Sobota 20. srpna 2022
Svátek slaví Bernard, zítra Johana
Oblačno, bouřka 28°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

První Čech, který padl v bojích na Ukrajině: Rodina a přátelé se naposledy rozloučili s Michalem J. z Třebíče

Autor: VaB - 
29. června 2022
14:25

Děkujeme ti za vše, byl jsi naším vzorem! Rodina, přátelé a kolegové se rozloučili s Michalem J., prvním českým dobrovolníkem na Ukrajině, který padl při boji s ruskými silami.

Hned od začátku ruské invaze se Michal J. z Třebíče o situaci na Ukrajině zajímal. Nebylo tedy nic nelogického na tom, že se rozhodl do války zmítané země odjet a začít pomáhat. Přidal se hned k ukrajinským silám.

Bohužel ale 10. června v boji padl. „Kamarád Michal J. z Třebíče, jinak zvaný Španěl, byl zabit na frontě u Charkova. Od začátku války na Ukrajině se snažil poskytovat lidem humanitární pomoc. Ať je mu země lehká,“ informoval na facebooku Milan Votypka. Ten uvedl, že se s mužem přátelil 25 let. Později to potvrdil i ministr zahraničí Jan Lipavský (36, Piráti). Michala měl zasáhnout minometný granát.

Pomáhal sirotkům

„Svůj klid našel při úporném boji po boku svých kolegů o strategicky důležitou pozici, díky čemuž byla úspěšná evakuace civilistů z přilehlé vesnice,“ popsal na sociální síti kamarád Michala Marek Weisner. Podle něj se Michal snažil na Ukrajině pomáhat v improvizovaném dětském domově. Na osmdesát dní se tak tento úkryt stal jeho druhým domovem. „Jeho výjimečné organizační schopnosti a všestranné nadání na jazyky pak umožnily pomoc tisícům lidí při evakuaci na lvovském hlavním nádraží. Pomáhal přepravovat nemocné a raněné z Východu, uklidňoval oběti války a koordinoval s dalšími dobrovolníky z unie jejich cestu do bezpečí,“ doplňuje Marek.

Michal zajišťoval i jídlo nebo léky, pomáhal jednoduše všem, kteří to potřebovali. „Byl to právě on, kdo úporně střežil dodávanou humanitární pomoc ve vlacích a kdo zajišťoval, aby byla předána do rukou těm, kteří naplno pociťovali události dění na Ukrajině,“ popisuje dál.

Na Ukrajinu prý odjížděl se slovy, že bude „bránit naši republiku“. „Michal nebyl bezduchým kritikem z pozadí stolu, nebyl člověkem, co by bezmyšlenkovitě poukazoval na chyby ostatních nebo hýřil radami, jak by ostatní měli své konání dělat lépe. Byl člověkem, který se nebál jít přímo do bitvy. Nebál se pokrýt, a to doslova, svou tvář prachem, potem a krví. Bojovat snaživě a statečně i přes možné neúspěchy. A i když nakonec jeho příběh nedopadl dobře, zaslouží si všechnu naši úctu. A zcela jistě se jeho příběh nezařadí mezi ty studené a plaché duše, které nepoznaly vítězství ani porážku,“ zdůraznil Marek.

Poslední rozloučení

V úterý se rodina, nejbližší přátelé i kolegové přišli do Třebíče se zesnulým Michalem rozloučit. Informovala o tom CNN Prima News. „My jsme spolu pracovali a bydleli. Michal byl podivín, ale krásný člověk,“ řekl kolega a kamarád Aleš, jenž přinesl i Michalem vytvořené plátno.

23:02
19. 8. 2022

Vážení čtenáři, přejeme pro dnešek dobrou noc, další zprávy přineseme opět ráno.

22:51
19. 8. 2022

Navzdory ostřelování bylo na Ukrajině již sklizeno více než 23 milionů tun obilí. Jen v červenci shořelo na Ukrajině více než 70 000 hektarů obilí kvůli ruskému ostřelování.

22:50
19. 8. 2022

Lidé z Pokrovska v Doněcké oblasti se loučí u evakuačních vlaků do Lvova a Dněpru. Muži musí zůstat, odcházejí většinou jen ženy.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa