Pondělí 3. října 2022
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Oblačno 14°C

Syn Putinova mluvčího se snažil vyhnout mobilizaci, tvrdí lidé Navalného. První naverbovaní Rusové už cvičí

Aktualizováno -
22. září 2022
20:11
Autor: ČTK - 
22. září 2022
17:48

Spolupracovníci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného ve fingovaném telefonátu, v němž se vydávali za zástupce vojenského komisariátu, přistihli syna mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova, jak se snaží využít svého postavení a vyhnout se mobilizaci. Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci ve středu. První mobilizované Rusy už odvezly autobusy do středisek vojenské správy předtím, než je armáda vyšle na výcvik a na frontu na Ukrajinu, uvedl dnes zpravodajský portál Meduza.

Spolupracovník Navalného Nikolaji Peskovi říká, že na povolávacím rozkazu měl telefonní číslo, na které se má ozvat, a oznamuje mu, že na něj „čekají zítra v deset hodin na vojenském komisariátu“. Dvaatřicetiletý Peskov se nejdříve diví, že mu od odvodů volají, a ptá se, jak to s ním mluví.

„Pane Nikolaji Peskove, já s vámi takhle můžu mluvit,“ říká mu spolupracovník Navalného. Syn Putinova mluvčího domnělému členovi odvodového úřadu říká, že „když víte, že jsem pan Peskov, pak byste měl chápat, že by nebylo úplně správné, abych tam (na vojenském komisariátu) byl“. „Prostě to budu řešit na jiné úrovni,“ řekl mladý Peskov. Když se ho údajný zástupce vojenského komisariátu znovu zeptá, zda se zítra v deset hodin dostaví k odvodové komisi, odpoví mu: „Věřte mi, to nepotřebujete ani vy, ani já.“

Tým Navalného odmítl tvrzení Dmitrije Peskova, že telefonát byl sestříhán. Peskov podle ruských médií ujistil, že jeho syn by se v žádném případě nesnažil uniknout službě v armádě. V telefonátu Peskov junior sice řekl, že je připraven jít bránit vlast, podle všeho to ale není v současné situaci, kdy Rusko vede válku proti Ukrajině. Volající mu připomíná, že částečnou mobilizaci nařídil samotný Putin. „Když mi Vladimir Vladimirovič řekne, že tam mám jít, půjdu,“ ujišťuje Peskov. Domnělý zástupce vojenského komisariátu mu na to říká, že prezident nemůže volat každému rezervistovi. Peskov mu odpoví, že on není každý. Agentura DPA napsala, že Navalnyj, hlavní oponent Kremlu, už dříve řekl, že Putin do války posílá obyčejné občany a elita zůstává ušetřena.

V Burjatsku na ruském Dálném východě obcházeli náboráři podle portálu byty už v noci na dnešek a rovnou z nich odváděli muže. Podle serveru Tajga.info odjížděli první mobilizovaní hromadně také z Jakutsku, další republiky ve východní části Ruska. Mobilizované muže z Burjatsku svážejí od rána autobusy do metropole Ulan-Ude, kde se nachází shromažďovací středisko vojenského komisariátu pro Burjatskou republiku. Před ním čekají ženy na své příbuzné, aby jim předaly například cigarety, popsala Meduza. Další už organizují sbírky cigaret nebo i teplých čepic přes skupiny na sociálních sítích.

„Je mi 45 let, sloužil jsem asi tak tisíc let zpátky. V žádných oblastech bojů jsem nebyl. Ale co už, zastřílíme si,“ sdělil Meduze v Ulan-Ude jeden z mobilizovaných mužů.

Dalšímu předvolanému, Sergejovi, je 49 let. I on říká, že v armádě sloužil před velmi dlouhou dobou. Tvrdí, že smrti se nebojí. „I když s manželkou jsem se rozloučil, i s dcerami,“ říká a nedokáže přitom zadržet slzy. „No nic, tak jedu na frontu,“ uzavírá.

Armáda mobilizované obyvatele Burjatsku podle informací Meduzy pošle na výcvik do Čity nebo Blagoveščensku ve východní části Ruska. Odtud poputují na frontu. Rusko podle středečního oznámení ministra obrany Sergeje Šojgua povolá do armády 300 000 rezervistů s vojenskou zkušeností. Jak ale podotkl představitel lidskoprávní organizace Agora Pavel Čikov, Putinovo nařízení umožňuje mobilizovat v podstatě neomezený počet lidí.

15:48
Dnes

Druhý den mobilizace v Rusku ukázal, že už se jí sotva dá říkat částečná, napsala dnes ruská redakce BBC. Lidé po celém Rusku dostávali povolávací rozkazy, doma nebo i v práci, a to v jakoukoli denní nebo noční hodinu, a rovnou byli posazeni do letadel nebo autobusů, které je převezly do středisek vojenské správy nebo přímo k jednotkám. Hlásit se na vojenskou správu měli v některých případech i lidé bez zkušeností z armády, otcové čtyř a více dětí, a dokonce i muži nad 60 let věku.

Také americký institut pro studium války ISW uvedl, že ruské úřady už porušují slíbené podmínky částečné mobilizace. Upozornil například na video, na němž údajně policie odvádí přímo z výuky studenty univerzity v Burjatsku.

„Budou chytat všechny, na koho dosáhnou,“ řekl v rozhovoru se stanicí Nastojaščeje vremja odborník na bezpečnost Pavel Luzin. Ruské úřady ale i tak podle něj budou mít problém naverbovat 300.000 rezervistů se zkušeností z armády, což je záměr ohlášený ve středu ministrem obrany Sergejem Šojguem. Povolávací rozkazy se sice v Rusku vydávají ve velkém, ale ne všichni adresáti je přijímají, podotkl Luzin.

15:33
Dnes

Majitel Sklárny a minipivovaru v Harrachově na Jablonecku František Novosad se rozhodl kvůli vysokým cenám plynu zastavit v listopadu výrobu a na dva měsíce vyhasit sklářskou pec. Většinu z 90 zaměstnanců plánuje propustit. Vyrábět chce znovu od poloviny ledna.

Zatímco letos firma musela nakupovat plyn za spotové ceny v průměru za 200 eur za megawatthodinu (4900 Kč), na příští rok má plyn zajištěný za výrazně nižší cenu 26 eur (640 Kč), řekl dnes ČTK Novosad.

Sklářská výroba patří k energeticky velmi náročným odvětvím, i když se podle Novosada snaží firma šetřit a sklo taví jen obden, spotřebu výrazně snížit nedokáže. Malá krkonošská sklárna spotřebuje ročně kolem 8000 megawatthodin plynu. Zatímco loni za něj za celý rok zaplatila 4,5 milionu korun, letos už náklady na plyn překročily 20 milionů a ještě není konec roku. „Utratili jsme už i 12 milionů, které jsme si v minulých letech našetřili na novou pec,“ řekl majitel sklárny.

15:13
Dnes

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov dnes prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Informovala o tom stanice BBC a agentura AFP. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky reagoval na zprávu o ústupu Rusů z Lymanu příspěvkem na sociálních sítích, ve kterém vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“, tedy v regionu, který Rusko anektuje.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes v reakci uvedl, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

„Je to velice emotivní moment. Šéfové regionů mají právo vyjádřit svůj názor. Ale i v těžkých okamžicích by emoce měly zůstat stranou jakéhokoliv hodnocení. Proto se raději držíme vyvážených, objektivních hodnocení,“ řekl novinářům Peskov. Použití jaderných zbraní se podle něj řídí příslušnou doktrínou.

Ruská jaderná doktrína umožňuje použití nukleárních zbraní, pokud budou proti zemi použity tyto nebo jiné zbraně hromadného ničení, popřípadě pokud bude Ruská federace čelit existenční hrozbě při použití konvenčních zbraní. Kreml dal zároveň už dříve najevo, že jaderná ochrana se bude vztahovat i na čtyři oblasti Ukrajiny, které Moskva právě anektuje, píše agentura Reuters.

Zobrazit celý online

Na sociálních sítích se objevily informace o tom, že se některá sídla vojenských komisariátů stala terčem žhářských útoků. Tak tomu podle zpravodajského kanálu Nexta bylo ve městě Lomonosovo u Finského zálivu. Podobný incident potvrdily úřady ve městě Nižnij Novgorod, kde hořelo v ordinaci zubního lékaře, která je součástí odvodového střediska. Někdo tam hodil Molotovův koktejl.

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak prostřednictvím twitteru vzkázal „násilím zmobilizovaným občanům Ruska, kteří nechtějí neslavně umírat v cizí zemi“, aby se vzdali. Uvedl, že Ukrajina jim garantuje život a důstojné zacházení a že na základě ženevských konvencí nebudou vydáni Rusku, pokud si to nebudou přát.

Video  Hrozivé záběry z Charkovské oblasti: Provizorní mučírna v Kupjansku  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa