Pátek 23. února 2024
Svátek slaví Svatopluk, zítra Matěj
Zataženo, déšť 9°C

Co Putin oznámí 9. května? Ve hře je vyhlášení republik i „války všem světovým nacistům“

Autor: Mii, ČTK - 
30. dubna 2022
12:16

Den vítězství, během kterého si Rusko připomíná konec druhé světové války, se blíží. S tím sílí i spekulace, co ruský prezident Vladimir Putin během oslav oznámí. Panuje shoda, že bude chtít prezentovat velký vojenský úspěch na Ukrajině, jenže k němu reálně nedochází. Podle Američanů proto může ohlásit vznik nových nezávislých lidových republik na jihu Ukrajiny po vzoru Luhanské a Doněcké lidové republiky. Britský ministr obrany Ben Wallace varoval, že ve hře je i vyhlášení války všem světovým nacistům a všeobecná mobilizace.

Variantu republik zmiňuje americký Institut pro studium války (ISW). Právě na Donbas se současná fáze invaze zaměřuje, byť podle Pentagonu je ruská operace několik dní pozadu za plánovaným harmonogramem.

Rusko podle britského ministerstva obrany muselo vyčerpané jednotky přeskupit. „Rusko doufá, že geografickým soustředěním bojové síly, zkrácením zásobovacích tras a zjednodušením velení napraví problémy, které dříve omezovaly jeho invazi,“ píše britský resort obrany, podle něhož Rusko stále čelí významným výzvám.

Vyhlášení nezávislosti Doněcka a Luhanska by alespoň „na oko“ působilo jako nějaký úspěch. Rusové si stejně většinou reálný stav věcí ověřit nemohou, místní média zveřejňují jen přísně kontrolovanou propagandu.

Britský ministr obrany Ben Wallace se domnívá, že Putin může přijít i se zásadnějším oznámením. rozhovoru pro LBC Radio uvedl, že existuje varianta, že prezident vyhlásí válku všem nacistům na světě, aby vzbudil v lidech nový impuls. Dávalo by mu to také záminku pro všeobecnou mobilizaci, ke které zatím nepřistoupil. „Nepřekvapovalo by mě to,“ řekl Wallace s tím, že Putin selhal snad ve všech cílech, které měl, takže se bude snažit situaci zachránit.

Podle ministra toho tvrzení není podloženo informacemi zpravodajských služeb, nicméně Putin podle něj o nacistech mluví stále častěji. „Nejsou jen na Ukrajině, NATO je plné nacistů,“ cituje Wallace slova ruského prezidenta. Odstranění údajných nacistů z Ukrajiny byla záminka, kterou Rusko vytvořilo pro invazi na Ukrajinu.

Komparzisté na oslavách

Devátý květen zaujímá v ruském kalendáři prominentní místo. V tento den si Rusko připomíná porážku nacistického Německa v druhé světové válce a na moskevském Rudém náměstí pořádá rozsáhlou vojenskou přehlídku a ukázku armádní techniky. Putin vždy vystoupí s velkým proslovem.

Kanál Nexta napsal, že Rusko začalo shánět komparzisty, kteří se účastní davu během těchto slov. Ruské úřady jim podle příspěvků zveřejněných na Telegramu nabízí 300 rublů na hodinu za to, že lidé dorazí a budou vyjadřovat federaci podporu.

8:37
Dnes

Vzdušné síly: Ukrajina sestřelila 23 z 31 ruských dronů vypuštěných přes noc. Podle letectva byly drony sestřeleny nad oblastmi Odesa, Dněpropetrovsk, Poltava, Mykolajiv a Charkov.

8:12
Dnes

Oděsa a Dnipro po zásahu ruskými drony.

7:29
Dnes

Nalezená těla v Buči, zkáza Mariupolu, ale i útok na kavárnu ve vesničce Hroza, protržení Kachovské přehrady nebo „sklep smrti“ v Jahidném. Od totální invaze na Ukrajinu uplynuly už dva roky. Jaké hrůzy Ukrajinci zažili a čemu stále čelí?

Celý článek zde

Zobrazit celý online

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa