Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno 21°C

Námluvy Finů a Švédů s NATO: Do Turecka poslali své vyjednavače, mluvčí Erdogana varoval seveřany

Aktualizováno -
25. května 2022
22:19
Autor: ČTK - 
25. května 2022
18:39

Švédsko a Finsko se příští měsíc zúčastní summitu NATO v Madridu, uvedl španělský premiér Pedro Sánchez ve svém vystoupení na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu. Obě severské země přitom vyslaly i své vyjednavače do Turecka. Náměstkové švédské a finské vlády ve středu v Ankaře jednali o výhradách Turků. Prezident Recep Tayyip Erdogan minulý týden oběma státům vzkázal, ať se jejich diplomaté ani neobtěžují jezdit, že jejich vstup do NATO nepodpoří. 

Finsko a Švédsko v minulých dnech prohlásily, že je ruská invaze na Ukrajinu z 24. února přiměla oficiálně požádat o členství v Severoatlantické alianci. Zásadním způsobem tak změnili svou několik desetiletí trvající politiku vojenské neangažovanosti.

Summit NATO, o kterém španělský premiér Sánchez hovořil, se bude konat 28. až 30. června v Madridu.

Připojení této dvojice severských zemí k NATO, které by jinak mělo být z politického i vojenského hlediska bezproblémové, ale odmítá Turecko. Ankara svůj postoj zdůvodňuje tím, že země podporují organizace, které Turecko pokládá za teroristické.

Švédská premiérka Magdalena Anderssonová dnes podle agentury AP označila jednání delegace své a finské vlády s tureckou stranou za konstruktivní dialog a uvedla, že se snaží vyřešit „problémy a nedorozumění“ ve vztahu s Ankarou.

Turecko podle deníku Hürriyet dnes opět vyzvalo obě severské země, aby mu daly konkrétní záruky, že budou bojovat proti terorismu, zejména proti kurdským separatistům z PKK a syrským kurdským jednotkám YPG. Právě to je hlavní z několika podmínek, které si Ankara klade pro schválení vstupu Švédska a Finska do NATO.

Další je mimo jiné zrušení omezení vývozu zbraní do Turecka, které obě severoevropské země přijaly v roce 2019 kvůli turecké intervenci na severu Sýrie, kde se Ankara snaží omezit vliv Kurdů u svých hranic. Restrikce na export zbraní přijaly i další země NATO, které je ale posléze zrušily.

Mluvčí Erdogana varoval seveřany

„Velmi jasně jsme uvedli, že pokud v jistém časovém obzoru nevyvolají turecké bezpečnostní obavy konkrétní kroky, tak proces (rozšíření NATO) nepostoupí,“ uvedl mluvčí tureckého prezidenta Erdogana Ibrahim Kalin.

Podle něj zástupci skandinávských zemí projevili „pozitivní přístup“ k tureckému požadavku na zrušení omezení vývozu zbraní do Turecka. Embargo obě severoevropské země přijaly v roce 2019 kvůli turecké intervenci na severu Sýrie, kde se Ankara snaží omezit vliv Kurdů u svých hranic. Restrikce na export zbraní přijaly i další země NATO, které je ale posléze zrušily. Jednání podle Kalina budou pokračovat, až Ankara dostane odpovědi ze Stockholmu a Helsinek na své požadavky.

PKK, která od 80. let vede na jihovýchodě Turecka ozbrojený boj za autonomii Kurdů, považují za teroristickou i EU či USA. Turecko ale žádá vydání tří desítek lidí, mezi nimiž jsou podle opozičních serverů i lidskoprávní aktivisté. Za teroristy označuje turecká vláda i své kritiky, které považuje za příznivce duchovního Fethullaha Gülena, obviňovaného Erdoganem ze snahy svrhnout jeho vládu. Teroristy jsou podle Ankary také členové milicí YPG, které přitom bojovaly s mezinárodní koalicí v čele s USA v Sýrii proti teroristické organizaci Islámský stát.

Jednání v Ankaře

Státní tajemník švédské vlády Oscar Stenström a náměstek finského ministerstva zahraničí Jukka Salovaara dnes jednali s Ankaře s mluvčím tureckého prezidenta a jeho zvláštním poradcem pro zahraniční politiku Ibrahimem Kalinem.

Švédsko a Finsko formálně požádaly o vstup do NATO 18. května v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, která trvá od 24. února. Jejich přijetí musí schválit všechny členské země, Turecko to ale odmítá, pokud Stockholm a Helsinky nesplní jeho požadavky.

Podle některých analytiků ale Erdogan tímto hlavně vydírá Spojené státy, aby mu umožnily nákup stíhaček, jež mu USA odmítlo po tureckém nákupu ruského systému protiletadlové obrany v roce 2019. Někteří míní, že Erdogan se takto snaží také získat politické body na domácí scéně před prezidentskými volbami, jež se konají v Turecku příští rok.

Video  NATO - jak funguje a pomáhá?  - Videohub
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi