Čtvrtek 7. července 2022
Svátek slaví Bohuslava, zítra Nora
Zataženo, déšť 19°C

Hotovo: Švédsko a Finsko požádaly o vstup do NATO. Šéf aliance zmínil zvýšení bezpečnosti

Autor: ČTK - 
18. května 2022
08:35

Švédsko a Finsko dnes učinily klíčový krok na cestě do Severoatlantické aliance. Zástupci obou zemí předali v Bruselu generálnímu tajemníkovi aliance Jensi Stoltenbergovi žádosti o přijetí do NATO. Šéf aliance jejich rozhodnutí přivítal a prohlásil, že skandinávské země posílí společnou bezpečnost spojenců.

"Jste naši nejbližší partneři a vaše členství posílí naši společnou bezpečnost," řekl Stoltenberg, podle něhož bude nyní aliance rychle pracovat na dokončení přijímacího procesu. Ten může zabrat několik měsíců.

Aby mohly oba státy řady třicetičlenné vojenské organizace rozšířit, musí nejprve přihlášku schválit zástupci všech stávajících členských zemí a poté ratifikovat jejich parlamenty. Většina členů NATO dává najevo, že hodlá toto rozšíření rychle podpořit, kriticky se k němu naopak staví turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

9:15
Dnes

Ve středu, kdy byl státní svátek, vydalo Česko uprchlíkům 24 víz dočasné ochrany. Před týdnem jich bylo 645. Celkem vydala ČR 388.020 víz.

9:02
Dnes

Snímky z Lysyčansku. 

9:01
Dnes

Ruští vojáci za poslední den ostřelovali sedm regionů Ukrajiny.

Zaútočili například na obce v Sumy, ale i na Dněpropetrovskou oblast. U Pokrovsku byli zraněni tři lidé, jeden je ve vážném stavu. V Charkově Rusové v noci zaútočili na internátní školu, rozbila se okna. V Charkovské oblasti 2 lidé zemřeli. 

Zobrazit celý online

Moskva nese rozšiřování aliance k ruským hranicím nelibě a již dříve pohrozila odvetnými kroky. Na oba státy se začne pravidlo kolektivní obrany vztahovat až po vstupu do NATO. Stoltenberg dnes ale připomněl, že některé členské země již slíbily pomoci Finsku a Švédsku v případě nepřátelských akcí.

Video  Expert pro Blesk o námluvách Finska s NATO a ruské chybě: Přesně tohle si Putin nepřál!  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa