Úterý 17. května 2022
Svátek slaví Aneta, zítra Nataša
Polojasno 25°C

Trest Finům za námluvy s NATO? Rusové přerušují dodávky elektřiny. Biden naopak Finsko podpořil

Autor: ČTK - 
13. května 2022
19:05

Ruská energetická společnost Inter RAO od soboty 01:00 místního času (dnešní půlnoci SELČ) přestane dodávat do Finska elektřinu, uvedla podle Reuters finská rozvodná firma Fingrid. Dodala, že problémy s nedostatkem elektřiny kvůli tomuto kroku nehrozí, poněvadž objem elektřiny dodávané z Ruska tvoří asi deset procent finské spotřeby.

Důvodem pro pozastavení dodávek je oficiálně problém s platbami, citovala Fingrid vyjádření Inter RAO. „Hrozba nedostatku elektřiny ve Finsku není. Výpadky v dodávkách mohou být kompenzovány větším dovozem elektřiny ze Švédska a částečně také zvýšením domácí produkce,“ citovala agentura Reuters finskou rozvodnou společnost.

Fingrid upřesnila, že pouze zajišťuje transfer elektřiny z Ruska do Finska a že zaplatit za nakoupenou energii měla evropská burza Nord Pool, která tak ale od 6. května neučinila.

K přerušení dodávek elektřiny dochází v době, kdy dvě severské země - Finsko i Švédsko - dávají najevo zájem o vstup do NATO, což Rusové označují za hrozbu.

Hrozí přerušení dodávek plynu?

Ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov dnes zároveň podle agentury TASS označil za novinářskou kachnu zprávu, že se Rusko chystá přerušit do Finska dodávky plynu.

Finský list Iltalehti podle agentury Reuters ve čtvrtek napsal, že mnozí finští politici byli varováni, že přerušení dovozu plynu hrozí.

Biden mluvil s lídry Finska a Švédska

To americký prezident Joe Biden dnes po telefonu hovořil s prezidentem Finska Saulim Niinistöm a premiérkou Švédska Magdalenou Anderssonovou. Podle vyjádření finské hlavy státu se mluvilo o obavách kolem ruské války na Ukrajině a dalších krocích spojených s potenciálním členstvím v NATO.

Vysoce postavená americká diplomatka Karen Donfriedová zároveň sdělila médiím, že Washington se snaží pochopit pozici Turecka, jehož prezident Recep Tayyip Erdogan se dnes vyslovil proti přijetí Švédska a Finska do aliance.

0:15
Dnes

Děkujeme, že jste sledovali naše online zpravodajství k ruské invazi na Ukrajině. Situaci pro vás nadále monitorujeme, prozatím ale přejeme poklidnou noc. 

0:05
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij ve svém videoprojevu rovněž prohlásil, že Severodoněck a další města Donbasu stále zůstávají hlavními cíli okupantů.

23:55
Dnes

Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny potvrdil, že posádka v Azovstalu v Mariupolu splnila svůj bojový úkol.

Zobrazit celý online

Telefonát Bidena s Anderssonovou a Niinistöm trval něco málo přes půl hodiny, uvedl Bílý dům podle agentury AFP. Přišel den před cestou amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena do Evropy, při níž šéf diplomacie USA absolvuje jednání s ministry dalších členských zemí NATO.

Hluboké obavy i další kroky Finů

Finský prezident na twitteru napsal, že lídři při dnešním telefonátu „sdíleli hluboké obavy ohledně války Ruska na Ukrajině“. „Popsal jsem další kroky Finska směrem ke členství v NATO. Finsko si velmi váží veškeré podpory Spojených států,“ uvedl.

Niinistö se ve čtvrtek společně s finskou premiérkou Sannou Marinovou vyslovil pro bezodkladné podání žádosti o vstup do NATO. Tento krok se očekává do několika dní, zatímco ke stejnému rozhodnutí podle všeho směřuje i Švédsko. Obě země přehodnocují svou dosavadní neutralitu ve světle útoku Ruska na Ukrajinu a představitelé aliance ve čtvrtek finské oznámení vítali.

Dnes ovšem prezident Turecka, které je rovněž členem, uvedl, že není nakloněn přijetí Finska a Švédska. USA se nyní snaží pozici Ankary vyjasnit, řekla novinářům podle agentury Reuters diplomatka Donfriedová, která má na americkém ministerstvu zahraničí na starosti eurasijskou agendu. Otázku podle ní proberou ministři NATO při víkendovém jednání v Berlíně. Podle Donfriedové s Finskem a Švédskem všichni členové aliance navázali blízké vztahy.

Video  Expert pro Blesk o námluvách Finska s NATO a ruské chybě: Přesně tohle si Putin nepřál!  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

tekyIa ( 14. května 2022 07:37 )

To v připadě Finů nebude žádný problém. Je jen dobře, že Rusům ubydou další peníze.

vlasok ( 13. května 2022 23:47 )

Tak zadarmo, nebude dodávať asi žiadny tovar nikto. A kto nechce platiť rubľami, tak, nech odoberá odtiaľ, kde sa platí dolármi.

iqtyqve ( 13. května 2022 22:52 )

Správně,ať si svou elektřinu zapojí do zadele.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa