Neděle 26. června 2022
Svátek slaví Adriana, zítra Ladislav
Oblačno, bouřka 24°C

Exagent MI6: Putin je „docela vážně nemocný“. Choroba silně ovlivňuje prezidentovo chování

Autor: Darina Jíchová - 
17. května 2022
05:00

Zdravotní stav ruského prezidenta Vladimira Putina je během války na Ukrajině, kterou Rusko rozpoutalo v únoru, ostře sledovaným tématem, stejně jako postup ruské a ukrajinské armády. Novináři nenechali bez povšimnutí Putinovu oteklou tvář, jeho napadání na nohu či třas – při setkání se svým ministrem se křečovitě držel za stůl. Expert na Rusko a bývalý agent britské rozvědky MI6 Christopher Steele se kloní k názoru, že Putin nemocný je.

V otázkách Putinova zdraví tisk a experti nejčastěji mluví o rakovině, případně Parkinsonově chorobě. Samozřejmě na dálku si medicínští odborníci netroufají určovat nějakou přesnou diagnózu. Steele se do povědomí veřejnosti dostal složkou s informacemi o bývalém americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho vazeb na Rusko. Dokument se týkal převážně případného vměšování Rusů do prezidentských voleb v roce 2016.

Steele v letech 2006 až 2009 vedl jednotku MI6 zaměřenou na Rusko a s odkazem na svoje zdroje, se kterými je stále v kontaktu, řekl reportérům stanice Sky News, že Putin je podle nich „docela vážně nemocný“. Doplnil však, že se neví, o jakou nemoc jde. Steele rovněž potvrdil, že Putinova nemoc silně ovlivňuje jeho jednání na Ukrajině.

Putinova nemoc a převrat v Rusku

„Z toho, co jsme slyšeli od našich zdrojů v Rusku i jinde, je Putin skutečně dost vážně nemocný. Zatím není jasné, co je to za nemoc, zda je to léčitelné, nebo ne, zda to není třeba ve finální fázi,“ vysvětlil Steele pro Sky News. Jeho komentář přišel krátce poté, co šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov v exkluzivním interview právě pro Sky News prohlásil, že má ruský lídr rakovinu. Budanov dokonce tvrdil, že se v Rusku připravuje převrat. 

Dohady okolo Putinova zdraví nejsou žádnou novinkou, nicméně pozornost zintenzivnila po 24. únoru, kdy nařídil invazi Ukrajiny. Magazín New Lines uvedl, že má k dispozici nahrávku, na které oligarcha s blízkými vztahy na Kreml mluví o Putinovi a jeho zdravotním stavu. Oligarcha se zmiňuje o tom, že prezident je „vážně nemocný, má rakovinu krve“, detaily nemoci nenabízí.

7:44
Dnes

Rusové spálili vzácné knihy přímo na nádvoří kostela v Mariupolu. Uvedl to náměstek tamního primátora. „Náboženská pomsta. Po návštěvě moskevských agentů FSB v talárech vyšlo najevo, že celá velká knihovna shromážděná dobrovolníky a filantropy byla zabavena a spálena na nádvoří kostela Ruské pravoslavné církve v Mariupolu. Knihovna obsahovala několik unikátních kopií tisků v ukrajinském jazyce, které jsou nyní navždy ztraceny. Kostel Petra Velikého byl postaven s podporou obyvatel města a zapsán do Guinessovy knihy rekordů Ukrajiny, jelikož se v něm nachází největší ornamentální malba vzoru Petrykivka. Nyní se okupanti rozhodují, zda jej zbourají nebo přebudují podle kánonů Ruské federace,“ uvedl na Telegramu.

7:34
Dnes

Šéf vojenské administrativy Kyjevského regionu Oleksij Kuleba uvedl, že ráno byla protiraketovou obranou sestřelena ruská raketa, která na hlavní město. „Zbytky střely dopadly na okraj jedné z vesnic v oblasti. Žádná zranění ani škody nebyly zaznamenány,“ uvedl na telegramovém kanálu.

7:15
Dnes

Putin v noci přijel do Kremlu?

Agentura Nexta s odkazem na ruská média a záběry ze sociálních sítích uveřenila video, na němž kolona aut s majáčky před sobotní půlnocí míří ulicemi Moskvy ke Kremlu. Podle ruských médií jsou takové náhlé noční cesty spojeny s důležitými rozhodnutími. Mluvčí Kremlu Peskov následně popřel, že by měl Putin učinit nějaké prohlášení. 

Zobrazit celý online

Steele: Jen zlomek lidí má odvahu Putinovi vzdorovat

Už v minulosti se mluvilo o tom, že centrála ruské tajné služby FSB poslala všem regionálním pobočkám, „tajnou zprávu“, ve které se psalo, že pokud by se doslechli zvěsti o prezidentově vážně nemoci, aby „jim nevěřili a nevěnovali jim pozornost“. „Podívejte, když se děje něco takového, vyplývá z toho, že zvěsti jsou zřejmě pravdivé. Navíc si myslím, že ta nemoc má vliv na jeho jednání, takový bude jeho odkaz,“ zhodnotil Steele.

Odborníci důkladně analyzovali Putinovo vystoupení během oslav Dne vítězství 9. května. Experti na řeč těla vyzvedli, že „měl opuchlý obličej a jeho chůze působila velmi nejistě, jako by měl problém se stabilitou“. Lékaři podotkli, že by to mohly být následky léčby.

„Je jen zlomek lidí, který je připraven se Putinovi skutečně postavit či s ním nějak argumentovat, jeho nemoc na tom nic nemění,“ poznamenal Steele s tím, že se stále zužuje okruh lidí, již mají na ruského prezidenta nějaký vliv. „Ale ano, domnívám se, že jsou hlasy, které s ním nesouhlasí, které mu říkají, jak katastrofální je jeho válka, její dopad na ekonomiku. Z dlouhodobého hlediska to pro Rusko dobře neskončí. Můžeme jen doufat, že dojde ke změně politiky, ke změně režimu,“ zakončil Steele.

Video  Expert pro Blesk o námluvách Finska s NATO a ruské chybě: Přesně tohle si Putin nepřál!  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa