Sobota 2. července 2022
Svátek slaví Patricie, zítra Radomír
Polojasno 24°C

Švédsko požádalo o členství v NATO, důležitý krok udělalo i Finsko. A Turecko přitvrdilo

Aktualizováno -
17. května 2022
17:34
Autor: ČTK - 
17. května 2022
13:04

Švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová dnes podepsala žádost své země o vstup do Severoatlantické aliance. Dokument má být předán spolu s obdobnou finskou žádostí do ústředí NATO v Bruselu tento týden. Informoval o tom web The Local. A finský parlament drtivou většinou hlasů podpořil podání přihlášky. Obě země podají ve středu přihlášku společně.

Ann Lindeová označila podpis žádosti za významný, osudový okamžik. „Udělali jsme to, co je podle mého názoru pro Švédsko nejlepší,“ prohlásila dnes ministryně před fotografy ve své kanceláři.

Kdy švédský velvyslanec při Severoatlantické alianci Axel Wernhoff dokument doručí generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi, zatím nebylo upřesněno.

Švédsko si léta zakládalo na neutralitě, kvůli letošní ruské invazi na Ukrajinu ale během pár měsíců svůj postoj přehodnotilo. Do NATO ze stejného důvodu směřuje i sousední Finsko.

Finský prezident Sauli Niinistö při své dnešní návštěvě Švédska vyjádřil přesvědčení, že se podaří dosáhnout dohody s Tureckem, které jako jediná země Severoatlantické aliance má proti rozšíření NATO o dvojici severských zemí námitky. Předseda finského parlamentu Matti Vanhanen oznámil, že návrh podat přihlášku do NATO podpořilo 188 poslanců, osm bylo proti, nikdo se nezdržel.

Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana Švédsko a Finsko drží ochrannou ruku nad skupinami, které Ankara považuje za teroristické. Turecko označuje za teroristickou organizaci Stranu kurdských pracujících (PKK) a další skupiny usilující o samostatný Kurdistán.

„Turecko v posledních několika dnech rychle změnilo a přitvrdilo své výroky,“ řekl Niinistö v dnešním projevu ke švédskému parlamentu. „Jsem si ale jistý, že prostřednictvím konstruktivního dialogu se nám podaří situaci vyřešit,“ dodal.

Finský prezident a premiérka Sanna Marinová již začlenění Finska do NATO podpořili a dnes se očekává, že jejich rozhodnutí schválí finští poslanci, napsala agentura AP.

Rusko před následky rozšiřování aliance opakovaně varovalo. Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí řekl, že Moskva by vstup Švédska a Finska do NATO nevnímala jako bezprostřední hrozbu, Rusko by ale muselo reagovat, pokud by Severoatlantická aliance chtěla do těchto zemí rozšiřovat vojenskou infrastrukturu. Stockholm opakovaně sdělil, že na svém území nechce jaderné zbraně ani trvalou základnu aliance.

Video  Expert pro Blesk o námluvách Finska s NATO a ruské chybě: Přesně tohle si Putin nepřál!  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa