Pondělí 3. října 2022
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Oblačno 14°C

Civilisté o mobilizaci: Rusové se vyjádřili k Putinovu drastickému rozhodnutí. „Radši bych šel do vězení!“

Autor: tsv - 
23. září 2022
05:00

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci a tamní občané se rozdělili na dva tábory, někteří se války zúčastní rádi, jiní by ovšem šli raději do vězení. Na ulicích ruských měst dochází k častým potyčkám mezi naštvanými Rusy a policisty a organizují se demonstrace. Novináři ze serveru Radio Free Europe vyzpovídali několik kolemjdoucích z měst Jekatěrinburg a Kaliningrad. „Jsem pro mír. Teď válku nepotřebujeme,“ říká jeden z dotazovaných.

„Ne, nepodporuji to,“ uvedl pro server nejmenovaný Rus. Bojovat po boku okupantů podle vlastních slov připraven není. „Musím pracovat, abych zajistil svou rodinu, ne válčit.“ Stejně odmítavý postoj zaujal i další kolemjdoucí. „Jsem pro mír. Teď válku nepotřebujeme,“ apeloval. „Je to špatné a nic takového nepotřebujeme. Žijeme ve 21. století, myslím si, že válka není jediný způsob, jak řešit problémy.“

„Vůbec to nepodporuji,“ dodal další z dotazovaných. „Nerozumím, proč je třeba válčit. Proč okupujeme Ukrajinu? Jsem proti tomu. Radši bych šel do vězení. Pro tuhle vládu bojovat nebudu.“

Budu hájit čest země

Někteří ale Putinovo rozhodnutí o částečné mobilizaci přijali s radostí. „Jsem patriot a miluji svou zemi. Pokud mě má země potřebuje, půjdu bojovat,“ uvedl dotazovaný z Jekatěrinburgu. Souhlasí s ním i mladý muž z Kaliningradu. „Pokud mi přijde výzva, půjdu, abych hájil čest naší země.“

Na dotaz, zda by šel dobrovolně do války, kladně odpověděl i další z dotazovaných. „Myslím, že bych šel. Prezident o tom řekl vše, podporuji ho,“ vysvětlil. Na frontu by bez váhání poslal i vlastního syna. „Chce jít, ano. Je mu 36, ale neprošel žádným vojenským výcvikem.“

Proti mobilizaci se vyslovila dotazovaná maminka z Kaliningradu. „Jsem proti tomu,“ vzkázala. „Máme tři děti. Nechci, aby naše rodina byla zasažena nějakými politickými hrátkami.“

16:54
Dnes

Ruské ministerstvo vnitra zařadilo novinářku Marinu Ovsjannikovovou na seznam hledaných osob. Informovala o tom agentura TASS. Novinářka byla v srpnu obviněna z úmyslného šíření „lživých informací“ o ruských ozbrojených silách, za což jí hrozí až desetiletý trest, a moskevský soud jí uložil domácí vězení.

Není jasné, kde se nyní Ovsjannikovová nachází. Právní zástupce novinářky agentuře AFP potvrdil, že je novinářka hledaná, podrobnosti ale nezmínil. „Není tam, kde měla do 9. října být,“ uvedl právník. Do zmíněného data platilo domácí vězení Ovsjannikovové, očekávalo se, že jej následně soud prodlouží.

Ovsjannikovová se stala známou v polovině letošního března svým protestem proti válce na Ukrajině v živém vysílání ruské státní televize. Od té doby dostala několik pokut za nepovolené protesty a „diskreditaci“ ruské armády a čelí trestnímu stíhání za šíření „lživých informací“, když minulý měsíc při protestu u Kremlu poukázala na smrt stovek dětí při ruské invazi na Ukrajinu.

16:53
Dnes

Evropská komise dnes podpisem příslušného memoranda potvrdila zapůjčení dalších pěti miliard eur (123 miliard Kč) Ukrajině na financování běžného chodu státu. První díl půjčky Evropská unie pošle kolem poloviny měsíce, oznámil eurokomisař Valdis Dombrovskis. Další dvě části mají následovat do konce roku.

Slíbená podpora je součástí devítimiliardového balíku, který evropský blok avizoval už na jaře a ze kterého byla zatím poskytnuta pouze jedna miliarda. Uvolňování peněz provází jisté neshody ohledně toho, jakou část balíku mají tvořit granty a jakou úvěry. Pětimiliardovou půjčku členské státy formálně schválily před dvěma týdny.

„Těší mě, že mohu podepsat druhé memorandum o porozumění s Ukrajinou od chvíle, kdy Rusko zahájilo svou brutální válku,“ napsal na twitteru Dombrovskis po dokončení schvalovacího procesu. Dodal, že peníze poslouží Kyjevu pro uspokojení okamžitých finančních potřeb včetně vyplácení mezd a důchodů. „První část doručíme v polovině října, následující dvě části budou následovat později v (tomto) roce,“ napsal.

16:52
Dnes

Delegace šesti německých poslanců dnes navštívila Tchaj-wan a ostrovu slíbila podporu v případě vojenských hrozeb ze strany Pekingu. Napsal to deník South China Morning Post. Šéf německé delegace Klaus-Peter Willsch z opoziční CDU nepřímo přirovnal situaci Tchaj-wanu s Ukrajinou. Čína proti návštěvě protestovala a zákonodárce vyzvala, aby přestali udržovat vztahy s tchajwanskou vládou.

Delegace se dnes setkala s tchajwanskou prezidentskou Cchaj Jing-wen, která německé poslance informovala o čínských vojenských cvičeních u ostrova, která Peking zorganizoval po srpnové návštěvě předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové.

„Pokud bude čelit vojenským hrozbám, Tchaj-wanu odvážně poskytneme asistenci a podporu,“ uvedl Willsch. Připomněl, že Berlín podporuje Ukrajinu, která čelí ruské invazi. Delegace jednala s prezidentkou i o posílení vztahů na ekonomické úrovni, například ve výrobě polovodičů.

Zobrazit celý online

Video  Hrozivé záběry z Charkovské oblasti: Provizorní mučírna v Kupjansku  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa