Neděle 2. dubna 2023
Svátek slaví Erika, zítra Richard
Oblačno, déšť 11°C

Vstup Finska a Švédska do NATO? Posílilo by to i českou bezpečnost, říká Landovský

Autor: ČTK - 
13. května 2022
16:02

Případné rozšíření Severoatlantické aliance o Finsko a Švédsko bude přínosem pro spojence a posílí i bezpečnost České republiky. ČTK to řekl český velvyslanec při NATO Jakub Landovský, podle něhož by mohl být přijímací proces rychlejší než při českém vstupu před 23 lety. Obě země se novými členy stanou v případě, že po podání přihlášky získají souhlas všech 30 aliančních států. Řada zemí včetně Česka již dala najevo, že je hodlá podpořit. Kriticky se naproti tomu dnes k věci postavil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

„V našem případě to trvalo dva roky, ale to byla první vlna rozšíření po konci studené války, politicky citlivá doba,“ popsal rozdíl Landovský.

Obě severoevropské země mají ve srovnání s rozšiřováním o Česko a další postkomunistické země výhodu v tom, že jsou dlouhodobě nejbližšími partnery NATO.

Finsko a Švédsko přispívají do aliančních misí, operací i projektů a jejich armády jsou schopné plně spolupracovat s armádami členských zemí NATO a jsou dobře vybavené. I díky tomu budou podle Landovského velkým přínosem pro spojence a posílí českou bezpečnost.

Zájem obou dlouhodobě neutrálních států o vstup do NATO výrazně ovlivnila ruská invaze na Ukrajinu. Rusko přitom rozšiřování aliance chtělo zabránit a Moskva již pohrozila Finsku, jehož lídři vstup podpořili ve čtvrtek, nespecifikovanými odvetnými kroky.

Finští politici mluví o tom, že je země připravena na možné kybernetické útoky nebo průniky ruských letadel do finského vzdušného prostoru. Před přijetím do NATO se však na země usilující o členství nevztahuje pravidlo kolektivní obrany v případě napadení.

6:26
Dnes

Kvůli Ruskem vyvolané válce zahynulo podle Kyjeva už 262 ukrajinských sportovců a bylo zničeno 363 sportovišť v této východoevropské zemi. Při sobotním setkání se šéfem Mezinárodní gymnastické federace (FIG) Morinarim Watanabem to podle dnešní zprávy serveru The Kyiv Independent řekl ukrajinský ministr sportu Vadym Hutcajt.

Ukrajinská vláda v týdnu zakázala svým sportovcům účastnit se kvalifikačních soutěží pro olympijské hry v Paříži 2024, pokud na nich budou startovat Rusové a Bělorusové. I za pomoci řady spojenců se Mezinárodní olympijský výbor (MOV) snaží přimět k tomu, aby start sportovců z těchto dvou zemí nepovolil ani pod neutrální vlajkou.

6:22
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ohlásil další sankce proti více než 650 lidem a firmám, které "pracují pro ruskou agresi". Část z nich je napojena na ruský vojenský průmysl, oznámil v sobotu ve svém pravidelném večerním videoprojevu.

6:19
Dnes

Duchovní z Ukrajinské pravoslavné církve byl odsouzen k domácímu vězení kvůli ospravedlňování ruské agrese, což je v zemi trestný čin. Uvedla to agentura AP. 

Podle prohlášení Ukrajinské pravoslavné církve musí metropolita Pavlo z nařízení kyjevského soudu nosit elektronický náramek. Soud nařídil metropolitovi 60 dní domácího vězení.Podle prokuratury domácí vězení a elektronický náramek jsou preventivním opatřením a případ proti Pavlovi bude pokračovat.

"Nic jsem neprovedl. Domnívám se, že jde o politickou objednávku," řekl Pavlo po vynesení rozsudku. "Nikdy jsem nebyl na straně agrese. Toto je moje země."

 

Zobrazit celý online

„Všichni členové si plně uvědomují, že je třeba urychlit proces ratifikace. Protože délka procesu ratifikace, kdy je jasná vůle na obou stranách, je doba zranitelnosti,“ řekl český velvyslanec. V mezidobí mohou jednotlivé alianční země nabídnout zajištění ochrany Helsinkám a Stockholmu na bilaterálním základě, jak to již učinila Británie.

V případě, že obě země podají přihlášky, schválí zástupci zemí při alianci protokol o přístupu a rozhodující krok bude na národních parlamentech, které musejí dokument ratifikovat. S ohledem na ruskou hrozbu se očekává, že by ratifikace mohla být dokončena již na podzim. Kromě řady pozitivních ohlasů se však objevila i kritická reakce ze strany tureckého prezidenta Erdogana, jehož země by teoreticky mohla vstup severských států zablokovat.

Podle Landovského se země stane členem NATO ve chvíli, kdy bude poslední ratifikační listina z členské země uložena v depozitu ve Washingtonu. Právě v americkém hlavním městě byla v roce 1949 podepsána zakládající smlouva NATO.

Video  Expert pro Blesk o námluvách Finska s NATO a ruské chybě: Přesně tohle si Putin nepřál!  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa