Sobota 20. srpna 2022
Svátek slaví Bernard, zítra Johana
Oblačno, bouřka 28°C

Summit NATO: Fiala si s lídry užíval u krále. Turecko podpoří členství Švédska a Finska

 • Autor: ČTK,Mii,jt - 
  Aktualizováno -
  28. 6. 2022
  22:38
  28. 6. 2022
  09:54

  Nová strategie NATO ve světě změněném válkou Ruska proti Ukrajině je na pořadu třídenního summitu NATO, který dnes začal v Madridu. Českou delegaci povede premiér Petr Fiala, doprovázený ministryní obrany Janou Černochovou a ministrem zahraničí Janem Lipavským. Už nyní jednání ve Španělsku přinesla průlom - finský prezident Sauli Niinistö podle agentury Reuters řekl, že Turecko souhlasilo podpořit členství Finska a Švédska. Účastníky summitu čekala i slavnostní večeře pořádaná španělským králem Felipem VI.

 • 1.Galavečer u španělského krále

  První den summitu NATO byl zakončem skutečně slavnostně - účastníky summitu, mezi kterými nechybí za Česko Fiala, čekala večeře pořádaná španělským králem Felipem VI. Fotografie ukazují uvolněnou společenskou atmosféru, rozesmál se i Fiala, který na společném snímku pózoval nedaleko slovenské prezidentky Zuzany Čaputové.

  „Rozhodnutí Turecka nebránit vstupu Finska a Švédska do NATO je velmi dobrou zprávou. Padla poslední velká překážka a nic nebrání tomu, aby se naši severští přátelé stali brzy právoplatnými členy NATO. Velké posily pro celou alianci,“ komentoval premiér rozhodnutí Turecka povolit rozšíření aliance.

  Už dříve se objevily informace, že během večera vystoupí kyjevský symfonický orchestr. 

  Španělský král Felipe VI., královna Letizia a premiér Petr Fiala (ODS) na galavečeru summitu NATO (28.6.2022) Španělský král Felipe VI., královna Letizia a premiér Petr Fiala (ODS) na galavečeru summitu NATO (28.6.2022) | Úřad vlády ČR

 • 2.Pomoc Ukrajině a vystoupení Zelenského

  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg před summitem uvedl, že Severoatlantická aliance zvýší počet vojáků schopných rychlého nasazení z dosavadních asi 40 000 na více než 300 000.

  NATO chce tímto způsobem zejména dlouhodobě posílit ochranu svého východního křídla, kde po ruské invazi na Ukrajinu vzrostly obavy z možné další agrese Moskvy.

  Prezidenti a premiéři by na summitu měli podpořit vytvoření těchto jednotek, jejich konkrétní podobu budou jednotlivé země dolaďovat později. K naplnění těchto plánů bude ovšem zapotřebí vyšších výdajů na obranu. Alianční lídři se podle Stoltenberga na summitu shodnou také na balíku dlouhodobé pomoci Kyjevu.

  Během summitu se očekává rovněž vystoupení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

  23:02
  19. 8. 2022

  Vážení čtenáři, přejeme pro dnešek dobrou noc, další zprávy přineseme opět ráno.

  22:51
  19. 8. 2022

  Navzdory ostřelování bylo na Ukrajině již sklizeno více než 23 milionů tun obilí. Jen v červenci shořelo na Ukrajině více než 70 000 hektarů obilí kvůli ruskému ostřelování.

  22:50
  19. 8. 2022

  Lidé z Pokrovska v Doněcké oblasti se loučí u evakuačních vlaků do Lvova a Dněpru. Muži musí zůstat, odcházejí většinou jen ženy.

  Zobrazit celý online

 • 3.Otázka Švédska a Finska

  Summit v Madridu bude transformačním pro budoucnost NATO, míní  Stoltenberg. NATO by mělo by pokročit v rokování o nových členech.

  Španělský premiér Pedro Sánchez zdůraznil přístupová jednání. Švédsko a Finsko se dříve nebo později nakonec stanou součástí NATO, prohlásil Sánchez o dvou skandináváských zemích, které o vstup do aliance požádaly pod dojmem ruské invaze na Ukrajinu.

  Summit NATO v Madridu: Jens Stoltenberg a španělský premiér Pedro Sánchez Summit NATO v Madridu: Jens Stoltenberg a španělský premiér Pedro Sánchez | Reuters

 • 4.Biden s Erdoganem

  Po jednání vysokých představitelů NATO, Turecka, Švédska a Finska o rozšíření Severoatlantické aliance účastníci schůze dohodu neoznámili.Finský prezident Sauli Niinistö však podle agentury Reuters uvedl, že Turecko souhlasilo podpořit členství Finska a Švédska v Severoatlantické alianci.

  Turecko dříve nesouhlasilo s rozšířením vojenské aliance, protože tvrdí, že obě skandinávské země podporují terorismus.

  Rozhovory vedli generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, švédská premiérka Magdalena Anderssonová a finský prezident Saul Niinistö. Podle tureckého tisku rozhovory trvaly zhruba dvě hodiny.

  O vstup do NATO požádaly Švédsko a Finsko v květnu v reakci na zhoršení bezpečnostní situace v Evropě po ruskou invazi na Ukrajinu. Podle agentur bude otázka jejich vstupu patřit k hlavním bodům jednání na madridském summitu.

  Švédská premiérka Anderssonová před cestou do Madridu uvedla, že doufá, že se podaří turecké námitky překonat. Poukázala na to, že její vláda chystá zpřísnění protiteroristické legislativy. Turecký prezident Erdogan dnes před odletem do Španělska řekl, že jeho země chce vidět činy.

  Turecký prezident Erdogan Turecký prezident Erdogan | Reuters

 • 5.V Madridu i Fiala

  Premiér Fiala se podle úřadu vlády zúčastní tří aliančních jednání, která se budou mimo jiné dotýkat podpory Ukrajiny v boji proti ruské agresi, obrany východního křídla NATO, ochrany mezinárodního řádu postaveného na pravidlech i boje proti terorismu. Premiér se také na okraj summitu sejde s korejským prezidentem Jun Sok-jolem.

  Video  České předsednictví v Radě EU: Jaký je program a hlavní témata?  - Videohub
  Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa