Vysloužilý admirál: Rusové se pořád řídí taktikami z 2. světové, nefungují jako západní armáda
Ruská armáda se potýká se spoustou nezdarů, mimo jiné ji trápí nedostatek bojeschopnosti. Podle bývalého admirála amerického námořnictva Jamese Fogga je nereálné, aby do 9. května ruská armáda stihla obsadit klíčové cíle. Chybí jí vojenská podpora od ostatních států a armáda se nyní nachází spíše v cyklu náboru a výcviku. Navíc je „zaseknutá v boji v poslední válce.“ Informoval o tom server RadioFreeEurope.
Konflikt na Ukrajině narušil západní představy o mocné ruské armádě od doby, kdy prezident Vladimir Putinpřed sedmi lety obsadil Krym. Odmítnutí ruského vůdce nechat svou invazní armádu „resetovat a reformovat“ je „dobrou zprávou pro Ukrajinu i pro Západ,“ řekl bývalý velitel amerického námořnictva, který vede prominentní strategický think-tank.
James Foggo také uvedl, že „ošklivý“ konflikt podtrhuje „propast důvěry“ mezi válčícími stranami. Nedokáže si představit Putina a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, jak spolu sedí na mírových jednáních.
„Nevím, jak se z toho Ukrajina dostane jinak, než že porazí Rusko, a to je divoká karta, která právě teď visí ve vzduchu,“ popsal v nedávném rozhovoru. „Víte, pokud budou Rusové nadále biti, pak to nakonec bude veřejné mínění, které Vladimira Putina dožene,“ dodal.
Foggo nabídl usvědčující hodnocení dosavadního ruského vojenského výkonu ve všech čtyřech osách: „Došlo jim palivo, došly potraviny, neměli zásoby munice a dostali dost tvrdou ránu, zvláště v bitvě o Kyjev.“
Uvězněni v minulé válce
„Jsou tak trochu uvězněni v boji v poslední válce, té druhé světové, kde dominovaly přesuny tanků po Evropě,“ řekl Foggo o tom, co viděl u ruských válečných plánovačů. „Dokážou ve velmi krátkém čase přijít na to, jak se chovat jako západní armáda? Dosáhnou vedení pomocí zbraňových systémů, které nejsou zrovna nejmodernější?“ zeptal se. „Před 9. květnem určitě ne.“Putin totiž veřejně naznačil, že je klíčové dosáhnout vojenských cílů na Ukrajině do 9. května. Dne, který v Rusku připomíná výročí vítězství nad nacistickým Německem v roce 1945.
Foggo řekl, že dosavadní ruské ztráty „snížily jejich schopnost bojovat“ a armádní generál Dvornikov je v tuto chvíli pravděpodobně v „cyklu náboru a výcviku“. Předpověděl, že Dvornikov nikam nespěchá. „Vyplní mezery a švy v těchto jednotkách a opraví své brnění - Rusové utrpěli obrovské ztráty,“ popsal Foggo.
Putin se odvrátil od útoku na ukrajinské jednotky ukryté v huti Azovstal v obklíčeném strategickém městě Mariupol v Azovském moři s rozkazem z 21. dubna, aby je ruští vojáci utěsnili tak, aby tam „neprošla ani moucha.“
„Pokud dobijí Mariupol, pak s dalším územím, které obsadí, postaví tento kýžený pozemní most, který chtějí vést dolů do Černého moře - most přes Azovské moře, který spojí Krym s Matkou Rusí,“ řekl Foggo.
Podle něj by pak ruská strana mohla v podstatě upevnit své zisky a ovládnout koridor k dosažení Černého moře, aniž by dobyla Oděsu, vzdorovitý námořní přístav s více než 1 milionem lidí. Foggo však přirovnal kampaň k dobytí hlavního města Kyjeva k slavným bolestivým vojenským kampaním v syrském Aleppu nebo Fallúdži v Iráku.
„Pokud bojujete v městském prostředí, ve výškových budovách s odstřelovači za rohem na každém rohu a každý Ukrajinec má na balkoně AK-47 nebo Molotovův koktejl, který vám pustí na tank, je to prohrané,“ řekl. „Takže pokud se Rusové tak rozhodnou, je to podle mě špatné rozhodnutí. A utrpí další ztráty, stejně jako tomu bylo při posledním pokusu o dobití Kyjeva.“
Americká pomoc přichází vhod
Americký prezident Joe Biden 21. dubna oznámil nový balíček vojenské a bezpečnostní pomoci pro Ukrajinu ve výši 800 milionů dolarů, což je již druhý takový příděl za posledních pět týdnů. Foggo míní, že dosavadní dodávky techniky ze strany USA, včetně střel země-vzduch Stinger a protitankových střel Javelin, byly velmi účinné, a dodal, že ukrajinští vojáci prokázali svou schopnost je používat.
Ocenil také, že západní spojenci poskytli vybavení ze sovětské éry, s nímž ukrajinské jednotky již umějí pracovat, a varoval před praktickými překážkami, které Ukrajincům brání v efektivním používání některých špičkových zbraňových systémů, na které nebyli vycvičeni. Podle něj Ukrajina nemá luxus výcviku posádek či certifikací, které by před válkou vojáci absolvovali.
„Západní mocnosti, NATO a Spojené státy odvedly dobrou práci, když soustředily spoustu vybavení na Ukrajinu. Nemusí to být vše, co Ukrajinci chtějí, ale na bojišti se pomoc ukazuje jako efektivní,“ řekl Foggo. „Otázka je, jak dlouho ještě vydrží? Musí být unavení. Rusové jsou také unavení,“ dodává.