Snímky, které lámou srdce: Vova (10) pochoval maminku, obětí ruského řádění v Buče je přes 400
Rusové zmasakrovali v Buči víc než 400 civilistů, úřady zatím exhumovali 412 těl. Ani toto číslo ale nemusí být konečné. Blízcí mohou po identifikaci své milované konečně důstojně pohřbít. Svou maminku Marynu pochoval tento týden i desetiletý Vova. Srdcervoucí rozloučení zachytili fotografové AP.
V Buče, kterou Rusové načas okupovali, končí exhumace obětí. Zatím se našla těla 412 zavražděných obyvatel města, informovala agentura Unian. Není ale vyloučeno, že obětí ruského řádění bude mnohem více.
Úřady oběti ruských zvěrstev postupně identifikují. „Policie, vojáci, příslušníci tajných služeb procházejí každou čtvrť, každý dům, nacházejí místa, kde jsou pohřbeni lidé, vyzvedávají těla,“ řekl starosta Buče Anatolij Fedoruk BBC.
Teprve potom mohou své blízké důstojně pohřbít. Obětí ruských řezníků se stala i Maryna. Zůstal po ní desetiletý syn Vova a manžel Ivan. Její tělo uložili do hrobu tento týden, srdceryvné okamžiky zachytili agenturní fotografové.
Buča byla prvním městem, kde po odchodu ruských vojsk vyšla najevo zvěrstva, jaká se tam děla po dobu okupace. Snímky z tohoto města vyvolaly zejména v západních zemích zděšení. Kyjev upozorňuje, že podobné nálezy se opakují také na dalších místech.
Ruské síly ovládaly Buču, ležící na severozápad od ukrajinského hlavního města, asi měsíc, stáhly se z ní koncem března. Ukrajinská strana tvrdí, že ruští vojáci v Buče zabíjeli, znásilňovali a mučili civilisty, což Moskva popírá. Ruský prezident Vladimir Putin ruská zvěrstva označil za „falešné zprávy“, jednotku řezníků, která ve městě působila, naopak povýšil.