rusko. Dnes o tom podle ruskojazyčného servisu BBC informoval velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk. Ukrajinci podle něho sestřelili také jeden ruský průzkumný bezpilotní letoun.

Útočné drony Šáhed mířily na Oděskou oblast a jižní velitelství ukrajinských ozbrojených sil uvedlo, že trosky jednoho sestřeleného stroje zasáhly zemědělský podnik a způsobil v něm škody. „Byla poškozena skladiště a zemědělská technika. Nikomu z lidí se nic nestalo,“ informovalo jižní velitelství.

22:02
21. 4. 2024

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost, čerstvé zprávy přineseme opět v pondělí ráno. Dobrou noc.

Kompletní online

Video  Drábová v Blesku o ruských hrozbách: Putin je šílený, ale k jaderné válce nesáhne  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa