Neděle 19. května 2024
Svátek slaví Ivo, zítra Zbyšek
Oblačno, bouřka 20°C

První Čech, který padl v bojích na Ukrajině: Rodina a přátelé se naposledy rozloučili s Michalem J. z Třebíče

Autor: VaB - 
29. června 2022
14:25

Děkujeme ti za vše, byl jsi naším vzorem! Rodina, přátelé a kolegové se rozloučili s Michalem J., prvním českým dobrovolníkem na Ukrajině, který padl při boji s ruskými silami.

Hned od začátku ruské invaze se Michal J. z Třebíče o situaci na Ukrajině zajímal. Nebylo tedy nic nelogického na tom, že se rozhodl do války zmítané země odjet a začít pomáhat. Přidal se hned k ukrajinským silám.

Bohužel ale 10. června v boji padl. „Kamarád Michal J. z Třebíče, jinak zvaný Španěl, byl zabit na frontě u Charkova. Od začátku války na Ukrajině se snažil poskytovat lidem humanitární pomoc. Ať je mu země lehká,“ informoval na facebooku Milan Votypka. Ten uvedl, že se s mužem přátelil 25 let. Později to potvrdil i ministr zahraničí Jan Lipavský (36, Piráti). Michala měl zasáhnout minometný granát.

Pomáhal sirotkům

„Svůj klid našel při úporném boji po boku svých kolegů o strategicky důležitou pozici, díky čemuž byla úspěšná evakuace civilistů z přilehlé vesnice,“ popsal na sociální síti kamarád Michala Marek Weisner. Podle něj se Michal snažil na Ukrajině pomáhat v improvizovaném dětském domově. Na osmdesát dní se tak tento úkryt stal jeho druhým domovem. „Jeho výjimečné organizační schopnosti a všestranné nadání na jazyky pak umožnily pomoc tisícům lidí při evakuaci na lvovském hlavním nádraží. Pomáhal přepravovat nemocné a raněné z Východu, uklidňoval oběti války a koordinoval s dalšími dobrovolníky z unie jejich cestu do bezpečí,“ doplňuje Marek.

Michal zajišťoval i jídlo nebo léky, pomáhal jednoduše všem, kteří to potřebovali. „Byl to právě on, kdo úporně střežil dodávanou humanitární pomoc ve vlacích a kdo zajišťoval, aby byla předána do rukou těm, kteří naplno pociťovali události dění na Ukrajině,“ popisuje dál.

Na Ukrajinu prý odjížděl se slovy, že bude „bránit naši republiku“. „Michal nebyl bezduchým kritikem z pozadí stolu, nebyl člověkem, co by bezmyšlenkovitě poukazoval na chyby ostatních nebo hýřil radami, jak by ostatní měli své konání dělat lépe. Byl člověkem, který se nebál jít přímo do bitvy. Nebál se pokrýt, a to doslova, svou tvář prachem, potem a krví. Bojovat snaživě a statečně i přes možné neúspěchy. A i když nakonec jeho příběh nedopadl dobře, zaslouží si všechnu naši úctu. A zcela jistě se jeho příběh nezařadí mezi ty studené a plaché duše, které nepoznaly vítězství ani porážku,“ zdůraznil Marek.

Poslední rozloučení

V úterý se rodina, nejbližší přátelé i kolegové přišli do Třebíče se zesnulým Michalem rozloučit. Informovala o tom CNN Prima News. „My jsme spolu pracovali a bydleli. Michal byl podivín, ale krásný člověk,“ řekl kolega a kamarád Aleš, jenž přinesl i Michalem vytvořené plátno.

18:33
Dnes

Ruskem dosazený gubernátor Sevastopolu Michail Razvožajev podle listu Izvestija dnes uvedl, že při nočním raketovém útoku ukrajinských sil bylo ve městě poškozeno několik domů, nikdo však nebyl zraněn. Ruský specializovaný server Topwar.ru v noci zveřejnil pod titulkem "Hrůza letící na křídlech noci" článek o úspěšném nasazení ukrajinských bezposádkových člunů, námořních dronů, proti ruské Černomořské flotile jako o zbrani, která může zásadně změnit taktiku příštích námořních válek. Problém autor vidí v tom, že Rusko staví lodě, ale nebuduje loďstvo, a selhalo při vybudování systému, který by velitelům flotily zajišťoval situační přehled.

17:44
Dnes

Ruská Černomořská flotila dál řídne, píší dnes ukrajinská média po oznámení ukrajinského námořnictva o potopení ruské minolovky Kovrovec v noci na dnešek. Námořnictvo se zdrželo podrobností, podobně i ukrajinský generální štáb, který se o zničení lodi zmínil v situačním přehledu, a ukrajinské ministerstvo obrany poblahopřálo bojovníkům, kteří se postarali o "další špatný den Černomořské flotily". Ruská strana se nevyjádřila, což však v podobných případech bývá obvyklé.

17:13
Dnes

Útoky ohlásila také Moskvou dosazená správa okupované části Chersonské oblasti. Podle ní jeden člověk zemřel a 16 dalších civilistů bylo zraněno v důsledku dronového útoku na mikrobus v obci Radensk, uvedla agentura TASS.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa